• 07 / اردیبهشت 1401 / 14:14
 • شناسه خبر : 82185

چه ایرادی دارد با دختر بزرگتر از خود ازدواج کنید؟

اسمش را گذاشته‌اند فاصله سنی معکوس؛ ازدواج‌هایی که در آن زن با فاصله‌ سنی قابل توجهی از مرد بزرگتر است. موافقانش می‌گویند این کاری بوده که مردان همواره انجام داده‌اند و کمتر هم عجیب به نظر رسیده‌ یا نقد شده‌اند.

مخالفان اما می‌گویند تکرار انتخابی از این دست از سوی زنان الزاماً تجربه‌ای رهایی‌بخش به دنبال نخواهد داشت. آنها می‌گویند روند پیری در زنان سریع‌تر از مردان است و وقتی با مردی که سال‌ها از خودشان جوان‌تر است ازدواج می‌کنند احتمال آسیب‌ دیدن خود را افزایش می‌دهند.

اما انگار ما بخواهیم یا نخواهیم تغییراتی در الگوی ازدواج خانواده در حال رخ دادن است.

قرن‌ها شنیدن خبر ازدواج مردان با زنان کوچکتر برای جامعه عادی شده بود و هیچ‌وقت کسی از این مردان نمی‌پرسید چرا؟ اما حالا تمایل به ازدواج با زنان بزرگتر در میان بعضی از مردان دیده می‌شود و تحلیل‌های اجتماعی و روانشناسی را به خود اختصاص داده است. ازدواج مردان و زنان با افراد کوچکتر یا بزرگتر از خودشان، یکی از پرمناقشه‌ترین بحث‌ها در خانواده‌هاست.

حرف‌های از مد افتاده

«این حرف‌ها قدیمی شده است.» پزشک آزمایشگاه است؛ دختری مستقل که طی سال‌ها فعالیت به تمکن مالی خوبی دست یافته و حالا سال دهم زندگی مشترکش را پشت‌سر می‌گذارد. «من ۶سال از همسرم بزرگترم و تاکنون این مسأله باعث مشکلی در زندگی‌مان نشده است.» همسر «سیمین» هنرمند است و کلا‌س‌های موسیقی برگزار می‌کند. البته «فاطمه» این حرف‌ها را قدیمی نمی‌داند و معتقد به ازدواج با مرد بزرگتر است. «دوست دارم با بزرگتر از خودم ازدواج کنم، البته اکثر دوستانم هم بزرگتر از من هستند.

درست و غلط‌های ازدواج با فاصله سنی معکوس

حوصله ندارم، بچه بزرگ کنم.کوچکتر که باشند باید برایشان مادری کنیم و جایگاه‌ها تغییر می‌کند برای همین نمی‌توانند مسئولیت‌پذیر باشند.» اما «نسیم» بهترین ازدواج را با هم‌سن‌وسال می‌داند. «هم‌سن‌وسال بودن خیلی خوب است چون درک بهتری از دنیای هم داریم، البته اگر شرایطی پیش بیاید که از ابعاد مختلف مناسب و منطقی باشد حاضرم با یکی، دو سال بزرگتر یا حتی کوچکتر از خودم هم ازدواج کنم.» «ساناز» از دختران دهه شصتی است و در برنامه‌ریزی زندگی‌اش ازدواج اصلا جایی ندارد!«اصلا به ازدواج فکر نمی‌کنم ولی واقعیت این است که در ازدواج بزرگتر یا کوچکتر بودن زوج بستگی به شرایط روحی و تربیتی افراد دارد و نمی‌توان گفت این مسأله خوب یا بد است! بعضی از مردان و زنان از نظر شخصیتی دوست دارند با فردی ازدواج کنند که از نظر سنی بزرگتر باشد تا بتواند نقش حامی بودن را برایشان بازی کند.

واقعیت این است که بعضی‌ها دوست دارند همیشه مورد حمایت قرار بگیرند. در مقابل هم عده‌ای خواهان ازدواج با افراد کوچکترند تا بتوانند نقش اولیا بودن را برایشان ایفا کنند.» «شیرین» و «محدثه»‌ هم جزو دهه‌شصتی‌ها محسوب می‌شوند، البته اواخر دهه و هر دو بر این باورند که مردی که برای زندگی مشترک انتخاب می‌کنند باید بزرگتر از آنها باشد. «محدثه» ٣یا۴سال بزرگتر بودن را برای مرد مناسب می‌داند، البته «شیرین» دلیل این تمایلش را درک بالاترش نسبت به مسائل در مقایسه با مردان هم‌سن‌وسالش عنوان می‌کند.

مناسب ترین فاصله سنی بین زن و شوهر

اینکه مناسب ترین فاصله سنی چقدر است بستگی به شرایط فردی، رشد عقلی، عاطفی و بلوغ فکری هر فرد دارد و در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. افرادی که در محدوده سنی نزدیک هم باشند، تجربه ها و خاطره های یکسانی دارند و پیش زمینه فرهنگی مشابهی برای درک کردن هم خواهند داشت.

دختر و پسری که در سن ازدواج قرار دارند باید از نظر فکری در یک سطح قرار گیرند. تفاوت سن در فرهنگ ما اهمیت دارد ولی میزان آن را هیچ علم و منطقی با قاطعیت تخمین نزده است.

تفاوت سنی نباید بیشتر از ۱۰ سال باشد زیرا هر دهه از زندگی انسان دوره ی خاصی است و ویژگی ها، شرایط و نیازهای ویژه ای را دارد که منحصر به آن دوره است. دو نفر با تفاوت زیاد در دو مرحله متفاوت از زندگی هستند و نیازها و ویژگی های آنها متفاوت است.

تجربه های هیجانی متفاوت

بدیهی است که افرادی که سن پایین تری دارند، هیجان بیشتری نسبت به فرد دارای سن بالاتر دارند. بنابراین در ازدواج هایی که زن سن بالاتری از مرد دارد ، نمی تواند کارها و هیجانات او را درک کند.

زن دچار خستگی، درماندگی و استیصال می شود چون شوهر در حال مبارزه و حل مشکلاتی است که زن آن را قبل تر به نوعی تجربه کرده و برخی رفتارها، ناپختگی ها و حتی خطرکردن های معقول مرد برایش جذاب نیست و حتی او را به نوعی بی مسئولیت تصور می کند.

یک تجربه موفق

رئیس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون با زنی ۲۴ سال بزرگتر از خودش که معلم دبیرستانش بود ازدواج کرده است. آنها زمانی که او ۱۵ ساله بود باهم ملاقات کرده بودند. اگرچه تا زمانی که او به بزرگسالی نرسیده بود به لحاظ عاشقانه وارد رابطه نشده بودند، اما بررسی های عمومی نشان می دهد که آنها سالها درگیر هم بوده اند.

با وجود کلیشه ها و لکه های ننگی که در جامعه های مختلف به ازدواج های مردان با زنان بزرگتر از خودشان زده می شود، اما این پدیده همنان رخ می دهد و حتی پیشرفت هم کرده است. اما واقعا علت علاقه مردان به زنان بزرگتر از خودشان چیست؟ علم به این سوال پاسخ داده است.

