• ۱۵ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۹:۵۶
  • شناسه خبر : 52944

آژیر قرمز ” کرونای آفریقای جنوبی ” برای فارس، بوشهر و خوزستان/ ورود گونه هندی کالیفرنیایی به یزد وآذربایجان غربی

اگر دچار ویروس کرونای آفریقایی و هندی شویم و در تمام کشور منتشر شود، دیگر کار خیلی سخت خواهد شد.


به گزارش اول فارس ، سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هجمه کرونا دنیا را بعد از یک قرن دچار گرفتاری کرده است. ساختار جهانی بهداشت از نظر فنی و حمایتی مناسب نبود و این نشست در منطقه مدیترانه شرقی با هدف چگونگی مقابله با هر نوع اپیدمی تشکیل شد.

او بیان کرد: سازمان جهانی بهداشت تنها گزینه پیوند بین کشور‌ها در حوزه سلامت است و باید حمایت شود.

موج چهارم کرونا سر تعظیم فرود آورد

نمکی بیان کرد: موج چهارم با ویروس انگلیسی با همت مدافعان سلامت، مردم و لطف خداوند، سر تعظیم فرود آورد؛ به طوری که در برخی از مناطق شاهد توقف ابتلا و در برخی استان‌ها روند نزولی این پیک هستیم. 

افزایش آمار مبتلایان به کرونای آفریقای جنوبی

وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه در برخی از استان‌ها، جهش‌های جدید ویروس آفریقای جنوبی از سه مورد به پنج مورد قطعی و موارد مشکوک به ۳۰ مورد در هرمزگان رسیده است.

شناسایی ۱۳ مورد قطعی ابتلا به کرونای هندی

او افزود: در مناطقی مانند فارس، بوشهر و خوزستان اگر مردم رعایت نکنند با شیوع ویروس آفریقای جنوبی، مشکلات عدیده‌ای را خواهیم داشت. در استان قم سه مورد تایید شده کرونای هندی شناسایی شده که البته بیماریابی به خوبی انجام می‌شود.

نمکی گفت: در استان آذربایجان غربی در ماکو ما ۱۰ مورد ابتلا به یک نوع ویروس جهش یافته جدید هیبرید، هندی کالیفرنیایی شناسایی کرده‌ایم. این نوع ویروس هم در یزد در کارخانه‌ای شناسایی شده که تمام این افراد در قرنطینه هستند، ویروس از نوع هیبرید هندی کالیفرنیایی است.

نمکی بیان کرد: موارد مشکوکی از ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی با هندی در شهر‌های آشتیان، ورامین و تهران آزمایش شده که پس از بررسی خوشبختانه هیچ موتاسیون آفریقای جنوبی و هندی در این موارد دیده و محرز نشده است. اگر دچار ویروس کرونای آفریقایی و هندی شویم و در تمام کشور منتشر شود، دیگر کار خیلی سخت خواهد شد.

او افزود: با رعایت ۵۰ تا ۶۰ درصدی دستورالعمل‌ها ما وضعیت خوبی نخواهیم داشت، واریانت‌های جدید بسیار چموش بوده و اگر در منطقه‌ای شعله ور شود، ما دچار گرفتاری بدی خواهیم شد

بیشتر بخوانید:

حادثه مرگبار برای اتوبوس مسافربری زاهدان-آباده در یزد+عکس
هشدار برق منطقه‌ای استان فارس در خصوص مدیریت مصرف برق
کباب شدن پلنگ ایرانی در کوره ذغال سازی کوه حاتم+عکس

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۹ - خرداد - ۱۴۰۰

    وقتی تالارهای عروسی رو باز کردن باید منتظر یه فاجعه بود.


    پاسخ