• 16 / آبان 1401 / 19:45
  • شناسه خبر : 97431

از مصرف این دارو هنگام ابتلاء کودکان به آنفولانزا جدا خودداری شود

دبیر کنگره بیماریهای شایع کودکان گفت: مصرف آسپرین برای کاهش تب آنفولانزا خطر سندروم ری را افزایش می‌دهد.


به گزارش اول فارس ، دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان با اشاره به شیوع گسترده آنفولانزا در میان اقشار جامعه به خصوص کودکان، گفت: مصرف آسپرین برای کاهش تب در زمان ابتلا به آنفولانزا خطر سندروم ری را افزایش می دهد و باعث آسیب شدید کبدی و به دنبال آن مغزی خواهد شد. به همین سبب این دارو در کودکانی که دچار بیماری تنفسی هستند ترجیحا نباید استفاده شود.

دکتر خسرو رحمانی، فوق تخصص روماتولوژی کودکان و دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع کودکان با اشاره به برگزاری این رویداد در روز‌های ۳۰ آبان الی ۴ آذر در مرکز همایش‌های بیمارستان مفید، اظهار داشت: این رویداد هر ساله توسط گروه کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و با هدف آشنایی هرچه بیشتر پزشکان مرتبط با رشته کودکان با اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع در کودکان است.

وی گفت: با توجه به نامگذاری امسال به سال حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، در کنار پانل‌های مختلف تخصصی و فوق تخصصی کودکان، پانلی با موضوعات محصولات دانش بنیان در کنگره امسال قرار داده شده و به همین جهت نام کنگره امسال اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع کودکان با رویکرد به محصولات دانش بنیان در امور طب کودکان انتخاب شده است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع گسترده آنفولانزا در میان اقشار جامعه به خصوص کودکان و علل اصلی آن گفت: ۲ سال دوری کودکان از مدرسه در زمان اپیدمی کرونا و تحصیل به صورت مجازی باعث شد تا آن‌ها مواجهه با یکدیگر نداشته و از ویروس‌های بیماری‌زا در امان باشند و طبیعتا ایمنی کافی برای مقابله با این ویروس‌ها ندارند. به همین علت احتمال ابتلا به بیماری‌های ویروسی و تنفسی فوقانی از جمله آنفولانزا در آن‌ها افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: آنفولانزا دارای عوارض کوتاه مدت بوده و عوارض بلند مدت آن بسیار نادر است. البته آنفولانزا دارای یک دوره ۷ تا ۱۰ روزه است که تب، درد عضلات و علائم تنفسی مثل آبریزش بینی و سرفه ایجاد می‌کند که در صورت عدم درمان، استراحت و مصرف مایعات کافی امکان اضافه شدن عفونت‌های دیگر به این بیماری است که منجر به عوارضی مثل سینوزیت، ذات الریه و … در کودک خواهد شد.

رحمانی با اشاره به منع استفاده آسپرین برای تب ناشی از آنفولانزا در کودکان، بیان کرد: مصرف آسپرین برای کاهش تب در زمان ابتلا به آنفولانزا خطر سندروم ری را افزایش می دهد و باعث آسیب شدید کبدی و به دنبال آن مغزی خواهد شد. به همین سبب این دارو در کودکانی که دچار بیماری تنفسی هستند ترجیحا نباید استفاده شود.

دبیر اجرایی هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان، تزریق واکسن آنفولانزا را بسیار موثر دانست و اضافه کرد: در کودکانی که به آنفولانزا مبتلا نشده اند، بهتر است در صورت دسترسی، واکسن آنفولانزا تزریق شود و کودکانی که مبتلا شدن بعد از بهبودی حتما واکسن آنفولانزا را تزریق کنند، به این جهت که واکسن فوق از ۴ نوع ویروس شایع آنفولانزا جلوگیری می‌کند. در حالی که شخص مبتلا به آنفولانزا فقط در مقابل یک نوع ویروس آن ایمن خواهد شد و این نیاز به تزریق واکسن بعداز بهبودی را اهمیت می دهد.

هجدهمین کنگره بین المللی اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان در روز‌های ۳۰ آبان الی ۴ آذر در مرکز همایش‌های بیمارستان مفید تهران برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هشدار رئیس بیمارستان علی‌اصغر درباره شیوع یک عفونت بسیار خطرناک در کودکان
این ۲۳ خوراکی‌ سرما خوردگی و آنفولانزا را بدتر می‌کنند !
اگر آنفولانزا گرفتیم چه بخوریم و چه نخوریم؟

ثبت دیدگاه