دلایل بیشماری ذکر شده، مثل این حقیقت که آنها از خودشان مطمئن هستند و به خودشان اعتماد دارند و مکالمه کنندگان خوبی و عالی هستند که فقط روی تشکیل خانواده تمرکز نمی کنند.

بعضی دیگر ذکر کرده اند که توجه کردن یک زن سن بالا تر به آنها عزت نفس و اعتماد به نفس شان را افزایش می دهد. برخی دیگر تشخیص دادند که زنان مسن تجربه بیشتری در زندگی، ثبات عاطفی و زمینه سازی رابطه دارند و می توانند صداقت و دیدگاههای مختلفی را ارائه دهند.

مردانی که رابطه با زنان بزرگتر از خودشان را ترجیح می دهند، شکایت می کنند که رابطه با زنان کم سن و سالتر یا هم سن خودشان مستلزم کنارآمدن با رفتارهای نابالغ و بچگانه و بازیگوشی های آنها است.

عشق واقعی سن نمی شناسد!

برین کولیسون و لوسیانا پونس د لئون (۲۰۱۸)، با بررسی منابع تعصب نسبت به روابط با فاصله سنی، تشخیص می دهند که این تئوری تکاملی معتقد است که زنان جوان تر باید مردان کمی پیرتر را برگزینند تا آمادگی باروری را به حداقل برسانند.


فال حافظ امروز ۳۰ مهر با تفسیر دقیق و زیبا


آنها خاطرنشان می کنند که روابط غیرعادی از لحاظ فاصله ی سنی، به ویژه هنگامی که زن بزرگتر است، به نظر می رسد که این تمایلات همسر را نقض می کند.

اما در واقعیت ، به نظر می رسد که برخی از مردان، زنان تا حدودی بزرگتر را انتخاب می کنند، زیرا اینگونه بیشتر در رابطه احساس برابری می کنند. چنین جفت گیری هایی از آنچه بیشتر مردم باور دارند متداول تر و موفق تر هستند.”برترین ها”

شما هم نظرتان را در باره این موضوع برای ما بنویسید

 

بیشتر بخوانید:

مردان چطور عاشق می شوند؟چگونه می توان یک مرد را عاشق کرد؟
۱۵ ویژگی مردان که باعث عشق دیوانه وار زنان می شود
ازدواج با مردی که طلاق گرفته خوب است یا بد؟ / نکات مثبت ومنفی ازدواج با مردان مطلقه

ثبت دیدگاه

 • mona

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من وقتی عشق پیش میاد سن معنا نداره چون جذب از طریق روح اتفاق می افتد بنابر این روح سن نمی شناسد در غیر این صورت پای عقل وسط کشیده می شود و دیگر عشق نیست😜😜😊😊


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من سن تا حدی ملاک هست اما تمام این قوانین ساخته بشر هست به همین تا چهار یا پنج سال زن بزرگتر باشه اتفاقی نمی افتد در برخی منابع تا ۱۰ سال


 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  این حرفها تو جوامع دیگه درسته و کارایی داره اما توایران هم خود پسر هم خانوادش اینقدر سرکوفت میزنن که زن از کرده خودش به .. میوفته پس الکی شعار ندین تو ایران مرد باید چند سال اونم تا ۵ سال بزرگتر معقول هست بیشتر از این پیرمرد حساب میشه برای زنش


 • نامی

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  هر کسی حق داره تا زنده هست شاد باشه و زندگی کنه پس اگر کاری که می کنه به بقیه صدمه ای وارد نمی کنه باید روش زندگی اش را خودش انتخاب کنه و به کسی ربطی ندارد


 • مجتبی محمدزاده

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  خانوم های بزرگتر از مردان شعور وتوقع وسطح درک بهتری نسبت به افراد کوچکتر دارند و تا حدودی چشم و دل سیر تر هستن و مدیریت بهتری با مسائل پیش آمده دارند ومردی که آرامش داشته باشه و تنش توی زندگی نباشه زندگی تداوم بیشتری داره


 • مونس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من عشق سن نمیشناسه زن بزرگ‌تر عشق و قلب بزرگ‌تر داره
  به نظر من وقتی ازدواج مردها با زن کوچکتر عادیه باید ازدواج مرد ها با زن بزرگ‌تر عادی تر باشه چون زنی که مرد کوچکتر انتخاب کنه درواقع به اون مرد شانس زندگی خوبی داده چون زنها قلب خانه اند


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من سن خانمها تا پنج یا شش سال ایرادی نداره به شرط اینکه هر دو شخص یعنی زن ومرد به رشد عقلانی و آمادگی برای ازدواج داشته باشند چه از نظر مادی معنوی تربیتی شخصیتی و غیره ….چه اشکالی داره خانمی از نظر سنی پنج سال بزرگتر باشه ولی توی زندگی باهمسرش همفکر همسو و انعطاف پذیر باشه.؟ خیلی از ازدواجهای ایرانی هستن که مرد از زن بزرگتره و هدفشان اینه که تسلط داشته باشن روی زن و این اصلا درست نیست


 • مجید

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من و همسرم همسن هستیم و الان هم ۵۳ سالمونه ولی من به عنوان مرد فکر میکنم در مورد نیازهای جنسی نمیتونه مرا ساپورت کنه و کلا همراهی نداره اگر زن ۴ یا ۵ سال از مرد کوچکتر باشه بهتره و این را زمانی می فهمند که سن و سالشان بالا رفته


 • شهناز

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من توی همچین زندگی زن صدمات جبران ناپذیرمیبینه چون تکیه گاه مرد میشه خانوما باید تکیه کنند نه تکیه گاه باشند ولی. مردها روزبه روز جوان تر وموفق تر می شن چون شریک زنگیشون قویهوازپس هر کاری برمیاد


 • گل یاس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عزیزم اینی که شما گذاشتید دبگه دختر بزرگتر نیس پیرزنه😂😂😂


 • س

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنطر من بهتره که اگر زن بزرگتراز مرد هستش حدود۵ سال بیشتر نباشه اگر بیشتر باشه خواه ناخواه یکسری مساعل و هیجانات و شرو شور خیلی از کارهای مرد برای زن اون شورو حال و نداره چون قبلا تجربه کرده و زن و مرد باید در نزدیکترین فاصله سنی باشن . واینکه فرهنگ ما هنوز پذیرای بزرگتر بودن زن از مرد نشده و این باعث اسیب به همچین خونواده هایی میشه


 • یلدا

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عشق را باعقل تدبیر نخواهد بود اما باید تمام جوانب را سنجید
  زنهای بزرگتر معقول تر هستند .فهم و درک فی مابین زوجین میتونه خیلی سدها و موانع رو برداره.


 • دریا

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  منم به دوست داشتن اعتقاد دارم سن یک عدد البته خیلی بافاصله سنی زیاد موافق نیستم یک جورایی بهم بخورن اشکالی هم نداره زن بزرگتر هم باشه


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  از بدترین ازدواج ها ازدواج با اختلاف سن زیاد هستش اون طرف که گول خورده به مورور زمان افسرده میشه


 • نظر

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من سه سال از شوهرم بزرگترم واقعا اصلا تو زندگی به چشم نمیاد و یادمون میره هنر توی زندگی به محبت عشق پذیرفتن و در نهایت کحار آمدن باهم هست این دیدگاهههای روانشماسی صرفا یه فرضیه ان وگرنه اصل با زن و مرد و نوع برخوردشون در فراز و نشیبهای زندگیه


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اختلاف سنی ازدواج چه ربطی به رابطه با محارم داشت که آن را تیتر کرده اید ؟..


