• ۲۰ / خرداد ۱۴۰۰ / ۱۷:۴۶
 • شناسه خبر : 56774

اعتراض شهروندان به چند نرخی بودن و کوچک شدن نان در شیراز

شهروندان شیرازی از چند نرخی بودن نان به بهانه سبوس‌دار شدن یا اضافه کردن سبزی به نان گلایه‌مند هستند.

تسنیم:این روزها برخی از نانوایی‌های این شهر به بهانه‌های مختلف مانند کنجد، سبوس، سبزی ویژه و دیگر افزودنی‌ها قیمت نان را تعیین می‌کنند در حالی که طبق تاکید مسئولان و رئیس اتحادیه در استان فارس نان کنجدی اجباری نیست و قیمت نان نیز مشخص شده است.

این روزها تغییر در اندازه و قیمت برخی از نان‌ها در شیراز سبب گلایه شهروندان شده در حالی که در این رابطه قوانینی وجود دارد که به نظر می رسد برخی از شهروندان نسبت به آن مطلع نیستند و در برخی از این واحدهای صنفی نانوایی از این بی‌اطلاعی سوء استفاده می‌شود. 

یکی از شهروندان در شکایت از یک نانوایی در خیابان وحدت شیراز می‌گوید: نه تنها اندازه نان تغییر کرده و کوچک شده که پرسنل نانوایی نیز با بی‌احترامی با مشتریان رفتار می‌کند و ما نمی‌دانیم باید به کجا مراجعه کنیم. 

شهروند دیگری از چند نرخی بودن نان به بهانه سبوس دار شدن یا اضافه کردن سبزی به نان سخن می‌گوید و می‌افزاید: درست که با اضافه کردن این مواد کیفیت نان تغییر می‌کند اما چرا هر قسمت شهر با یک نرخ عرضه می‌شود و روال مشخص ندارد. 

علیرضا سخنوریان رئیس اتحادیه صنف نانوایان  شهرستان شیراز در این باره می‌گوید: نان در شیراز یک نرخ دارد، نان سنگک ۱۴۵۰ و نان لواش آزاد پز با وزن‌های مشخص ۳۲۰ تومان و براساس نرخ مصوب شده است و غیر از فروش این مبلغ تخلف به شمار می‌رود.

وی با تاکید بر اینکه شهروندان تخلفات نانوایی را از طریق شماره تلفن ۳۸۳۴۸۶۷۷ اعلام کنند تا در مدت کمتر از ۴۸ ساعت موضوع رسیدگی و به شاکی اعلام می‌شود. 

سخنوریان اظهار داشت: فروش هر نوع نان به بهانه‌های مختلف از جمله نان ویژه، نان سبوس‌دار، نان با سبزی خشک و نان غنی شده با مبلغ‌های مشخص شده تخلف است زیرا نرخ نان مصوبه دارد و هیچ نانوایی اجازه ندارد بخواهد با هر مبلغی نان پخت کند.

وی در پاسخ به اینکه چنانچه یک نانوایی بخواهد با وزن کمتر از ۴۰ یا ۵۰ گرم نان را عرضه و بهانه مختلفی را اعلام کند، تخلف محسوب می‌شود؟ می‌گوید: چنانچه مشتری از کوچکی نان گلایه داشته باشد، آن واحد صنفی  بدون هیچ بهانه مکلف به پرداخت وجه نان است.

این مقام مسئول تفاوت نانوایی آزاد پز و یارانه‌ای را در وزن چانه و سهمیه آزاد آرد اعلام کرد و می‌افزاید: در شیراز تعداد محدودی نانوایی وجود دارد که به دلیل نوع سهمیه آرد هر قرص نان را به مبلغ ۳۷۰ تومان به فروش می‌رسانند که تعداد آنها اندک شمار است.

سخنوریان با تاکید بر اینکه تمام واحدهای صنفی نانوایی مکلف هستند به ازای قیمت هر قرص نان، نان با کیفیت به شهروندان تحویل بدهند می‌گوید: چنانچه حتی کارگرانی که بخواهند به بهانه کنجدی بودن نان مبلغی اضافه‌تر از نرخ مصوب شده وجه دریافت کنند، تخلف است.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان شهرستان شیراز ادامه می‌دهد: بر اساس بخشنامه مبلغ نان کنجدی به ازای ۳۵ گرم کنجد بسته‌بندی شده ۱۰ درصد به قیمت هر قرص نان افزوده می‌شود.

سخنوریان می‌گوید: با توجه به شیوع کرونا و همچنین رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی کارگران این صنف مکلف شده‌اند کنجد نان را تنها در پلاستیک‌های بسته بندی شده از مشتریان دریافت کنند.

وی یادآور شده از آنجایی که حرارت بر روی نان دمایی معادل ۳۲۰ تا ۳۶۰ درجه سانتیگراد است، هیچ نانی تا قبل از تحویل به مشتری آلوده به ویروس نخواهد بود و به همین منظور نانوایان را از دریافت هر نوع ظروف به بهانه ظرف کنجد از مشتری منع کرده ایم.

رئیس اتحادیه صنف نانوایان شهرستان شیراز کارگران و صاحبان این صنف را یکی از زحمتکشان این جامعه معرفی می‌کند و می گوید: تخلف در این صنف از سوی شهروندان بسیار اندک گزارش می شود و چنانچه هر شهروندی در این صنف گلایه‌مند باشد در کمترین زمان ممکن به موضوع رسیدگی می‌شود.

عضو گروه واتساپ اول فارس شوید

 

بیشتر بخوانید:

ماجرای ازدواج هنرپیشه شیرازی با ناصرالدین شاه +عکس
جزئیات تازه از تصادف زنجیره ای خونین در کوزه گری شیراز
ساده انگاری کرونا در استان فارس کار دست مردم داد

ثبت دیدگاه

 • علی اصغر قاسمی

  تاریخ : ۲۰ - خرداد - ۱۴۰۰

  سلام
  لطفا در مورد وضعیت نابهنجار قشر زحمتکش نانوا هم گزارشی رو تهیه و منتشر کنید.
  از سال ۱۳۹۸ هیچ گونه افزایش دستمزد و درآمدی در این صنف دیده نشده است.
  به قولی : درآمد به سال ۹۸ هست و خرج و هزینه به نرخ ۱۴۰۰!!!
  کارگران و کارفرمایان نانوایی و خانواده هایشان در شیراز در اوج تبعیض و ظلم و فشار هستند.


  پاسخ