• 15 / اردیبهشت 1401 / 11:46
  • شناسه خبر : 82703

اثرات شگفت انگیز مسافرت و گردش رفتن بر سلامتی روحی افراد

سفر کردن فرصتی است برای به دست آوردن سلامتی. مجالی برای دوری از هرآنچه حال ما را بد می‌کند، هر چیزی که احساسات منفی را به ما القاء می‌کند و سبب تلخی حال و روزمان می‌شود. «تأثیر سفر کردن در بازیابی سلامت روح و جسم» را دست‌کم نگیرید. اما یادتان هم باشد که این شیوه سفر کردن است که سلامتی ما را تضمین می‌کند.

به گزارش اول فارس، سفر در دل طبیعت تاثیر زیادی بر روح و روان انسان دارد و می‌توانید با سپری کردن تعطیلات در نواحی بکر و معروف سفر خوبی را تجربه کنید.با وجود خوشی نهفته در سفر شاید به ندرت به آثار و بهره سفر بر سلامت فیزیکی و روحی فکر کرده باشیم. در زندگی روزمره از سایر فعالیت‌هایی که به سلامت مرتبط باشند، مانند ورزش و رژیم غذایی، اطلاع داریم. مسافرت می‌تواند هم از لحاظ جسمی و هم از بعد روحی بدن انسان را سالم‌تر کند.

سفر کردن فعالیتی لذت بخش است و ما را برای مدتی کوتاه از زندگی روزمره و دغدغه های زندگی رها می کند. سفر فواید زیادی دارد که کسانی که زیاد اهل سفر باشند حتما با این فواید و مزایا آشنا هستند. سفر تنها یک تفریح نیست، تجربه ای آموزنده و لذتبخش است که اثرات مفید آن را در مراحل مختلف زندگی خواهیم دید. تاثیرات مثبتی که سال ها و برای یک عمر هم با ما باقی می مانند و به ما کمک می کنند زندگی بهتری داشته باشیم. اگرچه فواید سفر کردن بیشمار است و هرکس می تواند موارد متعددی را بیان کند، اما در این مطلب سعی داریم به برخی از مهم ترین فواید سفر کردن اشاره کنیم و شما را بیشتر با مزیت های این تجربه مفید و لذتبخش آشنا کنیم.

یکی از مهم ترین و بارزترین فواید سفر کردن بهبود مهارت های اجتماعی و تقویت روابط اجتماعی ماست. این مورد به ویژه در سفرهای خارجی و سفر به مناطقی که به زبانی دیگر صحبت می کنند بیشتر نمود پیدا می کند. در طول سفر ما مدام در موقعیت هایی قرار می گیریم که به نحوی «مجبور» به برقراری ارتباط با دیگران هستیم. اگر در زندگی روزمره می توانستیم از این ارتباطات پرهیز کنیم، اما در سفر مدام وادار به معاشرت و ارتباط با دیگران هستیم و این موضوع می تواند در نهایت منجر به بهبود مهارت های اجتماعی-ارتباطی ما بشود. اگر انسان درونگرایی هستید، اگر خجالتی هستید و از برقراری ارتباط با غریبه ها هراس دارید و اگر می ترسید بدون تسلط بر زبان با خارجی ها ارتباط برقرار کنید سفر کردن فرصتی ایده آل و بی نظیر برای شما خواهد بود.

تاثیر سفر بر سلامت روان

کلمه سفر ممکن است در فرهنگ های مختلف، معنا و مفهوم متفاوتی داشته باشد. اما هر کدام از این تعاریف یک هدف را دنبال می کنند و آن هم دستیابی به یک حس خوب و آرامشی دوست داشتنی و نیز رها شدن از تشنج ها و خستگی های روزمره زندگی برای یک مدت مشخص است. سفر کردن به انسان فرصت رها شدن از مشکلات و دغدغه های فکری را می دهد و باعث می شود خستگی های کاری و آشوب هایی که هر روز با آن ها مواجه می شود را برای مدت کوتاهی فراموش کند.  اگر سفر جایگاهی در میان زندگی ما داشته باشد به واسطه آن در جهت رشد و تعالی روح و روانمان قدم برمی داریم و حصارهایی که شب و روز به دور خود تنیده ایم را برای مدت کوتاهی پاره و خود را از تمامی آن ها خلاص می کنیم. هر چه بیشتر سفر کنیم، احساس رضایت و دلگرمی ما به زندگی بیشتر شود و با انرژی و نشاط فراوان تری به سمت مقابله با مشکلات پیش خواهیم رفت.