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اختلاف سنی ازدواج چه ربطی به رابطه با محارم داشت که آن را تیتر کرده اید ؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  این خضعبلات چیه


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  وقتی سن زن بیشتر از مرد باشه شاید در کوتاه مدت اتفاقی رخ نده ولی در طولانی مدت باعث بیماری‌های روانی برای مرد میشه


 • سادات

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام
  منم کسی هستم که با کوچیکتراز خودم ازدواج کردم
  از نظر من درک متقابله پسر و دختر بستگی هم داره
  هم دختر هم پسر احساسشون متفاوته به سنم بستگی نداره
  پسرم داریم هیجانش تو سن بالاتر کمتر میشه دخترم کمتر میشه این توی هردوشون مساویه
  پیامبرم با بزرگتراز خودشون ازدواج کردن
  حضرت علی هم با کوچیکتراز خودشون
  برای حضرت خدیجه سلام الله علیها و دخترشون حضرت زهرا سلام الله علیها همسری که لایق و شایسته اونا باشه نبودن پسر و بزرگ زاده زیاد بودن که حضرت خدیجه باهاشون ازدواج کنن یا حضرت زهرا ولی هم کفشون نبودن
  هم کف میشه همون ملاکهای ازدواج
  کسی که ایمان داره درک میکنه حس میکنه با جون و دل همراهیت میکنه


 • خدایی

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مگه کسایی که با زن کوچکتر ازدواج میکنن دیگه جدا نمی شن یا نشدن تو کار مردم دخالت نکنین هر کسی میدونه با عقلش چطوری پیش بره


 • آذر

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من خودم از همسرم بیست سال بزرگترم وعاشقانه کنار هم هستیم ایشون منو انتخاب مردو من تمامه مشملاتو بهشون گفتم والن پنج ساله زندگی میکنیم عشقمون عین روزای اول وحتی بیشتر شده ومن تا زنده ام بهش عشق میوزوم وبرام دیدگاه حامعه مهم نیست چون این زندگی من است وناهنحاری اجتماعی نیست تا ربط به دیده مردم برام

  مهم نیست


 • چشمان خیس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام .امابه نظر من آدم نباید با همین مادر یا همین پدرش ازدواج کنه .این یک فاجعه است .هرکسی یک نظری داره .


 • چشمان خیس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام .امابه نظر من آدم نباید با همسن مادر یا همسن پدرش ازدواج کنه .این یک فاجعه است .هرکسی یک نظری داره .


 • من

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  پنیر تازه تو خیک پر پشمه


 • مهی

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظرم وقتی یکی بدل آدم میشینه حالا تا ۵ یا ۶ سال هم بزرگتر از مرد باشد اشکال نداره بهتر از اینه که کوچکتر باشه ولی به دلت نشینه


 • رضا

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با دخترای سن پائین این دوره و زمونه نمیشه سر کرد کلا


 • واقع گو

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  این حرفها فسیل شده و شنونده ای ندارد مهم درک و فهم واقعی همدیگر از هم است مگر پیامبر اسلام با خدیجه که ۱۵ سال از خودش بزرگتر بود ازدواج‌نکرد و سلام


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من خودم با یه آقا پسری که ۷ سال از خودم کوچیکتر بود دوست بودم خیلی هم همدیگررو دوست داشتیم ولی از ترس مخالفت خانوادش باهاش کات کروم ولی نمیتونم از فکرش بیام بیرون، نمی دونم چکار کنم؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر باید زن دو سه سال بزرگتر باشه تا زودتر از مرد بمیره و مرد دوباره ازدواج کنه🤔


 • S

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  👎👎👎👎👎👎👎👎👎👎


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من خودم با یه آقا پسری دوست بودم که ۷ سال از من کوچیکتر بود خیلی هم همدیگه رو دوست داشتیم ولی از ترس مخالفت خانوادش و سرکوفتهای بعدش باهاش کات کردم درحالی که اون راضی نبود حالا بعد از ۲ ماه هنوز نتونستم فراموشش کنم نمیدونم چکار کنم؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  دخترا‌بزرگترها‌ازدواج‌کند‌‌از‌عشق‌دو‌طرف‌‌دخته‌ها


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  این متن را کی نوشته ؟؟وبا چه نیت واراده ای؟؟بدون فکر ومنطق برا خودتون فتوا صادر نکنین


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ازدواج محمد ص و خدیجه را نباید الگو قرار دهیم؟


 • سادات

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  واقعا خوشبختی در تعادل است بنظرم ناجور میشه کار خوبی در نمیاد زنها شکننده هستند


 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من با یه دختر ۹ سال کوچکتر از خودم ازدواج کردم مثل …پشیمونم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اون شخصی که نوشته زن باید بزرگتر باشه تا زودتر بمیره مرد دوباره ازدواج کنه🤭🤭🤭خیلی خندیدم نظرت بامزه بود ولی خودخواهانه


 • زهرا

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظرم سن دختروپسرنبایدچندان تفاوت داشته باشه چیزی که عرف هست ولی استثنا هم میتونه داشته باشه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  موافق نیستم زن بزرگترباشه آسیب میبینه


 • Nafas

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اونی ک گفته زن زودتر بمیره..الهی خودت بمیری😁😁


 • علی

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بایدببینیم برچه اساسی ازدواج میکنیم یه وقت آقایی تمکن مالی بدی داره ولی بایه خانم که شاغل وبزرگترازدواج میکنه البته به شرط عشق خیلی هم خوبه مشکلاتش مرتفع میشه ازدواج اگربراساس نیازهای طرفین انجام بشه وهمدیگه روتکمیل کننددرسته


 • سروش

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  در هر کاری تعادل خوبه
  حتی اگر در عشق کمی هم منطق و عقل قاطی بشه خوبه
  چند وقت اول عشق و محبت همه چیزو پوشش میده وقتی زن و مرد کمی حرارت سوزان اول زندگی رو از دست بدن اون وقت می‌فهمن که چیکار کردن
  اگر زن بزرگتر باشه بعدا آسیب میبینه من خودم با زن بزرگتر از خودم بارها بودم و دیدم که چقدر آسیب دیدن


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عشق یعنی دیوانگی که منطق سرش نمیشه
  سن وسال هم سرش نمیشه


 • مریم

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به مرور زمان مرد آسیب روحی روانی میبینه زن باید سه تا پنج سال کوچکتر باشه


 • پری

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مرد ها دیر تر به بلوغ فکری می‌رسند اگه کوچکتر باشند ک زنان را با بچه بازیهایشان دق میدهند


 • پری

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مرد ها دیر تر به بلوغ فکری می‌رسند اگه کوچکتر باشند ک زنان را با بچه بازیهایشان دق می‌دهند. هرچه بزرگتر باشند بهتر است


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام درسته که پیامبر و حضرت خدیجه اختلاف سنی زیاد داشتند ولی باید این را مدنظر قرار بدیم که همه ی مردم مثل آن دونفر بزرگوار نمیتونند باشند یعنی از نظره فکری و منطق کمتر کسی به پای اونا میتونه برسه…


