کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان

حضور بانوان شیرازی در عرصه های مختلف، چگونه پررنگ می شود؟

نویسنده : دکتر جعفر قادری استاد دانشگاه و کاندیدای مجلس یازدهم حوزه انتخابیه شیراز و زرقان

دکتر جعفر قادری متولد ۱۳۴۳ دارای کار‌شناسی اقتصاد نظری از دانشگاه شیراز، کار‌شناسی ارشد برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی از دانشگاه شیراز و دکتری اقتصاد شهری و منطقه‌ای از دانشگاه تربیت مدرس – تهران است. از جمله مهم‌ترین سوابق ایشان نمایندگی مردم شریف شیراز در مجالس هشتم و نهم شورای اسلامی، عضو شورایعالی نظارت بر سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، شهردار شیراز، عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، دارنده ده‌ها مقاله معتبر علمی داخلی و خارجی می‌باشد. دکتر جعفر قادری کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی  از حوزه انتخابیه شیراز و زرقان است.

                                                                                                                            
 تجربه چهار دهه انقلاب نشان داد که بانوان می توانند نقش های برجسته ای را در اقتصاد، کسب و کار و اجتماع ایفا کنند. آنها نشان داده اند که برای صعود در عرصه های شغلی، علمی، ورزشی، فرهنگی، هنری و سایر، می‌توان با پوشش اسلامی نیز موفق شد. در فرهنگ ایرانی He و She یک معنی دارد و این یعنی زن و مرد برابرند. بر همین پایه همیشه زنان ایرانی، پا به پای مردان به پیش رفته اند و نمونه یک جامعه توسعه یافته اسلامی را نشان داده اند.
عرصه اقتصاد و اشتغال: از جمعیت یک میلیون و ۶۱۰ هزار نفری شیراز، ۸۰۲ هزار نفر زن هستند که ترکیب زیر را به وجود آورده‌اند.
جمعیت زنان شیراز و تعداد آنها به شرح زیر است:
–  زیر ۱۰ سال ۱۱۲۰۰۰، محصل ۱۷۷۰۰۰، شاغل ۹۴۰۰۰، بیکار ۲۷۰۰۰، خانه دار ۳۹۲۰۰۰، و در مجموع ۸۰۲۰۰۰ نفر.
– زنان سرپرست خانوار که متحمل سختی‌های بیشتری در زندگی می شوند ۹% جامعه زنان را تشکیل می دهند.
زنان سرپرست خانوار شیراز و تعداد آنها به شرح زیر است.
بی همسر بر اثر فوت ۵۰۰۰۰، بی همسر بر اثر طلاق۲۰۰۰۰، و در مجموع ۷۰۰۰۰ نفر هستند.
جمعیت زنان دارای همسر در شیراز ۴۱۰ هزار نفر است و تعداد زنان مجرد هرگز ازدواج نکرده ۲۱۰ هزار نفر می باشد.
اشتغال بانوان به ویژه برای ۷۰ هزار زن سرپرست خانوار، یکی از دغدغه‌های مهم است و با توجه به توانمندی‌های مختلف بانوان، قادریم با برنامه ریزی جهت تولید شغل و جذب آنها در گروه های عمده اقتصادی شامل صنعت، کشاورزی و خدمات موفق عمل کنیم. این کار را می‌توان با توجه به حجم عرضه نیروی کار زنان، نوع شغل های مورد تقاضای آنها و نقش آنها در بازار کار، عملی نمود.

عرصه سیاسی و مدیریتی: بانوان در عرصه شغلی، مناصبی چون وزیر، فرماندار، شهردار و نیز در عرصه های سیاسی را تجربه کرده‌اند آنها توانسته اند به خوبی تعادل بین امور خانه و شغل را ایجاد نمایند.

عرصه تحصیل و آموزش: امروزه ۹۰ درصد زنان باسواد هستند. در عرصه علمی، میزان ورودی بانوان به دانشگاه ها مثال زدنی است و ۲۲.۷ درصد آنها تحصیلات تکمیلی دارند و ۸ هزار زن نویسنده در کشور فعال هستند.

عرصه ورزشی: زنان توانسته‌اند در رقابت‌های ورزشی مختلف، مدال آور باشند. قهرمانانی چون ساره جوانمردی، قهرمان تیراندازی جهان، از کلانشهر شیراز بوده اند.

عرصه اجتماعی: امروز زنان دارای حق رای، حق ورود به ورزشگاه ها و سایر حقوق هستند، به ویژه فعالیت‌های برجسته‌ای در سازمان‌های مردم نهاد، ایفا می کنند.

عرصه فرهنگی و هنری: امروز، جامعه بانوان دارای فارغ التحصیلان بسیاری در رشته های تئاتر، کارگردانی و سایر هستند که در زمینه های مرتبط نیز مشغول به فعالیت می باشند.

راه حل:
در عرصه اقتصاد خانوار، مصادیق موسسات موفق بانوان، موسسات مختلفی وجود دارد که برای صدها تن از بانوان سرپرست خانوار، به طور مستقیم و دائم تولید شغل کرده است. این موسسات بر توانمندی های بانوان در زمینه تهیه  انواع محصولات اتکا دارند. حال اگر موسسات و تعاونی های بانوان در زمینه های شغلی دیگر راه اندازی شوند می توان تا حد زیادی بر نیازهای فائق آمد لذا باید در این خصوص طرح ها و برنامه‌های اقتصادی ارائه داد.
در سایر عرصه ها، بانوان کشور، توانمند هستند و نیاز به مدیریت صحیح و ساماندهی است لذا آتیه خوبی را می توان برای بانوان تصور نمود.

✳راه های ارتباط با دکتر جعفر قادری:

۰۹۱۲۸۳۳۰۱۵۱
۰۹۱۷۷۱۶۱۳۶۵
۰۹۲۱۷۲۷۴۰۱۱

🌐وب اپلیکیشن:

‏https://drjghaderi.ir/
 
📱اپلیکیشن اندروید:
‏https://drjghaderi.ir/app/drjghaderi-v5.apk

❇اینستاگرام:
‏https://instagram.com/drjghaderi.ir

❇توییتر:
‏https://twitter.com/drjghaderi

❇آپارات:
‏https://www.aparat.com/DrJGhaderi

نوشته های مشابه
همایش بزرگ اقوام،ایلات وعشایر دکتر محمدرضا کشکولی در شیراز
چگونه می توان به بهبود معیشت شهری و روستایی کمک کرد
ماجرای طاقدیس سروستان و فشارهای وارده بر استاندار وقت فارس
قادری: به تعویق انداختن اعلام خطا در ماجرای هواپیمای اوکراین اشتباه بود
مجلس آینده برای مبارزه با فساد چه اقدامی میتواند انجام دهد؟
تاسیس شهرک صنعتی تولیدات داروئی نیاز ضروری استان فارس

ثبت دیدگاه