• ۱۷ / خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۵۶
  • شناسه خبر : 56427

اصول مهم مراقبت و شست و شوی طلا و نقره

بر خلاف نقره، طلا در طول زمان سیاه و غیر قابل استفاده نمی شود. شما می توانید خیلی راحت و سریع جلا و درخشندگی را جایگزین طلای خاک و دود گرفته خود کنید.

اصول مهم مراقبت از جواهرات و شستشو جواهرات

نکاتی برای مراقبت از جواهرات و زیور آلات شما وجود دارد که برخی از آن‌ها را بیان می‌کنیم. در استخر و یا هنگام ظرف شستن جواهرات خود را در بیاورید چون کلر باعث تغییر رنگ و شل شدن نگین جواهرات می‌شود. جواهرات خود را از ضربه، نور و گرمای خورشید و مواد شیمیایی دور نگه دارید. هنگام حمام رفتن یا شست و شوی دست جواهرات خود را در بیاورید چون صابون باعث می‌شود لایه ای نازک روی آن‌ها ایجاد شود. با زیورآلات خود آشپزی نکنید چون حرارت گاز و روغن به نگین جواهرات شما آسیب می‌زند. بعد از آرایش و عطر زدن جواهرات خود را به تن کنید. اینها تنها بخشی از روش‌های مراقبت از جواهرات هستند، اما روشهای شستشو جواهرات نیز مهمند. تشخیص الماس اصل از تقلبی

برای مراقبت از جواهرات قیمتی خود، با یک پارچه نمدی آنها پاک کنید زیرا حوله و پارچه به خاطر گرد و غباری که در خود دارند باعث خراش برداشتن جواهر آلات می‌شود. نقره‌های خود را در یک کیسه در بسته قرار دهید تا دیرتر کدر شوند اما برای مراقبت از جواهرات مروارید ، هیچ‌گاه مروارید را در کیسه پلاستیکی قرار ندهید

طلا جدای از این که نقش زیورآلات را داشته باشد معمولا به یکی از سرمایه‌های زندگی افراد ایرانی تبدیل شده است و نگه داری از آن امری مهم است. اگر اهل خرید طلای کهنه هستید که بتوانید پول بیشتری را پس‌انداز کنید یا این که از طلا برای زیورآلات زیاد استفاده می‌کنید، خواندن این مطلب برای شما ضروری است. چرا که می‌توانید طلایی تمیز و براق داشته باشید و درخشندگی آن را حفظ کنید. البته بهتر است در تمیز کردن طلا خیلی زیاده‌روی نکنید و در سال دو بار بیشتر طلا را براق نکنید به علت این که انجام چند باره آن می‌توانید نتیجه برعکس داشته باشد.

به این نکته دقت کنید روش‌های شست و شوی طلاهای ساده و نگین دار با یکدیگر متفاوت است و با به کار بردن روش‌های یکسان به آنها آسیب نزنید.

۱-نوشابه

می‌توانید طلا را با مایع ظرفشویی یا نوشابه گازدار بشویید که در دسترس است. درون یک کاسه آب مقداری نوشابه گازدار و همچنین مقدار کمی مایع ظرفشویی بریزید. سپس تکه طلا و یا جواهر مورد نظر را درون کاسه قرار دهید تا چند دقیقه خیس بخورد. بعد از آن به وسیله یک مسواک نرم آن را برس بکشید. مراقب باشید که این کار باید با احتیاط بسیار زیادی انجام شود تا به طلا آسیبی وارد نشود.  بعد از اینکه تمام سطوح طلا را با مسواک تمیز کردید، آن را درون آب گرم قرار دهید تا مطمئن شوید که مواد شوینده از تمام سطح آن پاک شده باشند. در آخر برای خشک کردن آن از پارچه نرم و سشوار استفاده کنید تا طلا آسیب نبیند.

۲-خمیردندان

خمیر دندان نیز از جمله موارد در دسترس است که می‌توانید به راحتی طلا را براق کنید. مقداری خمیردندان را بر روی یک مسواک نرم بریزید و سپس تمام جواهرات و طلای خود را با آن تمیز کنید. در آخر لازم است طلا و جواهرات را به دقت شسته و آن ها را کاملا خشک کنید.

۳-آبلیمو

مقداری آب لیمو را درون ظرفی ریخته و کمی مایع ظرفشویی مخلوط کنید. سپس این دو را به خوبی هم بزنید. بعد از اینکه آب لیمو و مایع ظرفشویی به خوبی مخلوط شدند، طلای خود را درون ظرف قرار دهید و اجازه دهید به خوبی خیس بخورد. می‌توانید مرتب آن را چک کنید و هر زمان که شاهد تمیز شدن آن بودید، طلا را از ظرف خارج کنید. پس از آن با دقت بشورید و خشک کنید.

۴- الکل

مقداری الکل را درون ظرفی ریخته و طلای خود را در آن قرار دهید و اجازه دهید طلا به مدت ۲ تا ۳ ساعت در آن باقی بماند. سپس آن را از از ظرف خارج کرده و به خوبی بشویید و خشک کنید.

روش‌های شستشو جواهرات نقره

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیلی سیاه شده است، آن را داخل آب نمک غلیظ بیندازید و چند دقیقه روی فرش پرزدار محکم بکشید، مانند روز اول سفید می‌شود.

راه دوم برای مراقبت از جواهرات استفاده از آب لیمو است، گردنبند یا انگشتر نقره خود را در آب لیمو بگذارید و با آب گرم بشویید و سپس با پارچه جیر محکم بکشید و جلا دهید.

راه دیگر برای شستشو جواهرات این است که در ظرفی سرکه بریزید و نقره‌ها را درون ظرف قرار دهید و روی حرارت بگذارید تا به جوش آید، سپس آب بکشید و خشک کنید.

بیشتر بخوانید:

طلای ۲۴ عیار بخریم یا ۱۸عیار؟
ترفند جدید تقلب برای فروش طلا در بازار
نرخ امروز طلا و سکه در بازار آزاد+جدول

ثبت دیدگاه