 • سیده نفیسه حسینی لرگانی

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عزیزان هرکدام خودشون وزندگیشون رو‌ندنظر قرار دادند دریغ از اینکه قانون مرد از زن بزرگتر باشه ی قانون عمومی وجامع هست هیچکس نمیاد برای تک تک افراد قوانین‌ خاص و ویژه ی او رو‌ بگذاره ، ممکنه ی مردی با زن بزرگتر از خودش خوشبخت شده اما ی مردی با زن کوچکتراز خودش نشده و برعکس ، چیزیکه مهمه اینکه در تمام‌موارد خداوند بزرگ که خالق ماست و ما رو آفریده و بر تمام مخلوقات و خصوصیاتشون اشراف داره باید ببینیم او‌ چه میگه ، قطعا ، در دادن قانون اینکه مرد از زن بزرگتر باشه مزیتهای بیشتریست وبا ذات وفطرت همدیگه بیشتر سازگاره ، زیرا یک مرد عاشق نسبت به‌ معشوقش اگر کوچکتر باشه بیشتر ترحیح‌میده تا همون‌ معشوق بزرگتر باشه … بهرحال مبحثش وسیعه ودر یک پاراگراف نمیگنجه …


 • سیده نفیسه حسینی لرگانی

  تاریخ : ۱۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عزیزان هرکس خودش وزندگیش رو‌ مد نظر قرار میده و فکر میکنه قانون‌ عمومی از زندگی خصوص ایشون بیرون‌ میاد دریغ از اینکه قانون مرد از زن بزرگتر باشه ی قانون عمومی وجامع هست هیچکس نمیاد برای تک تک افراد قوانین‌ خاص و ویژه ی او رو‌ بگذاره ، ممکنه ی مردی با زن بزرگتر از خودش خوشبخت شده اما با زن کوچکتراز خودش نشده و برعکس ، چیزیکه مهمه اینکه در تمام‌ موارد خداوند بزرگ که خالق ماست و ما رو آفریده و بر تمام مخلوقات و خصوصیاتشون اشراف داره باید ببینیم او‌ چه میگه ، قطعا ، در دادن قانون اینکه مرد از زن بزرگتر باشه مزیتهای بیشتریست وبا ذات وفطرت همدیگه بیشتر سازگاره ، زیرا یک مرد عاشق نسبت به‌ معشوقش اگر کوچکتر باشه بیشتر ترحیح‌میده تا همون‌ معشوق بزرگتر باشه … بهرحال مبحثش وسیعه ودر یک پاراگراف نمیگنجه …


 • عشق

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام
  ازدواج کار دل هست.
  و سن و سال نمی شناسند مگر معامله است که بگردیم و فرد را در قالب های مورد نظر سن و ..پیدا کنیم و باهاش ازدواج کنیم.
  چه بسیارند انسان هایی که زندگی می کنند و هیچ گاه عشق را تجربه نمیکنن. و انسان هایی که به مفهوم عشق پی می‌برند و زیبا زندگی می کنند.
  به نظر من سن یک معیار احمقانه هست برای ازدواج.


 • یلدا

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام من از شوهرم بزرگترم ”’میخواستم به خانمایی ک متن منو میخونن بگم اشتباه محض همینه با مرد کوچکتر از خودتون بهیچ عنوان ازدواج نکنید شوهرتون به دنبال خیانت میفته حتی اگر چشماتون بهش بدین و صاحب فرزند بشید فایده نداره”متاسفممممممم درد داره خیلی وجود مردی ک مرتب تو چشم زنش نگاه میکنه و دروغ میگه و خیانت میکنه”’


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عجب سطح فکری دارین. نوبر ولا


 • ص

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من زن بزرگتر از مرد باشه
  تا حداقل زودتر بمیره و مرد یه بار دیگه ازدواج کنه 😄😄


 • احمد

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  پس وقتی پول داری میری ماشین صفرمیخری میگی صفر حالا ماشین که ۷ ماه خریده کارکرد داره قبول نداری زن باید ۵ سال ازمن کوچیکتر باشه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بزرگترین اشتباه زن با مرد کوچکتر از خود ازدواج کنه .مردها همیشه مثل پسر بچه هستند و خود زن اسیب میبینه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام بایه آقا پسری که یه سال ونیم از م کوچکتره دوستم خون جگرم کرده مگه میشه بتین زندگی کرد.


 • یاس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظرم مرگ دست خداست امروزه پسرومردهازودتراززن هامیمرن اینم جواب اون آقازن زودتربمیره ۵سال موردی نداشته زن هااین زمانه دیرترپیرمیشن اونقدعلم پیشرفت کرده همشون هروزخوشگلترمیشن


 • من

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظرم عشق نه تنها سن و سال نمیشناسه بلکه جنسیتم نمیشناسه!♡


 • ارا

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  شما که نوشتی ازدواج با زنی که از مرد بزرگتره اشتباهه وعکس های خارجی گذاشتی .یه بار هم بنویس ازدواج مرد سن بالا با دختر سن پایین اشتباهه وعکس های هنرپیشه های خودمونو بزار .مثل اقای ایکس و ایگرگ .


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظرم خودتونو درگیر زندگی با زنی که از خودتون بزرگتره نکنین چون ناخاسته درگیر مشکلات زندگیش میشین که به سنو سالتون نمیخوره و این فشار زیادی به شما وارد میکنه البته یه نوع اعتیاد در شما به وجود میاره که دیگه نمیتونین با دختری که همسن شماس یا از شما کوچیک تره واردازدواج کنید .من تقریبا سه ساله که درگیر این موضوع شدم و تمام رابطه هایی که واردش شدم طرفم حداقل شیش سال ازم بزرگ تر بوده و الان با کسی زندگی میکنم که نونزده سال ازم بزرگ تره اما حس میکنم مثل مادر دوسم داره و منم دوسش دارم . هرکسی یه سلیقه ای داره..


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من هم از شوهرم ۱۱
  سال بزرگترم اصلا دوسم نداره


 • مری

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من سال۷۲ با پسری که ده سال از خودم کوچکتر بود وخیلی عاقلتر از مردهای اطرافم بود ازدواج کردم خیلی در این سالها خاطرات شیرین با هم داشته وداریم هیچوقت ی کلام حرف که ناراحتم کنه نزده وخدا رو شاکرم چون همش خوبی از خودم بوده خخخخخ از همه لحاظ براش مادری کرم چون دیوووونه شم


 • مری

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  چرا پیامم رو حذف کردین بخدا راست میگم شوهرم خوبه و دوستم داره نمیدونم چرا بهم خیانت میکنه ولی دوستش دارم


 • نیلوفر

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  همه چی بستگی به میزان عشق و ذات و درک و شعور داره..من ۲ سال از شوهرم بزرگترم همش یا دروغ میگه یا خیانت می‌کنه یا پشت سر آدم زیرآب میزنم بعد ۱۵ سال زندگی دارم ازش جدا میشم با دوتا بچه….همش با استرس زندگی کردم ..یه نصیحت به خانمها اگه خواستین ازدواج کنید چه با بزرگتر از خودتون چه با کوچکتر از خودتون حتما چندین جلسه به مشاوره برید…


