• 19 / فروردین 1398 / 6:25
  • شناسه خبر : 6109

آیا «احمدی نژاد» بازداشت شده است؟

محمود احمدی نژاد و جمع اندک یاران باقی مانده در حلقه او، پس از پایان دوره پر فراز و نشیب دولت داری شان بارها و بارها حاشیه ساز شده اند. اکنون دو یار نزدیک او، یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» و «حمید بقایی» ماه هاست به دلیل ارتکاب برخی جرایم زندانی شده اند و خبر بازداشت رئیس دولت های نهم و دهم نیز طی سال های اخیر چندین و چند بار در رسانه های مختلف داخلی و خارجی منعکس شده، اما هر بار این خبر نادرست از آب درآمده است.

به گزارش «تابناک»؛ در روزهای اخیر به ویژه پس از اینکه احمدی نژاد در دیدار اخیر مسئولان با رهبر انقلاب حاضر نبود و البته در جریان سیل اخیر نیز خبری از او با کارهای خاص و ویژه اش نیست، برخی خبرها بار دیگر در مورد بازداشت احتمالی او منتشر شده است، اما در حالی که برخی رسانه های عربی مدعی شده اند او بازداشت شده است، برای اولین بار یک منبع نزدیک به وی این خبر را تکذیب کرد.

یکی از خبرنگاران نیز پس از فراگیر شدن این شایعه، در صفحه مجازی اش نوشت: «یک کانال تلگرامی حامی تروریست ها در سوریه که مدتی است اخبار اغتشاشات در ایران را هم پوشش می دهد، از بازداشت محمود احمدی نژاد، به علت تشویق به تظاهرات خبر داد! که تاکنون هیچ منبع داخلی این خبر را اعلام، تأیید یا تکذیب نکرده است. همچنین سایت النشره لبنان نیز در خبری، مدعی بازداشت احمدی نژاد در شیراز و حصر خانگی او شده بود.

احمدی‌نژاد کجاست؟!/ آیا «او» بازداشت شده است؟

البته کانال تلگرامی احمدی نژاد در این روزها پیام هایی از او خطاب به سیل زدگان و همچنین پیام تسلیت احمدی نژاد در پی درگذشت هنرمند پیشکسوت «جمشید مشایخی» منتشر کرده و حتی عکسی از رئیس دولت های نهم و دهم را در کنار نوه اش با اعضای این شبکه به اشتراک گذاشته است؛ اما همچنان این موضوع مورد ابهام است، هرچند پس از جدی شدن این ابهام درباره عدم حضور احمدی نژاد، یکی از نزدیکان او یعنی «عبدالرضا داوری» به صحنه آمده و موضوع را رسما تکذیب کرده است.

عبدالرضا داوری، مشاور رسانه‌ای احمدی‌نژاد درباره چرایی عدم حضور احمدی نژاد علیرغم انتشار شایعه بازداشت او و در پاسخ به این که آیا خبر بازداشت آقای احمدی‌نژاد صحت دارد، گفت: ما هم این خبرها را دیدیم و فقط خندیدیم. او ادامه داد: برخی جریانات که مخالف حقوق مردم و آزادی و مخالف آقای احمدی‌نژاد هستند، آرزوهایشان را در قالب این اخبار کذب منتشر می‌کنند.

او افزود: آقای احمدی‌نژاد روال عادی فعالیت‌هایشان را دارد و در نوروز ملاقات‌هایش را در دفتر و منزل خود داشت و در همین ایام نوروز سه یا چهار جلسه مصاحبه با خبرنگاران داخلی و خارجی داشت. آخرین مصاحبه هم همین دیروز بود که مصاحبه مفصل دو ساعته داشت.

این فرد نزدیک به احمدی نژاد در پاسخ به این که اگر اتفاقی نیفتاده است این سکوت آقای احمدی‌نژاد برای چیست، چون به هر حال او معمولا در حوادثی مانند سیل و زلزله خودی نشان می‌دهد، گفت: ایشان پیام داد و این پیام در کانال تلگرامی‌ منتشر شد. فراموش نکنید آقای احمدی‌نژاد امروز موقعیت اجرایی ندارد لذا دسترسی و ابزار لازم را برای حضور در مناطق سیل‌زده هم ندارد بنابراین به صدور پیام اکتفا کرد.

داوری گفت: من نمی‌دانم چرا این دوستان که آرزوهایشان را در قالب خبر مطرح می‌کنند آنقدر غیرحرفه‌ای عمل می‌کنند. به هر حال بازداشت احمدی‌نژاد اتفاقی نیست که بخواهد در کانال‌های تلگرامی مطرح شود. بالاخره ایشان ۸ سال نفر اول اجرایی کشور بودند؛ مگر چنین موضوعی می‌تواند به این سادگی رخ دهد؟!

