سعدی جنجالی از مقابل باغ دلگشا در رفت

پاسخ شهرداری درخصوص شباهت نداشتن المان سعدی با تصاویر موجود از این شاعر پرآوازه/المان سعدی شیرازی جمع آوری شد

 هفته گذشته شهرداری شیراز در راستای تجلیل از مقام شیخ مصلح الدین، سعدی شیرازی، دو ماه بعد از یادروز او، اقدام به طراحی، ساخت و نصب المانی از چهره آن شاعر شهیر کرد؛ المانی که به دلیل نداشتن هیچ گونه شباهتی با شیخ اجل، واکنش‌ها و انتقادات بسیاری را برانگیخت.

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز با بیان اینکه تندیس برای اصلاح، دوباره سازی و مناسب سازی جمع آوری شد، اظهار امیدواری کرد: بعد از ساخت و اصلاح ، این المان به شکلی مناسب در شان سعدی شیرازی و شهر شیراز قرار خواهد گرفت.

به گزارش اول فارس از شیراز، نصب المان شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی، در مقابل باغ دلگشا، به علت شباهت نداشتن به تصاویر موجود از آن شاعر پرآوازه و شکل نامناسب طرح، واکنش‌هایی را از سوی کابران شبکه‌ها و فضای مجازی به دنبال داشت.

محمدرضا دهقانی مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز  با بیان اینکه  خود ما هم نظرمان در رابطه با شکل ظاهری المان سعدی این است که خیلی جالب از آب درنیامده،به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال پیگیری هستیم تا مشکلات آن برطرف شود.

وی در پاسخ به این سوال که قبل از نصب المان و قرارگرفتن در دید عموم چرا ابتدا ایرادات آن برطرف نشده؟ ضمن عذرخواهی در این خصوص اظهار کرد: بله درست است و این از نقاط ضعف ما است که سعی می کنیم در آینده با نظارت بهتر این مشکلات پیش نیاید.

مدیرکل ارتباطات شهرداری شیراز تصریح کرد: البته این شکل کار‌ها تا حدودی سلیقه‌ای است و نظارت بیشتر را می‌طلبد، بخصوص اینکه سعدی و حافظ از مشاهیر جهان هستند و باید در این خصوص دقت بیشتری صورت می گرفت.

محمدرضا دهقانی ادامه داد: مسئولیت نصب این المان با سازمان سیما، منظر و فضای مجازی شهرداری است که کار‌های زیباسازی شهر را انجام می‌دهد و اکنون نیز در حال پیگیری هستیم که جریان این موضوع چه بوده و چه اتفاقی افتاده است.

مدیرکل ارتباطات شهرداری شیراز ضمن تشکر از مردم و شهروندان، اضافه کرد: نظر شهروندان و مردم برای ما بسیار مهم است و با توجه به بازخورد و نظر شهروندان ما کار‌های خود را بازسازی می‌کنیم.

گزارش اول فارس حاکی است با انتشار تصاویری از المان شیخ اجل سعدی شیرازی که  روبه‌روی باغ دلگشای شیراز نصب شده است، بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته است.

این واکنش ها باعث شد که مسؤولان شهرداری شیراز اعلام کنند متوجه عدم شباهت این تندیس با شاعر شیرین سخن شهرشان شده‌اند و این تندیس را جمع آوری می‌کنند. اتفاقی که مشابه آن چندی پیش در تهران و بر سر ساخت و نصب مجسمه زنده یاد جمشید مشایخی افتاد.

اما این واکنش شهرداری شیراز هم باعث نشد که کاربران توئیتر، موضوع را دستمایه طنازی خود قرار ندهند.

در زیر بخشی از طنزهای مردم را دربارۀ این مجسمه مرور می‌کنیم:

-رفتن مجسمه جناب سعدی رو ساختن! یه جوری داغونه انگار ماهی تابه مسی زدن وسط صورتش!

-سعدی پیشونیش ورزشکاری بوده. با پیشونی دمبل می‌زده

-جناب سعدی با دیدن مجسمشون ناامید شدند و باحزن فراوان تکرار فرمودند؛

اگر آدمی به چشم است و دهان و گوش و بینی

چه میان نقش دیوار و میان آدمیت

-سعدی از خوبای بوکس مگس وزن راند پنجم!!

-سعدی بعد از دیدن این عکس رفته پیش جمشید مشایخی و پرسیده: سیگار داری؟!

-ندهد هوشمند روشن رای/ به فرومایه کارهای خطیر

بوریا باف اگرچه بافندست/ نبرندش به کارگاه حریر

احتمالاً سعدی ۷۰۰ سال پیش این رو برای سازنده مجسمه جدیدش سروده بوده

-وقتی سعدی رو مجبور میکنی شعرای خواننده‌های پاپ رو گوش کنه!

-تو چشماش «تو رو خدا با من اینکارا رو نکنید» خاصی هست

نوشته های مشابه
کمیسیون اصل ۹۰ شهرداری را مقصر اصلی سیل شیراز شناخت
اعتراض وتجمع جمعی از کارگران متروی شیراز در میدان ستاد
چراغ سبز برای خشکاندن باغات شیراز | اینبار شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس
مهلت یک هفته‌ای شورا به شهرداری شیراز برای درج نام شهید در معابر شهری
تغییرات گسترده در شهرداری شیراز+جزئیات انتصابات جدید
تخفیف عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی شیراز تا ۳۱ مرداد

ثبت دیدگاه