 • و کریم

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر من باید به نژاد و محیط تربیت توجه کرد
  اگر چه بنا به شرایط و غیره میشود مرد با زن بزگتر از خود ازدواج کند اما وقتی به سن بالا می‌رسند عموما پشیمان می‌شوند طبیعی که اختلاف سن تقریبا باید اندازه اختلاف بلوغ شدن باشد


 • Sss

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظرمن زن باید ازمردحداقل ۳ سال وحداکثر ۱۰ سال کوچکتر باشه،چون زن ذاتا تکیه گاه میخواد و نمیتونه به کوچکتراز خودش تکیه کنه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام بای پسراشناشدم خیلی همدیگرو دوست داریم قراره باهم ازدواح کنیم ۱۵سال امتلاف سنی داریم اصلابرامون اهمیت ندارن خرف مردم چون عاشقانه بهم علاقه داریم


 • رویدار

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظرمن که درست ترین نظره.این حرفهای قدیمی که میگفتن زن بایدچندسال کوچکترباشه شایدقدیمادرست بودولی الان کاملابرعکسه وبایدزن چندسال بزرگ ترباشه.چرا؟؟چون قبلازنها۹تابچه میزاییدن غذاشون شورمیشدکتک میخوردن خلاصه مثل برده بودن ومسلمازودترازمردپیرمیشدن.ولی حالابرعکس شده شرایط فرق کرده زن نهایتش یک یادوشکم بیشترنمیزادتورفاه کامله ومرده که بایدبره خرج زندگی دربیاره وبدبختی بکشه پس حالامردهازودتراززنهاشکسته میشن.حالااگرهم بدلیل راحتی زن وبدبختی مردنباشه هردلیل دیگه ای که داره واقعا امروزه مردهازودتراززنهاشکسته میشن.شمایه زن وشوهرهم سن مثال بزن که۵۰سالشونه وزنه شکسته ترباشه!بخدانیست.مرد۵۰ساله که میبینی… ولی زن۵۰ساله میبینی انگارکهنه شرابه😛.ههههه بخدادروغ میگم؟؟؟واگه این بلاسرتون بیادوقتی کمی سنتون بالابره ودیگه نتونی گام بدون …برداری میبینی که زنت هرروز خوشگل ترمیشه….خلاصه ادامه ندم بهتره پس بایدزن چندسال بزرگترباشه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر من زن بزرگتر باشه جا افتاده تره


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام من شوهرم یازده سال از من بزرگتره اوایل مشکلی نبود ولی چند سالیه من هنوز نیازهای یک زن جوان رادارم اما شوهرم مثل پیرمردان شده، رنج میبرم اما به خاطر دو تا بچه ورضای خدا وعشق به همسرم سکوت کردم.


 • ارزو

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام من از شوهرم ۱۶ سال کوچیک ترم شوهرم حرف منو نمیفهمه جور دیگه فکر میکنه فکر میکنه من بچه ش میشم


 • شیلا

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من ی زنم هفت سال بزرگتراز شوهرم هستم اگر بدنید تو مشکلات و سختیا چققققد کمکش میکنم راهکارمیذارم جلو پاش.کمکش میکنم تجربم زیاد بحددددد مررررررگ منو دوستم داره عاشقمه سن ملاک نیست اخلاقاتون بلید بهم بخوره


 • ارزو

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام من از شوهرم ۱۶ سال کوچیک ترم شوهرم حرف منو نمیفهمه جور دیگه فکر میکنه فکر میکنه من بچه ش میشم


 • نیلوفر

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  فقط عشق مهمه نه سن سال
  عشق حقیقته


 • مهسا

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام دوستان من خودم از شوهرم ۶ سال بزرگتر هستم و الان ۴ ساله ازدواج کردیم کوچکترین مشکلی هم باهم نداریم مهم اینه که به دل هم نشستیم اما من همیشه نگران این هستم که پیرتر از ایشون بنظر برسم…..همیشه به این فکر میکنم که من خانمه ۳۷ ساله ای هستم و ایشون تازه ۳۱ ساله و اوج شادابی و سر زندگی ….‌فقط اینه که منو خیلی اذیت میکنه…….


 • مهسا

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من مردها خیلی دیر به بلوغ فکری وعقلی میرسند پس باید زن کوچکتر باشه اما من ۳سال از همسرم بزرگتر هستم زندگی بدی نداریم خدارو شکر هنوز مثل قبل دوستم داره اما امان از بی پولی بعد ۱۲سال هنوز مثل قبل دوستش دارم و دوستم داره اگه اوضاع مالیمون خوب بشه از قبل هم بهتر هم میشویم اگه عشق عشق باشه می مونی اما فقط باید زن تا ۵سال بزرگتر باشه بیشتر نمی توانند همدیگر و درک کنند باز هم زمان معلوم میکنه


 • ساناز

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من ۲۱سالمه اصلا پسرای کم سن دوست ندارم بیشترپسرای سن بالا برای ازدواج میخوام،بنظرم پسرا حداقل۱۵یا۲۰سال بزرگترباشه☺️


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من۷سال ازشوهرم کوچکترم خیلی همدیگرودوست داریم اصلن هم به فاصله سنی توجهی نداریم، البته عشق منطق نمیشناسه


 • ب ط چ

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  نه زن باید سن بالا باشه نه مرد 😐فوق فوقش مرد تا پنج سال از زن بزرگتر باشه بیشتر از اینش میشه اختلاف
  زن هم تا دو سال فوقش😐


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من زن بزرگتر ازخودم دوس دارم واقعلا از ته دل میگم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  فقط عشق و تفاهم مهمه، سن و سال اصلاً مهم نیست


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  روانشناسان میگن سن مناسب زن ومرد ایجور حساب کنبد سن مرد تقسیم به ۲ حاصل باعدد ۷ جمع کنید مثلا یه پسر ۳۰ ساله مناسبش دختر ۲۲ساله هس من از همین قانون تبعیت کردم خیلی درست از آب درامده
  شما هم استفاده کنید واقعا عالیه


 • سلام سلامی

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  باید گفت غلط ترین ازدواج ،ازدواج با دختر سن بزرگتر است.وغلط ترین چیز ،در این زمانه ازدواج نکردن است‌


 • رویل

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظرم دو سه سالی زن باید کوچکتر از مرد باشه چون بخاطر تولد فرزند زنها زودتر شکسته میشن


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام عزیزان درهرسنی میشه عاشق شد وجوان ماندن خانمی مجرد۶۰ساله هستم که روحیاتم درحددخترخانم ۳۰ساله ست شادوسرحال وسنگین ومتین ومهربونم وآقایی باهمین خصوصیات درآلمان منو میخواد که ۵سال هستش پابندعشقش هست وچون اقامت نداره پاسپورتش مشکل داشته نتونسته واسه اینکه بهم برسیم کاری بکنه و من تنها به اینکه درکارهاش خدارومدنظرداره اونو قبول دارم میخوام بگم نگیدسنین بالا پیرندچون من واقعا”سنم به روحیم وچهره م نمیخوره واینکه اولین بارهستش عشق روتجربه میکنم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اتفاقا من هیچگاه ازعشق نگفتم که گفته هام تکراری باشه چیزهای آموزنده رو ثبت کنید آموزنده ست