وی با تأکید بر اینکه احمدی‌نژاد بعد از وقوع سیل پیام داده بود، گفت: «نکته این است که سیل مثل زلزله و دیگر بلا‌هایی طبیعی نیست که در چند ثانیه و دقیقه پایان یابد. سیل جاری است و مقابله با آن نیازمند حضور مستمر است. به نظر من احمدی‌نژاد از آنجایی که ظرفیت‌های اجرایی لازم را برای حل مسأله ندارد و تنها عضو یک نهاد مشورتی است در این باره سکوت کرده است. البته پیامی صادر کرده بود و اگر اقدام بیشتری می‌کرد، همین دوستان شایعه‌ساز می‌گفتند که قصد شوآف دارد».

مشاور رسانه ای احمدی نژاد در واکنش به اینکه رسانه‌ها بیشتر سمبل رفتار پوپولیستی می‌دانند تا کاریزما به همین خاطر انتظار داشتند که از این فرصت برای مطرح کردن خود استفاده کند، گفت: «آقای احمدی‌نژاد بعد از سال ۹۲ که رئیس جمهور نیست، بعد از هیچ حادثه طبیعی مقابل دوربین‌ها قرار نگرفته است. درست است که در سال‌های ریاست جمهوری خود در سوانح طبیعی حضور میدانی داشتند، اما به خاطر آن بود که مسئول اول اجرایی کشور بودند و مسائل را پیگیری و مدیریت می‌کردند. منصفانه نیست که به آن رفتار «رفتار پوپولیستی» بگوییم.»

داوری تأکید کرد: «اگر از این فرصت استفاده نکرد، به خاطر این است که فرد فرصت طلبی نیست. او نمی‌خواهد در جایی که درد و رنج و گرفتاری مردم است، خود را مطرح کند. شما با این فرض سراغ احمدی‌نژاد آمده‌اید که او بنا دارد از هر فرصتی برای مطرح کردن خود استفاده کند، اما این چنین نیست».

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر که آیا سکوت احمدی‌نژاد معنای سیاسی خاصی دارد، گفت: «خیر. او اگر به هر یک از این مناطق می‌رفت مورد استفبال توده‌های مردم قرار می‌گرفت، اما نخواست با حضور خود کمترین اختلالی در روند امدادرسانی ایجاد یا حاشیه‌سازی کند. به همین خاطر یک پیام تسلیت داد و در حد یک کنشگر سیاسی اقدام کرد. انجام ندادن اقدام بیشتر نشانه یا پیام سیاسی خاصی ندارد.»

بحث عدم حضور احمدی نژاد در ماجرای سیل اخیر و تلاش او برای بهره برداری از موقعیت به وجود آمده را هم که کنار بگذاریم، یکی از علامت سؤال ها عدم حضور او در دیدار اخیر مسئولان با رهبر انقلاب است که معمولا او تأکید و تلاش جدی برای حضور در چنین جلساتی داشته است؛ اما حضور نیافتن احمدی نژاد در جلسه اخیر با وجود مطرح بودن شایعه بازداشت او نیز یکی از شبهات دیگری است که در این زمینه وجود دارد.

از طرفی احمدی نژاد همواره حضور پررنگ و تلاش جدی در استقبال و بدرقه دو یار زندانی خود یعنی «اسفندیار رحیم مشایی» و «حمید بقایی» داشته است. نکته قابل توجه در این خصوص این که رئیس دولت های نهم و دهم عکس و فیلمی از دیدار نوروزی خود با این دو منتشر نکرد و حتی در مراسم استقبال و بدرقه شان نیز همچون گذشته حضور نیافت. عکس هایی که در این زمینه منتشر شده مؤید این مسأله است.

به هر حال حضور احمدی نژاد در سال ۹۸ بسیار کمرنگ تر از آنچه پیشتر بوده، است. آن هم علیرغم وقوع اتفاقاتی که اتقافا او به خوبی می داند چطور باید از آنها بهره برداری کند. خبرهایی در مورد بازداشت او به دلیل عدم حضورش طی روزهای اخیر در چند رسانه عربی، برخی کانال های فضای مجازی و همچنین برخی رسانه های داخلی منتشر شده که صرفا با تکذیب داوری از نزدیکان احمدی نژاد مواجه گشته و تاکنون فیلم، تصویر و یا خبر دیگری که حکایت از عدم بازداشت احمدی نژاد داشته باشد منتشر نشده و مسئولان امر هم واکنشی در این خصوص دال بر تکذیب یا تأیید آن نشان نداده اند.

بیشتر بخوانید:

اجرای ترانه مشهور ترکی در استانبول برای احمدی‌نژاد+ببینید
استایل احمدی نژادی در مجمع جنجال بپا کرد+عکس
ادعای جدید محمود احمدی‌نژاد جنجال ساز شد

ثبت دیدگاه

  • ایمان رضای مطالبه گر شیرازی

    تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۳۹۹

    دکان درست نکنید قابل توجه مسولین محترم شهر شیراز وکشور کارکنید برای مردم نوکری مردم کنید وارد بازی سیاسی نشوید باتشکر