• ۲۶ / شهریور ۱۳۹۹ / ۶:۲۸
 • شناسه خبر : 35328

نظر نماینده سابق مجلس در باره دلایل افزایش ازدواج سفید

برنا: ازدواج سفید پدیده‌ای اجتماعی است که از دیرباز در جوامع غربی وجود دارد و در سال‌های اخیر در کشور ما نیز روند رو به رشدی پیدا کرده و باعث نگرانی جامعه‌شناسان و مسئولان مرتبط با موضوعات اجتماعی شده است هرچند که آمار آن پنهان است اما گفته می‌شود این روزها به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، […]

برنا: ازدواج سفید پدیده‌ای اجتماعی است که از دیرباز در جوامع غربی وجود دارد و در سال‌های اخیر در کشور ما نیز روند رو به رشدی پیدا کرده و باعث نگرانی جامعه‌شناسان و مسئولان مرتبط با موضوعات اجتماعی شده است هرچند که آمار آن پنهان است اما گفته می‌شود این روزها به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی، این امر در کشورمان رو به افزایش است.

ازدواج سفید روبه افزایش است

پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، با اشاره به روند روبه رشد ازدواج سفید در کشور گفت: متاسفانه پدیده ازدواج سفید در کشور ما یک روند رو به افزایش پیدا کرده که یکی از علت‌های مهم آن مشکلات اقتصادی است.

او افزود: معمولا دخترها و پسرهایی که توانایی اداره یک زندگی را ندارند، در اجاره کردن خانه، هزینه‌های جاری زندگی و… بایکدیگر تقسیم کار می‌کنند و بدون هیچ عقد رسمی بایکدیگر زندگی کرده و پولی هم که درمی‌آورند تقسیم می‌کنند.

آداب و رسوم‌های دست و پاگیر یکی از دلایل افزایش ازدواج سفید

سلحشوری درخصوص علل افزایش ازدواج سفید در کشور تصریح کرد: آداب و رسوم‌های دست و پاگیر و خرج های مازاد مراسم عروسی یکی از دلایل افزایش ازدواج سفید بین دخترها و پسرهاست؛ چراکه پسرها زیربار مهریه با قیمت بالا سکه نمی‌روند از طرفی خانواده دخترها هم به مهریه پائین راضی نمی‌شوند بنابراین سر این مسائل کوچک اختلاف به وجود می‌آید و زمینه ازدواج دونفر از بین می‌رود.

این عضو کمیسیون فرهنگی  مجلس دهم گفت: اگر سنت‌های دست و پا گیر از بین بروند و جای خود را به ازدواج آسان دهند قطعا تاثیر زیادی در شکل‌گیری ازدواج خواهد داشت و دیگر جوانان برای فرار از آنها به سمت ازدواج‌های غیررسمی نمی‌روند.

دختران از ترس شناسنامه‌شان به ازدواج سفید روی می‌آورند

او در مورد تاثیر طلاق بر افزایش این نوع ازدواج بیان کرد: یکی از عوامل مهم دیگر در افزایش ازدواج سفید؛ طلاق است. متاسفانه از هر ۳ ازدواج یکی به طلاق ختم می‌شود و ممکن است زنان و مردان پس از جدا شدن با فرد دیگری وارد رابطه شوند و بدون رسمی کردن آن زیر یک سقف زندگی کنند.

سلحشوری افزود: از طرفی در برخی از مناطق کشور ما هنوز بین خانواده‌ها طلاق گرفتن قبح است و دخترها می‌ترسند شناسنامه‌شان خط خطی شود به همین دلیل به ازدواج سفید روی می‌آورند تا شناسنامه‌شان سفید بماند.

