• ۲۷ / مهر ۱۳۹۹ / ۲۰:۴۷
 • شناسه خبر : 36693

نظر آیت الله رئیسی در باره اعمال ماده ۱۰۰ و نحوه پرداخت مهریه

 آیت الله رئیسی همچنین با بیان مشکلاتی که در خصوص پرداخت مهریه در کشور وجود دارد گفت: مهریه بر ذمه زوج است و اگر کسی با وجود توانایی مالی، از انجام تعهد مهریه امتناع می کند باید طبق قانون با او برخورد کرد اما از این نکته غافل نشویم که در محکومیت های مالی و تقسیط‌ مهریه وضعیت اقتصادی افراد را باید در نظر گرفت.

رئیسی: برخورد با تصرفات حکومتی را از خودمان شروع کردیم/ ماده 100 برای جلوگیری از تخلف است نه خریدن تخلف

رئیس قوه قضائیه گفت: برخورد با تصرفات حکومتی را از خود شروع کردیم. اگر نتوانیم بخش هایی که به نحوی با ادارات و سازمان ها در ارتباط هستند را به رعایت قوانین موظف کنیم، از مردم باید چه انتظاری داشته باشیم.

به گزارش اول فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با ابراز خشنودی از تشکیل کمیسیون حقوقی قضایی مجلس گفت: امیدواریم این مدتی که برای تشکیل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از دست رفته است، با همت و پیگیری اعضای این کمیسیون جبران شود.

آیت الله رئیسی با تاکید بر لزوم ایجاد ارتباط وثیق دستگاه قضایی با کمسیون حقوقی و قضایی مجلس، افزود: اولویت‌بندی طرح‌‎ها و لوایح حقوقی و قضایی در مجلس از ضرورت های کار کمیسیون است. بعنوان مثال ما مدت‌هاست که نواقص لایحه شوراهای حل اختلاف را رفع کرده ایم اما این لایحه همچنان در کمیسیون لوایح دولت در انتظار بررسی است، البته به ما نوید داده اند که این لایحه به زودی  به صحن دولت برود.

آیت الله رئیسی با اشاره به استجازه اخیر رهبر معظم انقلاب درباره برگزاری دادگاه های اخلال کلان در امور اقتصادی کشور تاکید کرد: ما می‌خواهیم قبل از آنکه زمان استجازه از مقام معظم رهبری در خصوص برگزاری دادگاه های جرائم اقتصادی به پایان برسد، این دادگاه ها طبق یک قانونی برگزار شود و لازمه این امر تصمیم مجلس است. 

آیت الله رئیسی با اشاره به آمادگی حداکثری قوه قضاییه برای تعامل با مجلس و به طور خاص کمیسیون حقوقی قضایی اظهار کرد: کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بیشترین ارتباط را با قوه قضاییه دارد و ما آمادگی خود را برای برگزاری جلسات با رئیس و اعضای این کمیسیون و سایر کمیسیون های مجلس همچون دوره گذشته، اعلام می‌کنیم. 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، به گزارش یکی از اعضای کمیسیون قضائی مجلس درباره دفاتر خدمات قضائی اشاره کرد و گفت: یکی از اولویت ها این است که معطلی مردم در دفاتر خدمات قضایی به حداقل برسد و برای این منظور در حال انجام بازنگاه در ساز و کار دفاتر خدمات هستیم.

آیت الله رئیسی یکی از اولویت های دوران تحول در قوه قضائیه را ارائه بازخورد فعالیت های کارکنان دستگاه قضائی به خود آنها عنوان کرده و با اشاره به برنامه ویژه سفرهای استانی افزود: به عنوان یک نمونه قبل از آنکه به دادگستری استان‌ها مراجعه کنیم، مستندی از میزان رضایت مراجعه‌کنندگان به دادگستری و سازمان های وابسته قضایی در آن استان تهیه می شود و این مستند قبل از سخنرانی در جمع قضات و کارکنان استان، در حضور مسئولان دادگستری استان به نمایش درمی‌آید تا کارکنان استان در جریان میزان رضایتمندی مراجعه کنندگان از عملکرد خود قرار بگیرند.

رئیس قوه قضائیه تاکید کرد دستورالعمل حفظ کرامت انسانی در قوه قضائیه صرفا توصیه‌هایی اخلاقی نبوده بلکه یک الزام قضائی محسوب می‌شوند و همه کارکنان دستگاه قضائی باید به آن ملتزم باشند.

 آیت الله رئیسی در پاسخ به سخنان یکی از اعضای کمسیون قضائی مجلس درباره تصمیم جدید قوه قضائیه مبنی بر عدم رسیدگی به دعاوی بانکی فراتر از نرخ مصوب بانکی تاکید کرد:  ملاک ما برای میزان نرخ سود وام‌ها، آن چیزی است که بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار می‌گوید. اگر بانک ها بخواهند بدون هماهنگی بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار، مبلغی برای سود خود تعیین کنند، دیگر دستگاه قضا ضامن اجرای آن نخواهد بود. 

