• ۲۱ / مهر ۱۴۰۰ / ۱۴:۲۴
  • شناسه خبر : 70688
اقتصاد استان فارس در آستانه درآستانه تعطیلی و  ورشکستگی

آقای رئیس جمهور : تکلیف مدیران فعلی را با مردم فارس مشخص کنید/اینها می خواهند بمانند !!

سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی، روزنامه نگار و فارس پژوه در رابطه با اهمیت سفر رییس جمهور و هیات دولت و وزیران به فارس، مطرح کرد:

فارس استانی از جهات گوناگون مهم و اثرگذار است. وسعت زیاد و گستردگی جغرافیایی به  همراه جمعیت قابل توجه و همچنین برخورداری از سوابق تاریخی و فرهنگی و تعدد تشکیلات اداری، تنوع قومیتها و وجود امکانات و ظرفیتهای مختلف در فارس میطلبد تا رییس جمهور و هیات دولت با سفرشان به فارس و تصویب طرح ها و پروژه های مختلف عمرانی و تخصیص اعتبارات برای تکمیل طرح های مصوب قبلی و رونق بخشیدن به اقتصاد و صنعت و اشتغال این استان، اقداماتی جدی انجام و تصمیماتی اساسی گیرند. قطعا رییس جمهور با مشورت گرفتن از مطلعین و اهل آن نیاز هر استان را میداند و نمایندگان فارس به همراه استاندار و دیگر مدیران استان نیز به خوبی قدرت اعلام و انتقال نیازهای استانشان را دارند و لذا باید سفرهای استانی رییس جمهوری نتیجه ای مهم یعنی تسهیل در امور مردم و سرمایه گذاران و رونق بخشیدن به کسب و کارها داشته باشد.

فارس نسبت به کل کشور از بالاترین درصدتورم برخوردار است

 امروزه مساله راه و حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، انتقال آب و سوخت از بنادرجنوبی به فارس، توسعه صنعت پایدار گردشگری، راه اندازی کارخانجات نیمه تعطیل و تعطیل همچنین رونق بخش مسکن، توجه به اقشار ضعیف و آسیب دیده، تجهیز و نوسازی مراکز علمی و آموزشی، رفع مشکلات مربوط به تنش آبی وخشکسالی، توسعه همه جانبه حرمین شریف شیراز و احیای بافتهای فرسوده، ایجاد تسهیلات بانکی به کارافرینان، کمک به کشاورزان، باغداران و دامداران و محرومیت زدایی از روستاهای دوردست استان فارس از جمله مهمترین نیازهای این خطه از ایران است که باید مورد عنایت و التفات ریاست محترم جمهوری و هیات همراه در سفر پر خیر و برکتشان به فارس باشد. چه خوب است دعوت از آیت الله رییسی، ریاست جمهور ی ایران اسلامی و اعضای کابینه او با درخواست کتبی استاندار فارس به نمایندگی ازمردم، مدیران و فرمانداران استان، نماینده معزز ولی فقیه درفارس  به نمایندگی از جامعه روحانیت و ائمه جمعه استان، رییس محترم مجمع نمایندگان فارس ازطرف ۱۸نفر نماینده استان، نمایندگان فارس درمجلس خبرگان رهبری، نمایندگا نی ازتشکلهای غیردولتی وبخش خصوصی، نخبگان، دانشجویان، دانشگاهیان،اصناف، بسیجیان، ایثار گران،خانواده معظم شهیدان، فرماند هان نظامی وانتظامی، فرهنگوران و اصحاب رسانه و… صورت پذیرد تا شاهد رشد و تعالی هرچه سریعتر استانمان درتمامی زمینه ها باشیم. متاسفانه فارس نسبت به کل کشور از درصد تورم بالاتری برخوردار است به گونه ای که در این شاخص اقتصاد ملی رتبه اول کشوررا داراست.کارخانجات مادر و تولیدیهای قدیمی استان یاتعطیل شده و یا درآستانه تعطیلی و  ورشکستگی اند. سرمایه های مردمی سپرده شده در بانکهای فارس درخارج از استان  هزینه میشود و اوضاع کسب وکار های خردوکلان درگیرودار بروکراسی پیچیده اداری معطل مانده و برخورد مدیران استان درسالهای اخیر با سرمایه گذاران داخلی وخارجی مناسب نبوده است.