شیوه ازدواج در کشورمان تغییر کرده است

این نماینده مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به تغییر شیوه ازدواج در کشورمان گفت: متاسفانه برخی از مسائل آنطور که باید در سیستم کشور ما جا نیافتاده است مثلا دخترها و پسرها قبل از ازدواج یک مدل رفتار می‌کنند اما همین‌که وارد زندگی مشترک می‌شوند، رفتارشان تغییر پیدا می‌کند که در نهایت منجر به طلاق می‌شود به هرحال در همه جوامع درحال توسعه چنین تغییراتی رخ می‌دهد و در کشور ما هم بنابر دلایل متعدد که به اختصار توضیح دادم برخی ازدواج‌ها به ازدواج سفید کشیده شده است.

سلحشوری تصریح کرد: ازدواج سفید یک پدیده اجتماعی است و هیچ پدیده‌ای تک علتی نیست و متاثر از عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و… قرار می‌گیرد بنابراین ازدواج سفید را هم می‌توان در تمام این ابعاد مورد آسیب شناسی قرار داد.

باید امکاناتی دهیم تا جوانان در سن جوانی ازدواج کنند

او در خصوص بُعد سیاسی ازدواج سفید گفت: ما می‌خواستیم جلوی ازدواج کودکان را بگیریم اما با ما مخالفت شد درحالی که شخصا معتقدم جوانان باید امکانات و تسهیلاتی را دریافت کنند که به موقع ازدواج کنند در واقع به جای اینکه به فکر ازدواج کودکان باشیم باید به این فکر کنیم جوانان در سن مناسب زندگی مشترک تشکیل دهند؛ اگر این اتفاق رخ دهد بسیاری از این مشکلات از جمله ازدواج سفید حل خواهد شد.

هیچ آماری از میزان ازدواج سفید در کشور نداریم

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی با اشاره به پنهانی بودن ازدواج سفید ادامه داد: از آنجایی که ازدواج سفید پنهانی است و در هیچ جایی ثبت نمی‌شود و حتی دختران و پسران به کسی نمی‌گویند، هیچ آماری از تعداد آن در دست نیست و گردآوری آمار در این خصوص بسیار دشوار است و هنوز قبح آن در جامعه وجود دارد.

او درباره میزان تمایل مردان و زنان به ازدواج سفید تصریح کرد: نمی‌توان گفت تمایل مردان به ازدواج سفید بیشتر از زنان است چون به هرحال هر مردی یک زنی را پیدا می‌کند که با او ازدواج سفید انجام دهد بنابراین میزان تمایل زنان و مردان به این امر، تقریبا یکسان است.

ازدواج سفید در میان تحصیل کرده‌ها پذیرفتنی تر است

سلحشوری با اشاره به تاثیر تحصیلات در افزایش ازدواج سفید گفت: شاید در بین تحصیل کرده ها این موضوع بیشتر پذیرفتنی باشد اما همچنان معتقدم نیاز به تحقیق و بررسی و استفاده از منابع تحقیقاتی دارد.

افزایش ازدواج سفید در دختران و پسرانی که جدا از خانواده زندگی می‌کنند

او با اشاره به علت افزایش ازدواج سفید در بین کسانی که مجردی زندگی می‌کنند، بیان کرد: دختران و پسرانی که جدا از خانواده خود در شهر دیگری زندگی می کنند بیشتر به این سمت کشیده می‌شوند و ازدواج سفید در آنها بیشتر دیده می‌شود.

تصویب قانونی در خصوص سقط جنین

نماینده مردم تهران، ری و اسلامشهر در مجلس دهم شورای اسلامی با اشاره به افزایش سقط جنین به دنبال ازدواج سفید گفت: معمولا ازدواج‌های سفید منجر به فرزندآوری نمی‌شود چون هدف از اینگونه ازدواج‌ها به دنیا آوردن فرزند نیست اما متاسفانه اینگونه سقط‌های جنین وجود دارد به گونه‌ای که مجلس شورای اسلامی قرار است قانونی در این خصوص تصویب کند.