 • زهرا

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ازدواج سنت پیامبر است


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من از شوهرم هفت سال بزرگترم سال ۹۲ عقد کردیم خانوادش یک سال بعداز عقدمون فهمیدن من بزرگترم چون همدیگرو خیلی دوست داشتیم نزاشتیم کسی مانع ازدواجمون بشه الان نه ساله داریم مثل همه زندگی می‌کنیم و سن هیچوقت مطرح نبوده یه دختر پنج ساله و یه پسر پنج ماهه داریم


 • یک زن

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  منم سه سال بزرگترم خیلی همو دوست داریم دوتا بچه هم داریم ولی وقتی بحث سن وسال میشه خجالت می کشم فامیل وقتی می‌کن چند سال از شوهرت کو چکتری لال مشم یا بعضیا دوست دارن خوردت کنندو مثلا وقتی جاری داشته باشی که از شوهرش کوچکتر باشه جلو جمع کوچیکت میکنه قیافه می یاره واین خیلی سخته


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من میگم ازدواج نکنیر.اینقدر درگیری فکری دارید😅😅😅


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام اصلا خوب نیست زن بزرگتر باشه سن ازدواج مردوزن طوری باید باشدکه عقل آنها برای یک زندگی کامل باشد زن باید ۷سال ازمردکوچک باشد یعنی چه که زن بزرگتر باشد 🤔🤔🤔


 • دو عاشق

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من زن و شهر باید هم سن باشن حالا زن دو سه سال کوچک تر از مرد باشه مثلا ما بریم با یک نفر که همسن پدر یا مادر مون باشه ازدواج کنیم ماجوانیم باید با جوان ازدواج کنیم چه حرف خنده داری میزنین


 • منتقد دانا

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من نظرم اینه ، شما نظرت چیه؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر بنده باید در زندگی عشق باشه همین و بس وسلام


 • کبری هستم

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من خانم ۴۰ ساله مجردم. کسی منو می‌خواست ولی وقتی متوجه شد که ۶ سال سن من بیشتر هست منصرف شد. الان ازدواج کرده. به نظرم نباید از عشقش برمی‌گشت.
  انشاالله همه به عشقشون برسند. پیر ، جوان، دختر، پسر … . خوشبخت باشید


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مثل یوسف وزلیخا چه جالب…. منکه همسن شوهرم هستم احساس میکنم شوهرم باید یک زن که ازخودش حداقل ۸سال کوچکتر می‌گرفت. چطور یک آقای سن کم یک خانم سن بالا میتونن نیازهای همدیگرو برطرف کنن مگر ۱ در ۱۰۰۰ باشه


 • شادی

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  نمیشه یک قانون رو برای همه حکم داد، هر شخص با بقیه متفاوت هست و روحیات هر فردی با بقیه فرق داره، ربات که نیستیم مثل هم باشیم و نیازها و خواسته هامون مثل هم باشه، مهم بلوغ فکری و ثبات شخصیت دو طرف هست. فردی که به ثبات شخصیتی رسیده باشه با توجه به نیازها و خواسته های خودش عمل می کنه و توجهی به حرف و حدیث بقیه نمی‌کنه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  درک کردن هم دیگه خیلی مهمه واین باعث روحیه شاد میشه تو زندگی


 • من

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  زن بایدازمردکوچکترباشه،چون زن به سن یائسگی که رسیدوتمایلی به همخوابی باشوهرنداشت،باعث میشه که مردبه زن خیانت کنه


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  وای اونی که حرف جاری زده چقدقشنگ گفته منم همین رنجومیکشم لعنت جاری بدکنه


 • کبری هستم

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ایشون خیلی منو دوست داشت و من از رفتار و حرکاتش اینو می‌فهمیدم. از صمیم قلبم امیدوارم خوشبخت باشه.


 • جمشید محمد باقری

  تاریخ : ۱۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام
  از دید من افرادی که جای خالی مادر رابیشتر هس کردن بیشتر طرف خانمهای گریش پیدا میکنن که از خودشان بزرگتر باشد واین زیاد معقولانه نیست.وبعد پشیمان می‌شوند.


 • کبری هستم

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اینم بگم که هیچ وقت دیگران رو قضاوت نکنید. چون ما از خیلی چیزا خبر نداریم


 • ارمیتا

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عشق اگه واقعی باشه سن مهم نیست هر چقدر میخوای فاصله سنیت زیاد باشه چ مرد چ زن اگه عاشق همدیگه باشن سن هیچ اهمیتی نداره چون ادم عاشق هیچیو نمیبینه چ برسه به اینکه بخواد به تفاوت سنی فک کنه


 • تکتم

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عشق اگه واقعی باشه سن مهم نیست هر چقدر میخوای فاصله سنیت زیاد باشه چ مرد چ زن اگه عاشق همدیگه باشن سن هیچ اهمیتی نداره چون ادم عاشق هیچیو نمیبینه چ برسه به اینکه بخواد به تفاوت سنی فک کنه


 • سمیه

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  الان پسرا خنگول شدن به جای ازدواج با یک دختر سن بالا مجرد قبول ندارن میرن با یک زن بچه دار ازدواج می کنن برام جابه حتی دختر بگه می گه تو سن زیاد داری پس زن رو چرا قبول داره


 • مشاور

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من الان ۲۰ساله که بامردی که ۱۶سال بزرگترازخودم بودازدواج کردم ودوتادختردارم ،راستشوبگم چون تو۱۶سالگی پدرم رو ازدست دادم ،زمان ازدواجم بیشتردنبال یک حامی بودم یعنی همه جوره هواموداشته باشه،منم بانظراون دوستمون موافقم که بستگی به موقعیت افراد داره،واینکه ماچه انتظارها یی ازشریک زندگیمون داریم ویاچه نیازهایی داریم،اما به نظرم بعضی ازآقاپسرها که به هوای موقعیت مالی باخانم های بزرگترازخودشون ازدواج می کنن ،اگه عشق واقعی بینشون نباشه دوامی نخواهدداشت ویا باگذشت زمان ،دلسردی به همراه داره ،بهرحال ، بایدهرکس خودش تشخیص بده که هدفش ازتشکیل زندگی چیه وانوقت میتونه تصمیم درست بگیره


 • بانو

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من الان ۲۰ساله که بامردی که ۱۶سال بزرگترازخودم بودازدواج کردم ودوتادختردارم ،راستشوبگم چون تو۱۶سالگی پدرم رو ازدست دادم ،زمان ازدواجم بیشتردنبال یک حامی بودم یعنی همه جوره هواموداشته باشه،منم بانظراون دوستمون موافقم که بستگی به موقعیت افراد داره،واینکه ماچه انتظارها یی ازشریک زندگیمون داریم ویاچه نیازهایی داریم،اما به نظرم بعضی ازآقاپسرها که به هوای موقعیت مالی باخانم های بزرگترازخودشون ازدواج می کنن ،اگه عشق واقعی بینشون نباشه دوامی نخواهدداشت ویا باگذشت زمان ،دلسردی به همراه داره ،بهرحال ، بایدهرکس خودش تشخیص بده که هدفش ازتشکیل زندگی چیه وانوقت میتونه تصمیم درست بگیره


