۲ پاسخ مهم ایران به درخواست آمریکا برای مذاکره

روایت حسام‌الدین آشنا از ۲ پاسخ مهم ایران به درخواست آمریکا برای مذاکره

 حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری درباره وضعیت فعلی منطقه و همچنین از طرفی مطرح شدن بحث جنگ توسط آمریکایی‌ها و از طرف دیگر عنوان نمودن مذاکره از سوی آنها و برنامه دولت در این رویارویی،گفت: چیزی که به جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌شود این است که ما دو مسئله را باهم می‌خواهیم؛ یکی اینکه اجازه نمی‌دهیم در این منطقه جنگ بشود و دوم اجازه نمی‌دهیم که تحت تحریم بمانیم.

به گزارش اول فارس، اهم اظهارات مشاور رییس دولت را به نقل از تسنیم بخوانید؛

*پاسخ ما به ایالات متحده، «نه به جنگ و نه به تحریم» است. ایالات متحده از ترس جنگ می‌خواهد ما را با پذیرش شرایط تحریم وادار به مذاکره کند. جوابی که ما دادیم و اقداماتی که سیاست خارجه و سیاست دفاعی ما انجام می‌دهند این است که آمریکا را به شرایطی ببریم که نتواند ما را از جنگ بترساند و نتواند به تحریم ادامه بدهد و این همان پیچیدگی هست که ما با آن مواجه‌ایم.

*برای اینکه این مسئله را حل کنیم هیچ چاره‌ای جز تقویت وحدت درونی نداریم. آمریکا تنها در صورتی موفق می‌شود که امید پیدا کند فشارهایی که در منطقه و فشارهایی که به اقتصاد ما وارد می‌کند موجب یک آشفتگی اجتماعی بشود و اگر این اتفاق نیفتد تمام تلاش‌های آمریکا بی‌اثر خواهد بود.

*در پاسخ به این سوال که علت مشکلات و وضعیت کنونی کشور مربوط به تحریم است یا ناکارآمدی داخلی؛ همیشه تناسبی بین فشارهای خارجی و میزان توانمندی ما در پاسخ به مشکلات خارجی و داخلی خودمان وجود دارد. ما حتما مشکلات داخلی، مشکلات مدیریت و مشکلات در کارآمدی داریم ولی بحث این است که وقتی تحریم فشار می‌آورد، آیا امکان بازنگری در سیاست‌ها و بازنگری در توانمندی خود داریم یا نداریم؟.

*این مسئله کلیدی است که اتفاقا می‌شود اقدامات سخت و تصمیمات بنیادین را در شرایطی گرفت که مردم احساس می‌کنند که چاره‌ای جز تصمیمات سخت نیست، پس می‌توانیم این تهدید را با گرفتن تصمیماتی که مردم احساس می‌کنند کارایی نظام می‌تواند در شرایط سخت افزایش پیدا کند، به فرصت تبدیل کنیم.

نوشته های مشابه
طرح فرانسه برای نجات برجام + جزئیات جدید
ماجرای کامل رصد و شناسایی هواپیمای جاسوسی آمریکایی +تصویر
ترامپ ورود مقام‌های ارشد ایرانی به آمریکا را ممنوع کرد
ترامپ: نگفته‌ام ایران مسئول حمله به عربستان است
جزییات طرح حمله آمریکا و اسرائیل به ایران افشا شد
ادعای العربی الجدید: به زودی خبر‌هایی درباره انجام دیدار‌های سری بین ایران و آمریکا خواهیم شنید

ثبت دیدگاه