رئیس قوه قضائیه همین زمینه به رای وحدت رویه دیوان عالی کشور درباره ضمانت اجرا نداشتن قراردادهای بانکی با سود بیش از نرخ مصوّب اشاره کرد و افزود: رای وحدت رویه، رای از پارلمان قضایی و حقوقی است که برای همه لازم الاجراست و ما شاهد بودیم که پس از صدور این رای، بسیاری از تولیدکنندگان و اتاق های تعاونی و بازرگانی از این اقدام دستگاه قضایی تقدیر کردند.

آیت الله رئیسی اجرای برنامه ششم توسعه را یکی از اولویت های اصلی قوه قضائیه عنوان کرده و گفت: توسط این قوه گفت: در برنامه ششم توسعه ۳۶ حکم برای قوه قضاییه وجود دارد و ما هر ۳۶ حکم را در یک و نیم سال گذشته فعال کرده ایم. به عنوان نمونه سند امنیت قضایی که اخیرا ابلاغ شد، یکی از تکالیف برنامه ششم توسعه است که اجرایی شد.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود به قانون ثبت اموال مسئولان در سامانه طراحی شده برای منظور اشاره کرد و گفت: ثبت اموال مسئولان باید همچنان با جدیت دنبال شود. البته در این مورد استفساریه‌ای در اواخر مجلس سابق داشتیم و سوالات و ابهاماتی را در آن استفساریه مطرح کردیم. کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با پاسخگویی به این استفساریه می تواند کمک قابل توجهی به اجرای بهتر ثبت اموال مسئولان در سامانه انجام دهد. 

آیت الله رئیسی با بیان اینکه دستگاه قضا یک دستگاه حاکمیتی است نه یک دستگاه درآمدی که شرکت داشته باشد و کار اقتصادی انجام دهد، گفت: بنده مجاز نمی دانم که قوه قضاییه هیچ درآمدی جز درآمدهایی که قانون تعیین کرده است داشته باشد و باید صددرصد بودجه دستگاه قضا توسط دولت تامین شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به وضعیت معیشتی قضات و کارکنان قوه قضاییه گفت: یک قاضی امکان گرفتن شغل دوم را ندارد و اگر در چنین شرایطی ما نتوانیم وضعیت معیشتی قضات را به خوبی تامین کنیم، دچار مشکل می شویم.

 آیت الله رئیسی همچنین با بیان مشکلاتی که در خصوص پرداخت مهریه در کشور وجود دارد گفت: مهریه بر ذمه زوج است و اگر کسی با وجود توانایی مالی، از انجام تعهد مهریه امتناع می کند باید طبق قانون با او برخورد کرد اما از این نکته غافل نشویم که در محکومیت های مالی و تقسیط‌ مهریه وضعیت اقتصادی افراد را باید در نظر گرفت. اگر بررسی ها نشان داد‌ کسی واقعاً برای پرداخت مهریه توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد و نباید به خاطر این مساله به زندان برود. 

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه ما در قوه قضاییه برخورد با تصرفات حکومتی را از خود شروع کردیم، گفت: ما اگر نتوانیم بخش هایی که به نحوی با ادارات و سازمان ها در ارتباط هستند را به رعایت قوانین موظف کنیم، از مردم باید چه انتظاری داشته باشیم.

آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه کاهش پرونده های قوه قضاییه با سخنرانی و بخشنامه اتفاق نمی‌افتد، گفت: یکی از دلایل ازدیاد پرونده‌های موجود در قوه قضاییه، وجود اسناد عادی است. پرونده های مربوط به اختلافات ملکی در قوه قضاییه فراوان است و منشا این اختلافات هم استفاده از اسناد عادی است و اگر ما به جای اسناد عادی، اسناد رسمی را معتبر بدانیم در کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضا بسیار موثر خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی صحبت های خود با بیان اینکه ماده ۱۰۰ برای جلوگیری از تخلف است نه تخلف خریدن، گفت: دیوان عدالت اداری و معاونت حقوقی قوه قضاییه پس از جلسات کارشناسی متعدد، پیشنهاد ماده ۱۰۰ جدید را داده‌اند و امیدواریم این گره نیز با همکاری مجلس باز شود.
گفتنی است پیش از صحبت‌های رئیس قوه قضاییه در این نشست، رئیس و اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی نکات مدنظر خود را بیان کردند.