فارس از جهت راه ریلی و اتصال به راه آهن سراسری در وضعیت بدی قراردارد

هیچ اقدام مثبت و قابل توجهی از مجموعه مدیریت کلان فارس در رابطه با صدور محصولات و تولیدات فارس به خارج از کشور و بویژه کشورهای حوزه خلیج فارس نشده و فارس از جهت راه ریلی و اتصال به راه آهن سراسری دریک وضعیت بد قرار دارد. دامداران و کشاورزان و باغداران استان فارس از دست دلالها عاجز و محصولاتشان به درستی بازار فروش ندارد و از اینکه دولت به تعهداتش در سالیان اخیر و کمک به جبران بخشی ازخسارات ناشی از خشکسالی ها و کرونا اقدام ننموده، گله مندند. اتباع بیگانه و از جمله افاغنه بخش اعظم نیروی کارو کار گری ما را اشغال نموده و با وجود آنان دیگرکاری برای کارگر ایرانی ساکن در استان فارس نمیماند. بیشتر معادن فارس یا نیمه فعالند و یا بهره برداری مناسبی از آنها صورت نمیگیرد. بیشتر مدیران ادارات اطلاعات کامل و جامعی از وضعیت فارس و موقعیت استان درکشور ندارند و نمیدانند شرح وظایف و برنامه هایشان چیست؟

بی برنامگی و روزمره گی بین مدیران و کارکنان دولت در استان فارس بیداد میکند

در واقع بی برنامگی مدیریتی و روز مره گی محض در بین مدیران و کارکنان دولت در استان فارس بیداد میکند و به همین دلیل بهره روی لازم در ادارات شیراز و فارس مشاهده نمیگردد. رییس جمهوری و هیات دولت در سفرشان به فارس طرح های فراوان دولتهای گذشته را که یا کلنگشان بر زمین خورده و تامین اعتبار نشده اند و طرح هایی را که نیمه تمامند و یا توجیه اقتصادی برای اجرا و اتمام آنها نبوده اما بواسطه درخواستهای مردمی و نمایندگان در شهرستانها و مناطق فارس معطل اعتبار مانده و طرح  های در آستانه افتتاحی که به دلایل مختلف ازجمله طلب پیمانکاران آنها در دستورافتتاح و بهره برداری قرارنگرفته را تعیین تکلیف نمایند.

روانیست استان فارس با این عظمت و امکانات از جمله سرمایه های عظیم انسانی و … در زمینه حمل و نقل عمومی درون شهری با کندی و سستی روبرو باشد. خطوط مترو شیراز معطل خرید امکانات و تزریق اعتبارات ملی است و بافتهای فرسوده شهر شیراز در مقایسه با کلانشهرها و حتی شهرهای کوچکتر از شیراز به درستی احیا نشده و مورد غفلت و بی توجهی مانده است.

انتقال فرآورده های نفتی مورد نیاز فارس به صورت روزانه از بنادرجنوبی آنهم هزار دستگاه تانکر سوخت یعنی چه؟ وزارت نفت و وزارت راه و شهرسازی که وزرایشان هر دو استان فارسی هستند چه ارمغانی را برای مردم فارس دارند. هزاران نفر از محرومان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و … از نعمت داشتن سرپناه و مسکن محروم و طرح های هادی و تفضیلی در روستاها و مناطق نزدیک به شهرها اجرا نگردیده است.

عشایر غیور و کم توقع  فارس مشکلا تشان یکی دوتا نیست. بازنشستگان کشوری و لشکری فارس به اهداف و برنامه هایشان از جمله به همسان سازی حقوق بازنشستگان با شاغلین نرسیده اندو انبوه فارغ التحصیلان دانشگاهها و مراکزآموزش عالی درفارس که افزون بر سیصد هزار نفرند شغل آبرومند و مطابق باعلاقه و تخصصشان ندارند. اگرچه حل و فصل همه این مشکلات و کمبودهای فارس در یک سفر یا حتی چندین سفر مقامات ملی ممکن نیست و یا برآورده شدنشان تنها از ناحیه دولت نمیباشد اما رفع برخی از آنها و پیگیری مستمر این همه مشکل در طول دوران خدمتی رییس جمهور سیزدهم انتظاری است که مردم از رییس جمهوری کشورشان دارند.

تکیه دولت بر اقتصاد و معیشت مردم واشتغال و مسکن زوج های جوان از مهمترین اولویتهاست

به نظرمیرسدتکیه وتوجه دولت بر بحث اقتصادو معیشت مردم واشتغال ومسکن زوجهای جوان از جمله جوانان متاهل استان فارس چراغ راه امیدو زندگانی وکلیدرفع مشکلات کشورواز جمله مردمان صبور فارس باشد.سفررییس جمهوری وهیات همراه به شیرازوفارس ودیدارآنهابامدیران ونخبگان ودیگراقشارمختلف مردم استانمان اگرچه میمون و مبارک است امابازتاب عملیاتی شدن مصوبات و اجرایی شدن تصمیمات سفرایشان به مراتب مهمتر وارزشمند تراست تاصرفا آمدن ورفتن این عزیزان . امیدآنکه سفرمقامات ارشدملی به استانهادرنهایت منجربه شیرین شدن کام مردم فارس و رضایت خاطر فعالان بخش تولیدوصنعت واقتصادوتجارت و…گردد.ان شاالله.

بیشتر بخوانید:

برچسب‌ها:

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه