پدر اهدای خون جهان در شیراز درگذشت

 Ù¾Ø¯Ø± اهدای خون جهان در شیراز درگذشت

به گزارش اول فارس به نقل از ایرنا ، دکتر دکتر سید محمد حسن شیخ الاسلامی ، بر اثر بیماری و کهولت سن در شیراز چشم از جهان فرو بست، آیین تشییع پدر اهدای خون جهان روز جمعه (دهم اسفند)در محل دارالرحمه شیراز برگزار می شود.
پدر اهدای خون کشور که به سلطان اهدای خون در ایران شهرت یافت، سه رکورد جهانی در امر انتقال خون دارد که مهمترین آن رکورد بالاترین آمار اهدای خون است که چند سالی است این رکورد را کسی نتوانسته تغییر دهد.
وی، در سال‌های جنگ ایران و عراق به مدت ۱۶ماه به صورت بی‌وقفه و هر ماه یک ‌بار برای کمک به رزمندگان ایران، خون اهدا کرد‌ که این موضوع نیز به عنوان یک شاخص و رکورد برای زنده یاد شیخ الاسلامی ثبت شده است.
شادروان شیخ الاسلامی، سال‌ها پس از گذشتن از مرز پزشکی مجاز برای اهدای خون که ۶۵سالگی است، همچنان خون اهدا کرد که این موضوع نیز به عنوان سومین رکورد و شاخص برای او به ثبت رسیده است.
در سال ۱۳۸۹رکورد بیشترین اهدای خون در کتاب رکوردهای گینس بنام او ثبت شد. وی همچنین در سال ۱۳۸۷به عنوان پزشک برگزیده کشور در همایش سی سال سلامت موفق به دریافت نشان افتخار از رئیس جمهور وقت شد.
مرحوم دکتر سید محمد حسن شیخ الاسلامی در طول سال های عمر با برکت خود، بیش از ۲۰۰ مرتبه و در هر مرتبه ۵۰۰ سی سی خون به بیماران اهدا کرد.
با توجه به اینکه از هر کیسه خون سه فرآورده خونی، فشرده، پلاکت و پلاسمای تازه و منجمد تهیه می‌شود، بنابراین با هر بار اهدای خون، حداقل جان سه نفر را از مرگ حتمی نجات داده و در طول دوره زندگی خود به بیش از ۶۰۰ انسان نیازمند خون، زندگی بخشیده است.
این استاد پیشین دانشگاه علوم پزشکی شیراز، پیشتر در گفت و گو با ایرنا در مورد تاثیر اهدای خون مستمر در روحیه و زندگی شخصی خود بارها سخن گفته بود.
این سخن زنده یاد شیخ الاسلامی که ‘هدف اصلی من از اهدای خون، نجات بشر فارغ از رنگ و نژاد و مذهب بوده است و این کار را برای رضایت و خشنودی خداوند انجام می‌دهم، زیرا خداوند فرموده هرکس به یکی از بندگان من کمک کند، مرا خوشحال کرده است’. بارها در گفت و گو های رسانه ای پدر اهدای خون جهان بیان شده است

نوشته های مشابه
نیازمندان به خون نگران نباشند/خون مصنوعی در راه است
نیاز فوری به همه گروه‌های خونی در استان فارس
چگونه بفهمیم فشار خونمان بالاست یا پایین؟
نیاز فوری به گروه‌های خونی در فارس
وضعیت ذخیره های خون در استان فارس به نقطه بحران رسیده است

ثبت دیدگاه