• ۰۳ / آبان ۱۳۹۸ / ۱۴:۴۶
  • شناسه خبر : 16065

در غفلت مسئولان استان فارس: سلمان فارسی اصفهانی شد

به گزارش اول فارس ، برکسی پوشیده نیست که سلمان فارسی از اهالی شهر کازرون در استان فارس بوده است ولی در غفلت و بی نامگی وعدم اهمیت مسئولان فرهنگی استان فارس مفاخر تاریخی استان فارس اینچنین براحتی توسط استانهای دیگر بنام استان خود ثبت و به عنوان مولفه های فرهنگی به مردم معرفی می […]

به گزارش اول فارس ، برکسی پوشیده نیست که سلمان فارسی از اهالی شهر کازرون در استان فارس بوده است ولی در غفلت و بی نامگی وعدم اهمیت مسئولان فرهنگی استان فارس مفاخر تاریخی استان فارس اینچنین براحتی توسط استانهای دیگر بنام استان خود ثبت و به عنوان مولفه های فرهنگی به مردم معرفی می شودند.

مطلبی که میخوانید خبری است که در تاریخ ۱۴ مهر در سایت شبکه خبر منتشر شده است.

” تندیس برنزی”سلمان فارسی” در اصفهان رونمایی شد.مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر اصفهان گفت: تندیس سلمان فارسی از جنس برنز، با استحکام و پایداری مناسب به‌دست استاد مرتضی نعمت‌اللهی ساخته شده است.حسن موذنی افزود: ارتفاع این تندیس ۳.۵ متر و ارتفاع آن همراه با پایه حدود هفت متر است.

وی گفت: به‌دلیل اینکه زادگاه سلمان فارسی در منطقه خوراسگان و جی بوده، این تندیس در میدان امام خمینی که از میدان‌های اصلی خوراسگان واقع در منطقه ۱۵ شهرداری اصفهان است، نصب شد.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری اصفهان تصریح کرد: ساخت و نصب تندیس‌ها و سردیس‌های مشاهیر تاریخی، فرهنگی و اسطوره‌های ملی این شهر در دستور کار سازمان زیباسازی شهر اصفهان قرار دارد.
وی بااشاره به اجرای طرح‌های تندیس، نماد و هنر شهری در سال گذشته گفت: مرمت و نصب نماد کاوه آهنگر، طراحی، ساخت و نصب سردیس زاون قوکاسیان، طراحی، ساخت و نصب سردیس شهید مدرس، طراحی و ساخت سردیس‌های شهیدان خرازی و غازی و طراحی و اجرای نماد قاصدک از جمله این اقدامات بوده است.
تندیس سلمان فارسی با حضور شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران و مسئولان شهرداری و سازمان زیباسازی شهر اصفهان رونمایی شد.سلمان فارسی که پیش از مسلمان شدنش “روزبه” نام داشت، صحابی ایرانی بود که پیامبر اسلام، او را از خود و اهل بیت خود خواند و به سلمان محمدی شهرت یافت.
سلمان فارسی، اهل منطقه “جی” اصفهان بوده است.گفته می‌شود سلمان، باور مانوی را بر زرتشتی ترجیح داده بود و به همین دلیل مجبور به فرار از ایران شد و سپس در سنین جوانی به مسیحیت روی آورد.
وی در راه عزیمت به عربستان به اسارت درآمد و یک یهودی به عنوان برده او را خریداری کرد.در سفینه‌البحار آمده است: هنگامی که محمد (ص) به مدینه هجرت کرد، با دعوت محمد با دین اسلام آشنا، مسلمان و از صحابه پیامبر اسلام شد.
او در سال‌های پایانی زندگی خود، استاندار مدائن شد.در قرن سوم، گردآورندگان احادیث اهل سنت، تاریخ فوت سلمان فارسی را سال ۳۸ هجری اعلام کرده‌اند.

ثبت دیدگاه

  • صمد شهبازی فرد کازرونی

    تاریخ : ۶ - آبان - ۱۳۹۸

    خیلی جالب است آخر کسی که کازرونی است چطور میشود اورا اصفهانی قلم داد کرد از فقره فرهنگی… باید گریست


    پاسخ