عضوکانال اول فارس در واتس اپ شوید

ثبت دیدگاه

 • شهروند

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  بیایید عمیق تر به موضوع مهریه که خانمانسوز خونواده ها شده بپردازیم .مهریه اگر به مقدار قیمتی همان دوره خود حساب شود گلستان میشود .نه اینکه ا کنون برخی خانمها ناخواسته گوشه فکرش به تصاعد قیمت سکه میرود.مهریه را به احتساب همان موقع عقد محاسبه کنیدببینید چه رویکرد جالبی در جامعه پیدا میکند


  پاسخ

 • مهردا

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  سید بزرگوار، اگر این مشکل بزرگ مهریه را شما حل بفرماید در تاریخ ثبت میشوید،، آخر چه دلیلی دارد که شخصی ۱۰۰۰تا سکه تا ۱۰۰مثقال طلا مهریه بنویسند و به از دو روز که به طلاق می‌کشد پای دادگستری پیش بیاید و هی پرونده در دادگاه وزندان‌ها هی پر شود و اسباب زحمت برای دادگستری شود،، با سپاس


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  آقای بزرگوار رییسی اگر این مشکل بزرگ مهریه را حل فرمایید تا عمر دارم بزرگواری شما را از یاد نخواهم برد فرزند بی گناه ودیندار من از جاممه ترد شده چه گناهی کرده که به چنین روزی دچار بشه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  سلام اونوقت وقتی یه مردی که هوس باز هست اون دختر بی گناه چه خاکی باید بریز توسرش با این هزینه ها ی سر سام آور زندگی باید چیکار کنه هام چرا هرکی از راه میرسه میگه خانم ها تخصیر دارند چرا یکی نمیگه آخه مردی که زندگی نمیکنه باید اون خانم بدبخت که مهریش هم کرده بخاطر اینکه فقط زندگی تشکیل بشه نه معامله بشه بعد اون وقت او مرد که زندگی نمیکنه افسار زندگیش رو به دست همه اونوقت اون زن بدبخت باید چیکار کنه هام یکی جواب بده خوب


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  جناب ریسی خواهشا جزیی حرف بزنید سکه به نرخ روز عقد حساب شود مشکلی پیش نمیاد


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۳۹۹

  با سلام بنظر من هر زنی که مهریه تعیین میکند که خارج از توان مرد می باشد و یا پرداخت ان موجب عسرو حرج مرد می باشد ظالم و استثارگر است خدا در قران می فرماید لایکلف الله نفست الا وسعت یعنی خدایی که من و شما را افریدبیش از توانمان تکلیف نمیکنه چطور یک انسان از اسان دیگه چنین توقع باطلی دارد در ضمن ما مردان بدستور اهل بیت گوش نمی‌کنیم امام حسین فرموده من مهریه دختران و زنان را بیشتر مهرالسنه نمیکنم


  پاسخ

 • melek

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  موندم اگرمیزان رضایت مردم را
  بخواهند اهواز چه میزان انسان پیدا میشود که راضی باشند دادگاه خانواده اهوازشعبه سه هفت ماهه به درخواست اعسار من جوابی نداده و کش میده با اینکه بیکار هم شدم دو تا سکه هم بخاطر همین روند رسیدگی کند افتاده به گردنم برای عدم تمکین هم یک سال کشش دادن من بیکارم هیچ چیزی هم ندارم الان باید پنج ماه یک سکه بدم جواب اعسار من هم هفت ماهه که مشخص نیست چطور انتظار داریددزندانیان کم بشه با اینمدل رسیدگی


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  سلام حاج اقا رییسی فضات باید خدایی عمل کنند نه اینکه یه زن کلاهبردار بعداز سه ازدواج که گرگ شده وهمه فوت وفنا رابلده بیاد زن یه بدبخت بشه وتمام زندگانبشو. تصرف کنه ومدرکهای جورواجور ازقبل تهیه کنه بعدش ناسازگاری ونابودکردن یک عمر زحمت یک ادم بدبخت وقضات هم براساس همون مدارک رای بدن ویک انسان به ناحق نابود بشه وخانمه بخنده وبگه توحریف من نیستی. ….


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  بله حاجی آقا با بعضی قضات صحبت نمیشود کرد الان طوری شده که حتما بایستی دروغ بگویی چون حرف راست خریدار ندارد ومن خودم سراغ دارم دوستانی که واقعیت را گفتند و محکوم شدند و خود قاضی هم گفته من میدانم حق با توست ولی راست گفتی چه کنم .چه گویم که ناگفتنش بهتر است اگر خواستید بدانید وقت کردید تماس بگیرید.


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  سلام حاج اقاریسی این حکم زندان رو از مهریه وردارین ببینید واقعا هیچکس مشکل تلاق پیدا نمیکنه بخدا


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۳۹۹

  اون آقایونی که میگن سکه به قیمت قبل اشکال نداره تورم هم به قبل بشه یا نه حق طلاق به زنان داده بشه اموال بدست آمده بعداز ازدواج تقسیم بشه سپس واسه وجوب مهریه وحکم اسلام مهریه یه. دونه مشخص بشه تا حق هیچ کس ضایع نشه یه طرفه به دادگاه نروید!!
  باتشکر


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : ۳۰ - مهر - ۱۳۹۹

  احکام زیر یکسال تخفیف مجازات شامل حال نمیشود قضات خوزستان همکاری کنند افرادی که سابقه کیفری ندارند را تبدیل یا تعلیق نمایند با تشکر. از ریس قوه قضائیه


  پاسخ