مهم ترین تأثیرات سفر در سلامت روان از دیدگاه پزشکان
پزشکان معتقدند بسیاری از اختلالات و بیماری ها، ریشه در اعصاب و روان انسان ها دارند.  در جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، استرس ها و نا آرامی ها گریبان همه را گرفته است. تنش ها و خستگی های جسمی، از هر سو به هر کدام از ما فشار می آورد. بنابراین نیاز است انسان با سفر کردن، بهترین و موثر ترین درمان را برای بهبود روح و روان خود انتخاب کند.  مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان فرد، تأمین نیازهای روان از طریق دستیابی به نشاط و آرامش فکریست.

تاثیر سفر بر روابط انسان
براساس نظرسنجی انجمن اتحادیه مسافرتی ایالات متحده تجربه سفر با شریک زندگیمی تواند این دسته از روابط را تقویت کند.

hین امر تأثیر خوبی بر روی بهزیستی ذهنی و عزت نفس شما می گذارد.

نتایج نشان داد که سفر نه تنها تأثیرات طولانی مدت از جمله افزایش نزدیکی و ادراک از علائق و اهداف مشترک برای زوجین دارد، بلکه همچنین به حفظ روابط و همچنین روابط عاشقانه را تقویت می کند.

بیشتر بدانید:  ساراواک مالزی سرزمین پرندگان نوک‌شاخ کرگدنی و میمون دماغ دراز
این دست آورد ها چون در شرایط گاها سخت سفر به دست می آید روابط اجتماعی اشخاص را به طور گسترده ای بهبود می بخشد.

در واقع فارق از لذت هایی که در هنگام سفر به انسان دست می دهد  اثرات سفر بر ذهن و روح انسان ها نیز بسیار گسترده است.

بسیاری از روانشناسان برای بر طرف کردن بیماری های روحی نظیر افسردگی و بروز حس شادی به بیماران خود سفر کردن را پیشنهاد می دهند.

مهم ترین تاثیرات سفر در سلامت روان عبارتند از :

کاهش استرس ها و دغدغه های فکری
کاهش تنش های روحی و روانی
خارج شدن انسان از حالت های روزمرگی زندگی و رفتن به سوی نشاط و شادابی
دستیابی به تنوع دیداری و شنیداری و همچنین تعالی روابط اجتماعی
دستیابی به تجربه های مختلف و متنوع زندگی
افزایش حس صمیمیت و روابط دوستانه میان فرد و جامعه
تحکیم بنیان خانواده
دست یافتن به حس روحیه ی جمعی و حس مشترک گروهی

تغییر در شخصیت
سفر کردن همیشه چالش هایی را در بر دارد و باعث می شود شما از منطقه راحت خود خارج شوید، این یکی دیگر از اثرات سفر کردن است.

با این روش شما می توانید شخصیت خود را پر بار تر کنید و از تجربیات خود بیشترین بهره را ببرید.

این عمر باعث می شود تا شما از نظر عاطفی نسبت به تغییرات روز به روز، بهبود پایداری عاطفی، کمتر واکنش نشان دهید.

مهم ترین فواید سفر در سلامت روان
سفر کردن یک تجربه است که  علاوه بر ایجاد تغییرات شگرف در زندگی فردی، موجب می شود تا با انواع فرهنگ های مختلف جامعه آشنا شویم و به تجربه های بسیار شیرین و خاطره انگیز دست یابیم. در واقع با سفر کردن، از حالت های یکنواخت زندگی خارج می شویم و درک و فهم ما درباره فرهنگ ها و شیوه های مختلف زندگی نیز وسعت می یابد. علاوه بر تمامی موارد گفته شده، مهم ترین فواید سفر در سلامت روان فرد موجب بالا رفتن اعتماد به نفس، بالا رفتن عزت نفس، بهبود شخصیت فرد، ایجاد انگیزه، بالا رفتن توانمندی ها و همچنین شکوفایی استعداد های نهفته فرد در زندگی می شود. البته ناگفته نماند دستیابی به تمامی موارد گفته شده در گرو اینست که در طول سفر به لحظات تنهایی و درگیری های روزمره زندگی فکر نکنیم.

