• 08 / خرداد 1400 / 18:10
 • شناسه خبر : 55385
سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس گفت:

احتمال آزاد شدن قیمت خودرو با فشار خودروسازان و شورای رقابت

تسنیم: حجت الله فیروزی در خصوص جزئیات جلسات متعدد خودروسازان با کمیسیون صنایع مجلس که به منظور بررسی قیمت خودرو برگزار می شود، گفت: در طول این جلسات ما مطالبه جدی مردم و نگرانی کمیسیون صنایع مجلس از قیمت گذاری خودرو را اعلام کردیم. اما همچنان خودروسازان تاکید دارند که قیمت گذاری ها متناسب با هزینه های تمام شده آنها نبوده و در روند تولید هر روز با زیان روبرو می شوند.

وی با اعلام اینکه در همین رابطه کمیسیون صنایع مجلس از خودروسازان خواست تا کتباً آنالیز قیمت تمام شده محصولات خود را به کمیسیون ارائه دهند، افزود: در هفته گذشته انالیز قیمتی محصولات خودروسازان به کمیسیون ارائه شده و قرار است این هفته این موضوع مورد بررسی قرار گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: در نامه کتبی خودروسازان، محاسبات آنالیز قیمتی انواع خودرو نشان می دهد شرکت ها در هر خودرو ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان ضرر می دهند. البته این رقم هنوز مورد موافقت ما نیست بلکه باید این آنالیز قیمتی را مورد بررسی قرار دهیم.

فیروزی با بیان اینکه این جلسات با حضور رئیس شورای رقابت برگزار می شود، گفت: آقای شیوا محاسبات خودروسازان در قیمت تمام شده را قبول ندارد و معتقد است با توجه به محاسبات شورای رقابت این قیمت ها معقول نیست.

وی در ادامه صحبتهای خود با اعلام اینکه در روند جلسات کمیسیون صنایع با خوروسازان چندین پیشنهاد برای موضوع قیمت گذاری خودرو مطرح شده است، گفت: پیشنهاد مشترک وزارت صمت و خودروسازان این است که وزارت صمت خودروهای سواری تولید داخل را به دو دسته پر تیراژ و کم تیراژ با متقاضیان خاص تقسیم بندی کند  به نحوی که   در خودروهای پرتیراژ قیمت گذاری ها متناسب با قیمت تمام شده به اضافه ۵ درصد سود با تایید وزارت صنعت انجام شود و در خودروهای کم تیراژ که متقاضیان خاص را دارند نیز قیمتگذاری به پیشنهاد هیئت مدیره شرکت خودروساز و تصویب وزارت صنعت صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: این پیشنهاد هنوز در کمیسیون صنایع مورد بررسی است و قرار است این هفته به جمع بندی لازم دست پیدا کنیم. البته خودروسازان مدعی‌اند که بازار صادراتی دارند و برخی خودروها را می توانند صادر کنند که کمیسیون صنایع هم با محور حمایت از تولید، از این موضوع استقبال کرد.

بر اساس این گزارش، با توجه به صحبت های این مقام مسئول در مجلس و کسب اطلاع از منابع آگاه بحث آزاد سازی قیمت خودروهای پر تیراژ در مراحل پایانی قرار داشته و با جمع بندی لازم به زودی اعلام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

قیمت پژو پارس ، سمند ، ۲۰۷ و پراید۱۱۱ + جدیدترین قیمت خودرو ها در بازار آزاد
قیمت روز خودرو محصولات ایران خودرو و سایپا در بازار و کارخانه+جدول
با ۵۰۰ میلیون تومان در ایران می توانید این خودروها را بخرید

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - خرداد - ۱۴۰۰

  مگه هنوز ازاد نشده این …با چی قیمتی براتون رضایت میاره؟؟؟..بر خودروسازی…


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - خرداد - ۱۴۰۰

  نگران نباشید خودروسازها دنیا به کام شماس
  هیچ کس فکر مردم نیست
  قیمت براتون آزاد میشه
  ولی ای کاش یه مرد پیدا میشد واردات خودرو را آزاد میکرد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - خرداد - ۱۴۰۰

  تا وقتی میخریم اوناهم میبرن بالا