• 28 / شهریور 1401 / 20:33
 • شناسه خبر : 95076

آیین‌نامه نحوه واگذاری زمین ۲۰۰ متری به خانواده ها

هیات وزیران آیین‌نامه اجرایی مربوط به تخصیص زمین و مسکن را پس از تولد فرزند سوم تصویب کرد.اواخر سال گذشته بود که وزارت راه و شهرسازی در راستای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت اعلام  کرد دولت به خانوارهایی که فرزند سوم و بیشتر آنها پس از تصویب این قانون به دنیا بیاید زمین ۲۰۰ متری دولتی واگذار می‌کند. آیین‌نامه این طرح به سال جاری موکول شد که  روز گذشته سخنگوی دولت از تصویب آیین‌نامه اجرایی تخصیص زمین و مسکن به خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر از سوی هیات وزیران خبر داد. جزئیات این آیین‌نامه که در پایگاه اطلاع‌رسانی دولت منتشر شده به شرح زیر است:

در اجرای تکلیف مقرر در تبصره (۳) ماده (۴) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و با هدف ایجاد مشوق برای فرزندآوری و تعدد فرزندان در خانواده در جهت سیاست های کلی جمعیت و خانواده مبنی بر جلوگیری از پیری جمعیت و حفظ جمعیت جوان، هیئت وزیران آیین نامه اجرایی تبصره ماده قانونی یاد شده درخصوص تخصیص زمین و مسکن به خانوار پس از تولد فرزند سوم و بیشتر را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه مذکور، خانوارها در صورتی مشمول استفاده از امکانات دولتی موضوع این آیین نامه هستند که فرزند سوم یا بیشتر آن خانوار پس از تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، متولد و دارای سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا براساس دستورالعمل وزارت راه و شهرسازی موضوع ماده (۱) آیین نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن باشد.

همچنین این آیین‌نامه مشمول خانوارهایی می‌گردد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، براساس سرشماری نفوس و مسکن و با اعلام مرکز آمار ایران، بالای ۲,۵ نباشد.

بر اساس آیین نامه یاد شده، وزارت راه و شهرسازی (به نمایندگی از دولت) مکلف است به منظور تأمین مسکن خانوارها پس از تولد فرزند سوم و بیشتر، یک قطعه زمین حداکثر به مساحت ۲۰۰ متر مربع منطبق با ضوابط حدنصاب تفکیک بر اساس طرح‌های هادی روستایی یا طرح‌های جامع شهری مصوب یا واحد مسکونی برای ساکنین در روستاها یا شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر در شهر و روستای محل سکونت فقط برای یک بار و براساس هزینه آماده سازی زمین در زمان واگذاری به صورت فروش اقساطی با ۲ سال تنفس و ۸ سال تقسیط بدون اعمال تخفیف واگذار کند.

برای ساکنین شهرهای بالای ۵۰۰ هزار نفر جمعیت، زمین یا واحد مسکونی با شرایط مقرر در آیین نامه بسته به اعلام ظرفیت توسط دولت مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در شهرک‌های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا زادگاه پدر و مادر مشروط به اینکه بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر، به انتخاب مادر اختصاص می‌یابد.

همچنین زمین یا واحد مسکونی موضوع این آیین نامه به صورت مشترک و بالمناصفه به پدر و مادر واگذار می گردد و سند مالکیت حداکثر یک ماه پس از پرداخت آخرین قسط به نام ایشان منتقل می شود. در صورت فوت هر یک از پدر و مادر، مالکیت زمین یا واحد مسکونی بر اساس موازین قانونی ارث به ورثه متوفی تعلق می گیرد.

در صورتی که تعداد خانوار مشمول این آیین نامه در هر شهر و پروژه بیشتر از ظرفیت زمین یا واحد مسکونی قابل تأمین توسط دولت باشد، اولویت واگذاری با خانوارهای فاقد مالکیت و دارای فرم (ج) سبز است. برای سایر متقاضیان در این شهرها و پروژه ها، بسته به ظرفیت اعلامی توسط وزارت راه و شهرسازی مبنی بر وجود زمین یا واحد مسکونی در سایر پروژه ها یا در شهرک‌های اطراف یا شهرهای جدید یا شهرهای مجاور یا شهر زادگاه پدر یا مادر مشروط به اینکه بالاتر از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت نباشد، به انتخاب پدر و در صورت فوت پدر به انتخاب مادر و در صورت فوت پدر و مادر به انتخاب ولی یا سرپرست قانونی، تأمین می شود.

لازم به ذکر است، اراضی موضوع این آیین نامه شامل اراضی ملی و دولتی واقع در طرح های هادی مصوب روستایی و یا طرح های جامع شهری و با رعایت مفاد تبصره (۲) ماده (۹) قانون جهش تولید مسکن می باشد.

