• ۰۲ / دی ۱۳۹۹ / ۱۶:۴۶
  • شناسه خبر : 41020

اسامی مورد علاقه مردم فارس برای نامگذاری نوزادان

مدیرکل ثبت احوال استان فارس گفت: آمار طلاق ثبت شده امسال هفت هزار و ۳۸۸ رویداد بوده است که نسبت به مدت مشابه پارسال، ۹/۲ درصد کاهش داشته است

به گزارش گروه اجتماعی اول فارس از شیراز، مدیر کل ثبت احوال فارس در نشست خبری مجازی به مناسبت روز ملی ثبت احوال، گفت:  در ۹ ماهه امسال، ۴۶۴۷۳ مورد ولادت در استان ثبت شده است که از این تعداد ۲۳۹۷۱ مورد پسر و ۲۲۵۰۲ مورد دختر بوده است.

او افزود: نسبت جنسی ثبت ولادت استان ۵/۱۰۶ است، یعنی در برابر هر ۱۰۰ دختر حدود ۱۰۷ پسر متولد شده است. آمار تولد نوزادان نشان می‌دهد در این مدت در هر شبانه روز ۱۶۸ و در هر ساعت ۷ نوزاد چشم به جهان گشوده اند.

علیرضا انصاری ادامه داد: آمار ولادت ثبت شده در مدت مشابه پارسال، ۴۹ هزار و ۹۰۰ نوزاد بوده و نشان می‌دهد در سال ۹۹ آمار ولادت ۹/۶ درصد کاهش داشته است.

مدیر کل ثبت احوال فارس بیان کرد: مهلت قانونی ثبت ولادت حداکثر ۱۵ روز پس از تولد نوزاد است و ۷/۹۹ درصد از ولادت‌ها در مهلت قانونی ۱۵ روز ثبت شده است.

او تصریح کرد: در خصوص گروه سنی مادران باید گفت بیشترین درصد ولادت ثبت شده مربوط به مادران ۳۴-۳۰ ساله است و میانگین سن مادران در استان ۲/۳۰ محاسبه شده است.

علیرضا انصاری بیان کرد: در ۹ ماهه امسال در استان ۸۴۲ مورد چند قلو زایی ثبت شده است که ۸۱۸ مورد آن دوقلو، ۲۴ مورد سه قلوبوده است.

او گفت: بررسی نام‌های انتخاب شده نوزادان نشان میدهد به ترتیب امیر علی، محمد، حسین، امیر حسین، آریا، علی، آراد، ابوالفضل، ماهان و سامیار برای پسران و فاطمه، زهرا، رستا، آوا، حلما، دلوین، آیلین، مرسانا، آوینا و زینب برای دختران در صدر نام‌های انتخابی قرار دارد.

مدیر کل ثبت احوال فارس تصریح کرد: ۲۶۱ نوزاد در ۹ ماهه امسال با نام مقدس زینب نامگذاری شده اند.

علیرضا انصاری گفت: در این مدت ۲۲ هزار و ۵۸۷ مورد فوت در استان ثبت شده است که از این تعداد ۱۳۰۶۰ فوت مربوط به مردان و ۹۵۲۷ موردمربوط به زنان بوده است

او با بیان اینکه مهلت قانونی ثبت فوت حداکثر ۱۰ روز پس از وقوع است و ۷/۹۸ درصد از فوت‌ها در مهلت قانونی ۱۰ روز ثبت شده است، گفت: میانگین سن فوت شدگان امسال، ۳/۶۸ محاسبه شده است که برای مردان ۲/۶۶ و برای زنان ۲/۷۱ سال است.

علیرضا انصاری بیان کرد: با توجه به ولادت و فوت ثبت شده در سال ۱۳۹۹ می‌توان گفت ۲۳۸۸۶ نفر امسال به جمعیت استان افزوده شده است.

مدیر کل ثبت احوال فارس افزود: در ۹ ماه گذشته، ۲۲۹۰۰ مورد ازدواج در استان ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال، ۸/۱۰ درصد کاهش یافته است. آمار ازدواج ثبت شده نشان میدهد در هر شبانه روز ۸۳ و در هر ساعت ۵/۳ ازدواج در استان ثبت شده است.

او اظهار کرد: بیشترین ازدواج مردان در گروه سنی ۲۹-۲۵ سال و زنان در گروه سنی ۲۴-۲۰ سال بوده است و مردان ۲۵ تا ۲۹ سال و زنان ۲۰ تا ۲۴ سال بیشترین ترکیب سنی ازدواج بوده اند.

علیرضا انصاری گفت: میانگین سن ازدواج مردان در اولین ازدواج در استان ۲۹ و زنان ۲۴ سال است و نسبت به مدت مشابه در سال گذشته (۷/۲۸ برای مردان و ۸/۲۳ برای زنان) افزایش یافته است.

میانگین اختلاف سن زوجین هنگام ازدواج ۸/۵ سال است

او ادامه داد: در ۵/۷۸ درصد ازدواج‌ها زوج بزرگتر از زوجه، در ۹/۱۰ درصد زوجه بزرگتر و در ۶/۱۰ درصد زوجین کمتر از یکسال تفاوت سنی دارند.

علیرضا انصاری، آمار طلاق ثبت شده امسال را ۷۳۸۸  رویداد اعلام کرد و گفت: نسبت به مدت مشابه پارسال، ۹/۲ درصد کاهش داشته است. با توجه به آمار طلاق میتوان گفت در هر شبانه روز ۸/۲۶ واقعه طلاق در استان ثبت شده است.

مدیر کل ثبت احوال فارس تصریح کرد: نسبت ازدواج به طلاق ثبت شده در استان ۱/۳ است که نشان می‌دهد در برابر هر یک طلاق ۱/۳ ازدواج ثبت شده است. در کلان شهر شیراز ۴/۲ ازدواج در برابر یک طلاق ثبت شده است.

او گفت: آمار‌ها نشان میدهد ۴/۳۱ درصد طلاق‌ها در ۵ سال ابتدای زندگی مشترک زوجین رخ داده است و نیمی از طلاق‌های ثبت شده قبل از گذشت ۸ سال از زندگی مشترک است. بیشترین درصد طلاق‌ها در فاصله ۲-۱ سال بعد از زندگی مشترک بوده.

علیرضا انصاری بیان کرد: میانگین سنی مردان در زمان طلاق ۹/۳۷ و زنان ۸/۳۲ سال است. میانگین طول مدت ازدواج در طلاق‌های ثبت شده ۶/۱۰ سال است و روند افزایشی آن میتواند به دلیل افزایش طلاق در زوج‌های قدیمی‌تر باشد. میانگین اختلاف سن زوجین درطلاق‌های ثبت شده ۹ /۵ سال است.

علیرضا انصاری اظهارداشت: در ۲/۷۹ درصد طلاق‌ها زوج بزرگتر اززوجه، در ۹/۹ درصد زوجه بزرگتر و در ۹/۱۰ درصد زوجین کمتر از یکسال تفاوت سنی دارند.

ثبت دیدگاه