• 25 / فروردین 1400 / 7:59
  • شناسه خبر : 50772

آخرین خبرها از امتحانات پایان سال دانش آموزان، حضوری یا مجازی؟

به گزارش اول فارس، شرایط برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان از سؤالات اصلی بسیاری از خانواده‌هاست، آیا امتحانات پایان سال برای تمام دانش آموزان به صورت حضوری برگزار خواهد شد؟ در این گزارش سعی کردیم آخرین اخبار اعلام شده درباره وضعیت برگزاری امتحانات خرداد ماه دانش آموزان را اطلاع رسانی کنیم.

روال سال گذشته بدین صورت بود که امتحانات پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار شد، امتحانات پایه نهم به دلیل تأثیر نمرات در هدایت تحصیلی به صورت حضوری بود اما مشابه سال‌های گذشته امتحانات هماهنگ استانی و منطقه‌ای وجود نداشت.

برای خرداد ۱۴۰۰ نیز مسئولان وزارت آموزش و پرورش از تمایل به برگزاری امتحانات این دو پایه تحصیلی به شیوه حضوری خبر داده‌اند.

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ درباره امتحانات پایان سال دانش آموزان گفته بود: ” کماکان متقاضی برگزاری حضوری برخی آزمون‌ها که در سال‌های گذشته حضوری بوده مانند پایه‌های نهم و دوازدهم هستیم، این امتحانات تأثیرگذار هستند و اگر خللی ایجاد شود و مورد مناقشه قرار گیرد، ممکن است حقوق دانش‌آموزان تضییع شود بنابراین ترجیح ما این است که دانش‌آموزان در یک آزمون هماهنگ حضوری شرکت کنند، مگر آنکه وضعیت کشور این اجازه را به ما ندهد که در آن صورت باید تدبیر دیگری بیندیشیم. هر آزمونی را به ما اجازه دهند که حضوری برگزار کنیم، برگزاری حضوری را ترجیح می‌دهیم”.

سال گذشته نیز آموزش و پرورش با همراهی وزارت بهداشت و تدوین دستورالعمل بهداشتی مربوط به برگزاری امتحانات دانش آموزان، مجوز برگزاری امتحانات حضوری در دو پایه نهم و دوازدهم را کسب کرد.

همچنین محمد محسن بیگی مدیرکل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش گفته است”  با توجه به اهمیت امتحانات نهایی در انتخاب رشته دانش آموزان و کنکور داوطلبان آزمون سراسری، با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به صورت حضوری خواهد بود”.

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش نیز از مکاتبه با ستاد ملی مبارزه با کرونا به منظور اعلام پیش بینی از روند شیوع کرونا در خردادماه خبر داده و گفته است: ” با توجه به اینکه پیش بینی وضع اوج یا افول پاندمی در تخصص وزارت بهداشت و ستاد ملی کروناست، پس از دریافت پاسخ مقامات مسئول، درباره برگزاری امتحانات پایان سال تحصیلی تصمیم گیری خواهد شد. تصمیم‌گیری درباره نحوه برگزاری امتحانات طی یکی دو هفته آینده به انجام خواهد رسید و نتیجه به مناطق آموزش و پرورش سراسر کشور ابلاغ می‌شود”.

بر این اساس با توجه به وضعیت شیوع کرونا در کشور در خرداد ماه، ستاد ملی کرونا درباره ارائه مجوز به منظور برگزاری حضوری امتحانات به ویژه در دو پایه نهم و دوازدهم تصمیم گیری خواهد کرد.

همچنین در دستورالعمل بهداشتی که برای برگزاری امتحانات حضوری تدوین شده آمده است: در هر مکان یکبار آزمون به عمل آید و در صورت نیاز به تکرار آزمون برای گروه بعدی با فاصله حداقل ۲ ساعت پس از ضدعفونی انجام شود.

تأمین فاصله‌گذاری مناسب و جلوگیری از تجمع در ورود به محل آزمون. تأمین فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در محل آزمون. تهیه تهویه مناسب هوا در محل برگزاری جلسه آزمون.

از بزرگترین فضاهای موجود برای انتخاب مرکز آزمون و حضور دانش‌آموزان استفاده شود.

چینش صندلی‌ها باید به گونه‌ای باشد که فاصله دو متر بین آزمون دهندگان رعایت شود.

توزیع مواد خوراکی در محل آزمون ممنوع است.برای آزمون‌های کوتاه‌تر از دو ساعت خوردن هر گونه مواد خوراکی به جز آب آشامیدنی شخصی در زمان امتحان مجاز نیست

بیشتر بخوانید:

نحوه و شرایط ترمیم معدل داوطلبان کنکور اعلام شد
کنکور تغییر کرد+جزئیات
آغاز امتحانات نهایی دانش‌آموزان مدارس سراسر کشور از امروز+برنامه

ثبت دیدگاه