آیین نامه اجرایی قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی ساختمان های مسکونی به تصویب رسید

هیئت وزیران در راستای تبصره (۱) ماده (۱) قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، آیین نامه اجرایی تبصره مذکور درخصوص بیمه حوادث طبیعی ساختمان های مسکونی را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه فوق، کلیه واحدهای مسکونی و غیر مسکونی دارای انشعاب قانونی برق در مناطقی که احتمال وقوع هر یک از حوادث طبیعی وجود دارد، تحت پوشش «بیمه پایه حوادث طبیعی ساختمان» قرار می گیرند. درجه بندی مناطق مشمول هر یک از خطرات احتمالی حوادث طبیعی موضوع قانون، مطابق جدول مندرج در این آیین نامه خواهد بود. سایر حوادث طبیعی از جمله فرونشست و فروچاله که در این آیین نامه ذکر نشده اند ولی بالقوه می توانند در تعهد «صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان» قرار گیرند، با پیشنهاد مشترک سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت راه و شهرسازی و بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پس از تصویب اکثریت وزرای عضو هیأت امنای صندوق، به حوادث طبیعی موضوع این آیین نامه اضافه و تغییرات بعدی جدول مربوط مطابق با اطلاعات بروز شده با رعایت آیین ‌نامه داخلی هیئت دولت ابلاغ می‌شود.

هیئت عامل صندوق یاد شده می‌تواند پس از تأیید هیئت امنا و تصویب هیئت‌وزیران، به تدریج پوشش بیمه صندوق را به ساختمان‌های غیرمسکونی تعمیم دهد.

پس از تصویب هیئت وزیران در خصوص ارایه پوشش‌های بیمه‌ای «صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان» به واحدهای غیرمسکونی، احکام مرتبط با واحدهای مسکونی در متن این آیین نامه به واحدهای غیرمسکونی نیز تعمیم داده می‌شود.”ایسنا”

بیشتر بخوانید:

ابلاغ نحوه تخصیص زمین و مسکن پس از تولد فرزند سوم
مدت زمان انتظار خانه‌‌اولی‌‌ها برای خانه‌‌دار شدن در هر استان +اینفوگرافی
آغاز دور هشتم ثبت نام‌ و آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن

ثبت دیدگاه

 • مهدی

  تاریخ : ۲۸ - شهریور - ۱۴۰۱

  واقعا که که که


 • احسان کریمی

  تاریخ : ۲۹ - شهریور - ۱۴۰۱

  میخواید زمین بدید یا دارید تبلیغ بیمه میکنید همش از بیمه گفتن


 • فرودمردانی

  تاریخ : ۳۰ - شهریور - ۱۴۰۱

  تاریخ ۳۰/۶/۱۴۰۱


 • سوسن

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  دوتا بچه دارم ، از امشب…تا به حول و قوه الهی بچه سوم به دنیا بیاد.
  فقط لطفا اگه بچه چهارم یا بیشتر هم بیاریم باز هم به ازای هر کدام یه زمین میدن ؟


 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  اول تکلیف اونایی که چند بچه تحصیل کرده و اماده کار و ازدواج و بیکار را مشخص کنید بعد حرفهای مفت بزنید. دروغگوهای تاریخ


 • حسین

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  از وزرا و دولت محترم آقای رئیسی خواهش دارم قولی که به مردم میدید سر قولتون باشید و اگه محبتی هم میخواهید بکنید سریع عمل کنید که اینجور بهتون بی احترامی نشه که دروغگو هستین یا حرف مفت میزنید //وضع جوری شده همه شمارو دروغگو خطاب میکنن هر روزمون شده جواب جواب که چرا طرف دولت رو می گیرید
  وجدانا مردم رو سرکار نذارید که محبوبیت خودتون از دست ندید.تکلیف ما و مردم هم این وسط معلوم باشه/با تشکر بدون تعارف


 • حسین

  تاریخ : ۱ - مهر - ۱۴۰۱

  باسلام از وزرا و دولت محترم آقای رئیسی خواهش دارم قولی که به مردم میدید سر قولتون باشید و اگه محبتی هم میخواهید بکنید سریع عمل کنید که اینجور بهتون بی احترامی نشه که دروغگو هستین یا حرف مفت میزنید //وضع جوری شده همه شمارو دروغگو خطاب میکنن هر روزمون شده جواب جواب که چرا طرف دولت رو می گیرید
  وجدانا مردم رو سرکار نذارید که محبوبیت خودتون از دست ندید.تکلیف ما و مردم هم این وسط معلوم باشه/با تشکر بدون تعارف


 • عبدالله.

  تاریخ : ۲ - مهر - ۱۴۰۱

  لطفا حتما این زمین رو بدید که اگر ندید مردم تقصیر رو می اندازن به گردن بچه سوم که بد قدم بوده🤣🤣🤣


 • هانی ایزدپناه

  تاریخ : ۲ - مهر - ۱۴۰۱

  من خودم هنوز وام فرزند اوری ندادند اونم فرزند چهارم خواهشن زیاد شعار ندید


 • هانی ایزدپناه

  تاریخ : ۲ - مهر - ۱۴۰۱

  شعار بدون عمل
  داخل وام فرزند اوری گیر کردن
  حالا میخوان زمین بدن
  من خودم وام فرزند چهارم دارم هنوز ندادند