• 19 / فروردین 1401 / 15:05
  • شناسه خبر : 80419
پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی

استاد برجسته فیزیک اتمی استان فارسی درگذشت

پروفسور ابوالقاسم صالح جهرمی از اساتید برجسته رشته فیزیک اتمی پس از یک دوره بیماری طولانی و بر اثر بیماری نارسایی کلیه در سن ۸۸ سالگی در جهرم درگذشت.

به گزارش اول فارس، ابوالقاسم صالح جهرمی در سال ۱۳۱۳  در جهرم به دنیا آمد و با هوش سرشار خود توانست مدرسه را با تحصیل در کلاس سوم ابتدایی آغاز کند. وی در ۱۵ سالگی دیپلم ریاضی فیزیک گرفت، سپس به استخدام بانک ملی ایران درآمد و همزمان با کار در بانک ملی، در رشته فیزیک دانشگاه تهران نیز پذیرفته شد.

پس از احراز رتبه اول در دوره لیسانس و فوق لیسانس رشته فیزیک دانشگاه تهران پذیرفته شد و در سال ۱۳۴۶ با رتبه ممتاز دانش‌آموخته شد و پایان نامه فوق لیسانس ایشان با عنوان proctical gamma spectrometry در آن زمان در نوع خود بی نظیر بود.

سپس در مقطع دکترا دانشگاه لندن پذیرفته شد و پس از کسب دکترای فیزیک هسته‌ای که با درجه A و با دفاع از پایان نامه‌ای تحت عنوان The intraction of hyperons with light nuclei صورت گرفت در سال ۱۹۷۹ به عنوان استاد تمام دانشگاه جندی شاپور اهواز و پس از رئیس دانشکده علوم آن دانشگاه انتخاب شد.  پروفسور صالح با آغاز انقلاب فرهنگی به آمریکا رفت و مجدد در دوره‌های پسادکتری به تحصیل و تدریس پرداخت و با ارائه ده‌ها مقاله برجسته و مؤثر به عنوان پروفسوری فیزیک هسته‌ای دست یافت.

وی در سال ۱۹۹۱ به تیم دانشمندان فیزیک نوکئیک آمریکا پیوست و به عنوان استاد تمام دانشگاه  UCLA ایالت کالیفرنیا مدت‌های مدیدی به تدریس و تحقیق پرداخت، کتاب ها و مقاله‌های وی به چندین زبان دنیا ترجمه و در دسترس قرار داد.

آیین تشییع و تدفین پروفسور صالح جهرمی، از ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه عصر جمعه ۱۹ فروردین‌ماه جاری در آرامستان رضوان جهرم برگزار می‌شود.

 

بیشتر بخوانید:

پل قدیم رودخانه شور جهرم تا اطلاع ثانوی مسدود اعلام شد
فرماندار جدید جهرم منصوب شد
جزئیات کشف جسد بی‌جان کودک ۲ ساله جهرمی در یک باغ

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۲۰ - فروردین - ۱۴۰۱

    روحشان شاد