 • آروین

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اختلاف سن مهم نیست.مهم اینه کتری رو جوش بیاره😅


 • م.م

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر منم ازدواج با دختر یا زن بزرگتر از مرد کار اشتباهیه،چون توی جامعه ما ازدواج با زن کوچکتر جا افتاده،و اون زنهای بیچاره ای که تن به چنین ازدواجهایی میدن واقعا عذاب میکشن،نگاه ها و حرفهای مردم،رفتارهای شوهر و خانواده اش،باعث عقده ای شدن مرد و در اکثر موارد خیانت میشه،بیش از ۱۰ مورد اطراف خودم سراغ دارم،هم عقده ای هم خیانت و هم همیشه اخم و تخم و سرزنش،حیف اون زنهای نازنین زحمت کش واسه این مردهای بی چشم و رو


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  هر چیز از سنتها آمده ،نتیجه ی تجربه هاست. آن هم در خانواده های ایرانی که صنعتی نشدن بسیا مصداق دارد.. پس تفاوت سنی در ازدواج نیاز یک خانواده ی ایرانی هست که مقبول جامعه باشد. اگر قبول نمی کنید تست کنید و عمرتون رو برباد فنا بدهید.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  خواهر من ۱۱ سال از شوهرش کوچکتره اصلا خواهرم رو درک نمی کنه یا در حال تلویزیون نگاه کردن یا روزنامه دستشه یا با رفیقاش که همسن و ساله خودشه تو پارکه …


 • زهره

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام من از همسرم ۳ سال بزرگترم ۱۲ سال ازدواج کردیم یک پسر ۱۰ ساله ام داریم خدارو شکر خیلی خوش بخت هستیم وهیچ وقت هم اصلا برای همسرم مهم نبود من بزرگتر هستم مهم دوست داشتنه و کنارهم آرامش داشتنه حرف خانوادش هم برامون مهم نبوده ونیست عمسرم مثل کوه پشتمه خیلی ازش ممنونم ودوستش دارم


 • به تو چه

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  نهایتا ۳سال بزرگ تر باشه


 • اتوسا

  تاریخ : ۱۵ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر من مهم عشق و تفاهم بین دو طرف و رسیدن به ان نقطه ای که کنار هم خوشبخت هستند و متعهد به هم و قابل توجه خانمهایی که گفتند از همسرانشان بزرگترند و انها بهشون خیانت می کنتد اینکه مروی به زنی خیانت می کنه دلیلش بزرگی سن شما نیست بلکه شخصیت و ذات ان مرد خیاناکار است حتی تو کوچکتر هم بودی با بهانه ای دیگه خیانت می کرد خانمها خودتون را دوست داشته باشید و برای خودتان ارزش قایل باشید سن فقط یه عدد هست نه ملاک برتری زنی بر زنی دیگر


 • رویا

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من که هفت سال از شوهرم بزرگترم روز به روز هم علاقه مون به هم بیشتر میشه اتفاقا اون علاقه ش بیشتره چهرده ساله ازدواج کردیم و الان هم کا چهل سالمه صاحب یک فرزند دیگر هستیم


 • هنر

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به. نظر.من مرد. باید. از. بزرگ. تر. باشد. واز. نظر. فرهنگی. واجتماعی. وبلوغ. فکری. رشد. کافی. داشته. باشد. در رابطه. اگر. از نظر. فکری. روحیه. وعاطغی. هم. دیگر. درک. نکنیم. عشقی. بوجود. ندارد. من. خودم. شوهرم. چهار. سال. کوچکتر. اول. فکر. میکردم. ایراد. ندارد. بعد. فهمیدم. بزرگترین. اشتباه. زندگی.ام را. کردم. چون. نتوانستم حتی. ذره ای. دوستش. داشته. باشم. علاقه. قلبی. ندارم. من سال. هاست. به. خاطر. بچه. ها. وخیلی. چیزهای دیگه. زندگی. کردم. البته در. ظاهر. احترام. میگذارم. همه. کار میکنم. اما. خیلی. وقت. ها. از. دیدن. نشدن. ها. ‌وبها. ندادن. وبی. تو. جهی. عاطفی. ودرک نکردن. بی. صدا. گریه. کردم. وسکوت. روحم. زخمی شده. حال. بر. من. گذشته. اما. اشتباه. با. مرد.کوچکتر. . چون. از. نظر. من احساس. تحقیر شدن. توهین. به. خودش. آدم. حس. میکند. هر. چیز. منطقیش. خوبه.


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اصلا ازداوج نکنی راحتر ادم خخخ


 • ناشنای

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اتفاقا من از همسرم دوسال بزرگترم خیلی دوسش دارم ولی نمیتونم کاراشو تحمل کنم همش باید بهش بگم چیکار بکن چیکار نکن خسته شدم


 • غزل

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اتفاقا من از همسرم دوسال بزرگترم خیلی دوسش دارم ولی نمیتونم کاراشو تحمل کنم همش باید بهش بگم چیکار بکن چیکار نکن خسته شدم


 • م

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ماتو اسلام یک نمونه داریم اونم حضرت محمد وحضرت خدیجه


 • سی

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اکثرا یه روزی از هم خسته میشن .
  پس سن بالا و پایین مهم نیست .
  مرد پنجاه ساله زن جوون میخواد .
  زن پنجاه ساله مرد جوون میخواد .
  همه چیز قاطی شده .


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنظر من دلیل اصلیش اینه که زن بخاطر زایمان و مشغله زیاد خیلی زود پیر و شکسته میشه و اون موقع حوصله و شادی و نشاط قبل رو نداره و اینجاست شوهر تنها میمونه،پس بهتره که زن حداقل۶سالی کوچکتر باشه تا انشالله رابطه خودش و شوهرش پایدار بمونه.


 • دنیا

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام منم از همسرم ۴سال بزرگترم
  باعشق و دوس داشتن کاری ندارم
  ولی قرار نیست خودمونو قول بزنیم واقعیت و باید قبول کرد زن باد کوچیک باشه توهرشرایطی آسیب می‌بینند
  زن وقتی کوچیک باشه نازش خریدار داره ولی وقتی بزرگ باشه نه خیلی اشتباهه بنظره منم خانوما اشتباه نکنن بامرد کوچیکتر ازخودشون ازدواج نکنن مشکل میشه ماباید حل کنیم هرکوفتی میشه ماباید حل کنیم آخرشم چشمشون دنبال یکی دیگست اصلا به هرکی بیش از اندازه محبت کنی فک می‌کنه چه خبره
  به مرد جماعت چه بزرگ چه کوچیک نباید محبت زیادی کرد
  کلا همرنگ جماعت شد
  وقتی میگن باکوچیکتر ازدواج نکن حتما یه چی دیدن میگن باید گوش داد ما ایرانیا همه چیرو خودمون باید تجربه کنیم ازتجربه دیگران استفاده کنیم گناه میشه
  ولی حیفه اون عمره رفته نیست


 • محمدرضا

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من خودم ۱۹ سالم بود ازدواج کردم همسرم ۱۷، بعد از اتمام تحصیل و دانشگاه تصمیم به بچه دار شدن کردیم و الان یک پسر دارم، و دومی هم در راهه، خب البته من زیاد با بزرگ بودن زن موافق نیستم چون روی عاطفه و روان مرد تاثیر میزاره، خ