نهادهای حاکمیتی بیشتر به جوانان اهمیت دهند

سلحشور با بیان راهکار کاهش ازدواج‌های سفید در کشور عنوان کرد: به اعتقاد من برخی نهادهای مرتبط با این موضوع باید تسهیلات بیشتری به جوانان دهند تا بتوانند در سن مناسب ازدواج کنند.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: نکته مهم دیگر هم این است که خانواده‌ها باید شرایط ازدواج فرزندانشان را تسهیل کنند تا بدون سخت گیری سر زندگی خود بروند و آداب و رسوم‌های سخت مانع ازدواج آنها نشود.

ثبت دیدگاه

 • اردوان مینائی

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  سلام خانم سلحشور مطالب بسیار جالبی گفتند ولی در پایان مطلب اصلی را اشتباهی گفتند خانم سلحشور بزرگوار دولت باید شرایط ازدواج رسمی برا جوانان راحت کن نه خانواده بی شک هر خانواده ای لحضه شماری میکند تا فرزندانش ازدواج کنند و سروسامون بگیرند این آرزوی هر پدر و مادر ایرانی هست ولی افسوس دولت کودن امکانات برا ازدواج جوانان فراهم کرده. مسکن. شغل. رفع. آسایش. ارزانی.


  پاسخ

 • رضا

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  دولت اگر راست گفته باشد نگاهی به فرزندان خود و مقایسه ای با همسن و سالهایشان داشته باشد بعد قضاوت کند و راحت وظریف خود را به والدین محول کند.


  پاسخ

 • ح.م

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  اتفاقا ازدواج سفید در بین ثروتمندان بیش تر رایجه!!


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  اگردولت مسکن وشغل برای جوانان تامین کنند این مسائل حل می شود


  پاسخ

 • محمدامین

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  بچه های خووشون که بهترین مراسم هارو میگیرن ب ما ک رسید میگن خونواده ها سخت نگیرن تا ما مث دوره گردا بی سر و صدا بریم سر زندگیمون چرا نمیگی دولت تحصیلات بده یا مسکن و وسایلا روارزون کنه.
  خونواده ها ک حرفی ندارن ولی ما جونیم یه بار مخایم ازدواج کنیم مث گدا ها ازدواج کنیم ..


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  خانم سلحشورسلام شما درزمانی که در مجلس بودید چه کمکی به بدهکاران مهریه کردید؟پیش خدا چطور جوابگوی زن و بچه هایی که پدرشان بدهکار مهریه هست آن شالله که هستید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  خودت که توی مجلس چهار سال بودی چه دسته گلی به باد دادی که حال می گویی مسئولین فکری کنند آیا در زمان حضرتعالی چنین پدیده ای نبود. چطور الان یادت افتاده


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : ۲۶ - شهریور - ۱۳۹۹

  ده درصدش هم مربوط به فقر نیست…. حداقل بیست سی نفر خودم میشناسم شرایط ازدواج دارن ولی زن نمیگیرن…. همه اش به خاطر فرهنگ آشغال غربه که کل جامعه رو گرفت


  پاسخ

 • عبدالله

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  خانم اصلاح طلب همه ی این مشکلات رو شما اصلاح طلبها به وجود آورده اید حالا دستتان را پیش می گیرید پس نیافتید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  بالاخره یه نفر درد این جامعه رو گفت ولی آن
  گوش شنوا کو


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲۷ - شهریور - ۱۳۹۹

  هر کسی ایمان واقعی به خدای متعال و قرآن و سنت داشته باشد ، به سوی چنین کار بی ارزشی نخواهد رفت . ضمنا خیلی از جوانان به عدم آشنایی به دین مبین اسلام و تلقی نادرست از دین ، فقر و بد بختی را دستاویز خود کرده اند . جوانان عزیز ، عزت را جایگزین بی هویتی کنید . می دانید که بیشترآلوده ها از قشر مرفه جامعه اند . البته دولت در این زمینه دارای مسئولیت است .


  پاسخ