• ۱۹ / تیر ۱۴۰۰ / ۸:۱۹
  • شناسه خبر : 60337

آنچه درباره سکس‌تراپی به ما نگفته‌اند

پاسخ به سؤالات رایج درباره سکس‌تراپی

۱. سکس‌تراپی چیست و سکس‌تراپیست چه تخصصی دارد؟

درمان اختلالات جنسی سکس‌تراپی نام دارد. ما به‌عنوان سکس‌تراپیست به افزایش سلامت جنسی کمک می‌کنیم تا با بهبود سلامت جنسی سلامت روان ارتقا پیدا کند.سکس‌تراپی به دنبال ترویج بی‌بندوباری نیست!

۲. چه زمانی باید به سکس‌تراپیست مراجعه کنیم؟

اگر در هر مرحله از چرخه رابطه جنسی (از مرحله برانگیختگی تا ارگاسم) اشکالی احساس می‌کنید، باید با متخصص سکس‌تراپی مشورت کنید.

۳. تعریف رابطه جنسی نرمال چیست؟

رابطه جنسی نرمال لزوما به معنی ارگاسم نیست، بلکه شامل مجموعه‌ای از رفتارهای عاطفی و جنسی است که در زوج لذت ایجاد می‌کند. رابطه جنسی را می‌توان به یک ماشین پنج‌دنده تشبیه کرد که در ۳ مرحله اول، که تمرکز بر احساس عاطفی است، بالاترین میزان لذت وجود دارد.رابطه جنسی لزوما معادل با دخول نیست.

۴. چرا مردم ما کمتر از سکس‌تراپیست کمک می‌گیرند؟

شاخه سکس‌تراپی یا درمان اختلالات جنسی در کشور ما به‌دلیل تابوهای موجود، کمتر مورد توجه قرار گرفته است. گاهی احساس خجالت‌زدگی از بیان مسائل جنسی باعث می‌شود افراد کمتر به آن بپردازند. البته این کار اشتباهی است و به سلامت روان آسیب می‌زند.

با آموزش و تابوشکنی می‌توان زوج‌های ایرانی را به‌سمت کمک‌گرفتن از سکس‌تراپیست برای حل مشکلات جنسی هدایت کرد.

۵. از نظر علمی تأثیر رابطه جنسی بر کل رابطه زوجین چقدر است؟

نقش رابطه جنسی در رابطه زن و شوهری مثل نقش فیوز در سیستم برقی است. در سیستم برقی اجزای دیگری مثل کلید، پریز، مدار و … داریم اما کارکردن این اجزا در گرو کارکردن درست فیوز است.

حل مسائل جنسی بسیار مهم است اما همه‌چیز نیست. حل‌کردن مسائل و مشکلات جنسی به این معنی نیست که سایر اجزا عملکرد خوبی دارند؛ بلکه یعنی حل مسائل جنسی با حل سایر مسائل زندگی زناشویی همبستگی بسیار بالایی دارد.

۶. مهم‌ترین مشکلات جنسی که در بین مراجعان ملاحظه کرده‌اید، چه چیزهایی هستند؟

تمامی مشکلات جنسی در جایگاه خودشان مهم هستند و نقش مهمی در رابطه زوج‌ها دارند؛ اما پرتکرارترین مراجعات حول محور اختلال نعوظ (در مردان) و اختلال واژینیسموس (در زنان) است.

لازم به ذکر است که اختلال بی‌میلی جنسی نیز رو به افزایش است. این مسئله در اکثر موارد ریشه در مشکلات زوجین دارد و قابل‌درمان است.

۷. آیا درمان مشخصی برای مشکلاتی که نام بردید، وجود دارد؟

اختلالات جنسی مطرح‌شده در بالا در دسته اختلالات قابل‌درمان هستند. به‌عنوان راهکار پیشنهاد می‌شود این مسائل جدی تلقی شوند و به سکس‌تراپیست مراجعه شود تا پروتکل‌های درمانی اجرا شود.

۸. جلسات سکس‌تراپی چگونه است؟

جلسات با بررسی علائم مراجعان شروع می‌شود. در ادامه، در صورت تشخیص اختلال، پروتکل درمانی آغاز می‌شود. در غیر این صورت، آموزش‌های غنی‌سازی رابطه جنسی ارائه می‌شود.

کلام آخر

گاهی اوقات زندگی جنسی افراد به‌دلیل مشکلات جنسی کوچک به بن‌بست می‌رسد و دیگر هیچ‌یک از طرفین لذتی نمی‌برند. این در حالی است که با چند جلسه مراجعه به سکس‌تراپیست می‌توان مشکلات را حل کرد. به یاد داشته باشید که نارضایتی جنسی ممکن است به مواردی چون خیانت و طلاق منتهی شود. پس با اقدام بموقع برای حل آنها، می‌توان از مشکلات بزرگ‌تر پیشگیری کرد.

آیا شما از زندگی جنسی‌تان راضی هستید؟ یا در نقطه مقابل قرار دارید و نمی‌دانید مشکل کجاست؟ تجربه دریافت کمک حرفه‌ای برای درمان مسئله را دارید؟ آیا تجربه‌ مراجعه به سکس‌تراپیست را داشته‌اید؟ اشتراک نظرات و تجربیات‌تان می‌تواند برای کسانی با مشکل مشابه، راهگشا باشد.

بیشتر بخوانید:

در باره اختلالات جنسی زنان بیشتر بدانید
رابطه جنسی ایمن و بی‌خطر یعنی چه؟
ناتوانی جنسی در مردان و روش های درمان آن چیست؟

ثبت دیدگاه

  • علیرضا

    تاریخ : ۱۹ - تیر - ۱۴۰۰

    هنوز در نگاه جامعه ودیدگاه مردم این تابو هنوز حل نشده وبه عنوان یک موضوع و معضل قابل درمان به اون پرداخته نشده است


    پاسخ