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  از نظر من مرد نباید بزرگتر از خود بگیره مادر ک نمخواد باید ۷ سال از خود کوچک بگیره بشتر از ۱۰ سال نه زنا خودشون با بزرگتر ازدواج کنه یعنی خودشون ب چاه انداخته


 • S

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  از نظر من مرد نباید بزرگتر از خود بگیره مادر ک نمخواد باید ۷ سال از خود کوچک بگیره بشتر از ۱۰ سال نه زنا خودشون با بزرگتر ازدواج کنه یعنی خودشون ب چاه انداخته


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام بستگی به دیدگاه آدم داره وچه ملاک های در زندگی برای انسان مهمه
  به طور کلی زن حداقل باید از مرد ۵سال کوچکتر باشه
  جامعه امروز فرق داره با زمان پیامبر
  الان هزار جور زن بزک کرده داخل خیابون هست که باعث … شدند


 • بانو

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من ۹ سال از همسرم بزرگترم ، و شدیدا با این ازدواج مخالف بودم ، وقتی ۳۰ سالم بود با همسرم آشنا شدم که اصلا به چشمم نمی اومد، سن ۲۵ سالگی از من خواستگاری کرد که من شدیدا برخورد کردم ، فقط بخاطر اختلاف سنی مون ولی دست نکشید بالاخره وقتی ۳۰ سالش شد با صرار خانواده اش و خودش بالاخره راضی شدم ولی کلی شرط گذاشتم و حق طلاقم رو هم گرفتم . الان ۷ سال از ازدواجمون می گذره حتی یکبارم این اختلاف سن توی زندگیمون به چشم نیومد، از اینده خبر ندارم چی میشه ولی اینو می دونم همه چیز بستگی به شعور و رشد عقلی و احساسی طرفین داره ، یه مساله هم که هست اگر کسی اختلاف سنمون رو ندونه از روی ظاهر به هیچ عنوان نمی تونه تشخیص بده من ۹ سال بزرگترم ، تازه ۹ سال کوچکترم نشون می دم


 • لیدا

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اختلاف سنی بیش از ۵ سال اشتباه محض هست انسان هر چندعشق و علاقه بهم داشته باشن ولی قطعا در مسائل جنسی و عاطفی که مهمترین اصل در زندگی هست و ۹۵ درصد زندگی به خودش اختصاص میده کم میارن و رفته رفته از هم سرد میشن البته این قصاوت برای زمانی هیت که خانم سن پنجاه سالگی رو رد می کنه و یائسه میشه و بخاطر مسائل فیزیکی که در بدنش پیش میاد پاسخگو نیاز جنسی همسری که ده سال ازش کوچکتر هست نیست واین واقعا سردی و دوری میاره و اون آقایون هم با خودشان با چنین ازدواجی ظلم می کنن ویا باید سرکوب کنن و تحمل یا در نهایت منجر به خیانت میشه .
  بهترین ازدواج این هست که خانم حداقل چهار سال یا کمتر از آقا کوچکتر باشه اختلاف سنی برای دو طرف جالب نیست حتی آقای که شصت سالش باشه با یه خانم چهل ساله ازدواج کنه باز اشتباه محض هست . تعادل در هر جیزی پسندیده و نیکوست .یه عده ازدواج می کنن شکمشون سیر بشه یه عده برا پر بودن جیبشون و رسیدن به آرزوهاشون و عده خیلی کمی برای عشق و علاقه، ازدواج می کنن و این همه آمار طلاق گواه این مدعاست .


 • فاطمه

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظرمن سن می تونه ملاک باشه ولی نه اونقدری که به خاطرش ازدوست داشتنت راحت بگذری،من الان تورابطه ایم که پنج سال بزرگترم واین برای من خیلی مهم بود که اشتباهه دخترازپسربزرگترباشه،و دوست نداشتم شروع کنم رابطه رو،ولی وقتی باهام صحبت کردتونست قانعم کنه که دلیل خوبی نیس چون بزرگترم نمی تونیم همدیگرودوست داشته باشیم،الان یکساله باهمیم و همدیگر وهم خیلی دوست داریم و هیچ مشکلی باهم نداریم،انقدر عاقل وفهمیدس که من اصلا حس نمیکنم ازمن کوچیکتره،پس این افکاراشتباهه که حتما دختر باید کوچیکترباشه،مهم دوست داشتن و تفاهم وخوب درک کردن همدیگس🙂


 • اسداله

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  هرکی هرجور دوست داره زندگی کنه بزرگ کوچک فرقی نداره مهم پایبندی ب عشقته الان این فضا ی مجازی همه چیو خراب می‌کنه


 • مونا

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  به نظر من مردها ب دلیل داشتن فزیلوژیک قوی تر غریزه حمایت گری را ب مرور زمان ب رفتارهای سرکوب گرانه و تملک نسبت ب زن تغیر دادن و همین امر باعث شده مشکلاتی شده ک ب نظرم اگه پسر کوچیکتر باشه ب نحوی این حس تملک و انحصار طلبی و زورگویی نسبت ب زن خود ب خود کنترل میشه و میتونن زندگی بهتری با هم داشته باشن.و در نظر دیگر این که علاقه ب فرد مقابل می‌تواند خیلی از مسائل بین زوجین را حل و سختیهای زندگی را قابل تحمل و گذشت کند.من خودم ۳ سال از شوهرم کوچیکترم ولی اصلا زندگی خوبی ندارم چون اون رو فردی دیکتاتور میدونم ک فقط دیدگاهای خودش رو بر من تحمیل میکنه و بسیار کنترل گر هست ک دیگه ازش کلافه شدم و از اونجای ک علاقه قبل ازدواج بینمون نبود و بنا ب دلایلی ی جورای مجبور شده زن بگیره تحمل بدی های هم دیگه بسیار برامون سخت هست


 • بلانوشی

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام در زمان مجردی مردا عاشق خانم بزرگا میشن اما بعد ازدواج وطی چند سالی هم وغمشون یه دختر ۱۵ساله هست


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  من سیزده سال از شوهرم کوچک ترم ولی هنوز عقلش منده تو همون بچگی موقع بحث بهش می گم بابا سه سالش برا خودت شما ده سال از من بزرگتری باید من نصیحت کنی نکه من به شما بگم این کار بکن این حرف بزن این حرف زدم که همه بدونن سن ملاک نیست هم برا زن هم برا مرد


 • مجید

  تاریخ : ۱۲ - خرداد - ۱۴۰۱

  نظرها خیلی جالب و بحث برانگیز بود برای من.
  منم الان مجردم ودنبال یه خانم تقریبا دو سال بزرگتر از خودم هستم. منتظر جوابشون هستم‌. و سپردم به خدا که هر چی خیر هست پبش بیاره.
  در کل برای هر دختر پسری که عاشق هم هستند واین ازدواج به صلاحشون هست صمیمانه از ته قلب آرزو میکنم به هم برسند.و خوشبخت بشن.
  و حرف آخرم اینه به قول شاعر:
  خوش تر از دوران عشق ایام نیست***بامداد عاشقان را شام نیست