سفر کردن علاوه بر فوایدی که بر سلامت روح و روان آدمی و شخصیت فرد دارد می تواند در سلامت جسم نیز به عنوان دارویی قوی نقش آفرینی کند. از جمله فوایدی که سفر بر روی جسم انسان می تواند داشته باشد شامل موارد زیر است:

بهبود خواب و رفع بی خوابی و همچنین تنظیم دقیق زمان خواب
تأمین ویتامینD مورد نیاز بدن
افزایش تحرک بدنی
افزایش اکسیژن مورد نیاز بدن
افزایش قدرت هوش

بروز شادی
اثرات سفر فقط در طول سفر و بعد از سفر احساس نمی شود. در حقیقت، حتی فقط فکر کردن به تعطیلات می تواند روحیه شما را تقویت کند.

حتی قبل از سفر کردن انسان در یکی از شاد ترین حالت های خود قرار می گیرد.

در واقع هنگامی که در حال برنامه ریزی برای تعطیلات خود هستید هورمون شادی و آرامش در بدن شما ترشح می شود.

طبق مطالعات دانشگاه کرنل احساس شور و شعف در برنامه ریزی سفر حتی از برنامه ریزی برای خرید اموال بیشتر است.

به نظر می آید که پول حس خوشبختی را به ما القاع می کند اما نه به طرزی که ما انتظار داشتیم.

ضرورت های اجتماعی سفر
یکی از ضرورت‌های یک سفر سالم، کاهش میزان خشونت‌های اجتماعی فرد و نیز جلوگیری از انحرافات اجتماعی است. در واقع می توان گفت سفر کردن و آشنایی با فرهنگ های مختلف، رابطه مستقیمی با پویایی روابط اجتماعی و نیز زندگی شخصی دارد. سطح سلامت جسمی و روانی فرد ارتقا می یابد و میزان آسیب های فردی و اجتماعی تا حد بسیار بالایی کاهش می یابد. از دیگر ضرورت های اجتماعی سفر، می توان به تغییر در نگرش اجتماعی افراد اشاره کرد. لازم است بدانید که هر چقدر تفریحات و سفر کردن در میان جوامع افزایش پیدا کند، میزان تصورات و باور افراد به کاهش تنش ها و استرس های اجتماعی نیز به همان اندازه افزایش می یابد و باعث پیشرفت جامعه به سوی دنیایی پر از نشاط و شادابی می شود.

تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ مسافرت در جامعه

توجه به تفریحات سالم و تلاش برای نهادینه کردن فرهنگ سفر باعث می شود افراد جامعه از درگیری های کاری و روزمره‌ دور شوند وجامعه به سمت  یک جامعه سالم و شاد پیش رود.نهادینه کردن این فرهنگ در جامعه هم منوط به ایجاد تسهیلات و زیر ساخت ها و ایجاد امکانات برای همه اقشار مردم است . معرفی جاذبه ها و مکان های مناسب برای سفر حتی سفرهای یک روزه و ارزان قیمت که افراد با هر میزان بودجه بتوانند خستگی و استرس های ناشی از زندگی های ماشینی  امروز را از تن به در کنند  و با تجدید قوای جسم و روحشان ، با روحیه ای سرشار از شادی و نشاط به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند .

 

بیشتر بخوانید:

ارزانترین کشورها برای سفر ایرانیان کدام‌ها هستند؟
آنچه باید در باره دریافت ارز مسافرتی بدانید
در تعطیلات عید فطر از سفر به این شهرها خودداری کنید+اسامی

ثبت دیدگاه