• ۱۴ / اسفند ۱۳۹۸ / ۲۱:۳۹
  • شناسه خبر : 22782
  • منبع خبر: روابط عمومی مدیریت جهادکشاورزی

اولین تاکستان داربستی شهرستان نی‌ریز احداث شد

اولین تاکستان داربستی شهرستان نی ریز دردو قطعه جمعا به مساحت ده هکتار با همت ۵ نفر از کشاورزان منطقه دهچاه احداث شد. به گزارش اول فارس، شهرستان های نی ریزو بختگان، مدیر جهادکشاورزی این شهرستان ها گفت: در ایجاد این تاکستان، از ۱۲هزار نهال شناسه دار انگور رقم سیاه دانه درشت معروف به رشه […]

اولین تاکستان داربستی شهرستان نی ریز دردو قطعه جمعا به مساحت ده هکتار با همت ۵ نفر از کشاورزان منطقه دهچاه احداث شد.

به گزارش اول فارس، شهرستان های نی ریزو بختگان، مدیر جهادکشاورزی این شهرستان ها گفت: در ایجاد این تاکستان، از ۱۲هزار نهال شناسه دار انگور رقم سیاه دانه درشت معروف به رشه سردشتی نهالستان های مجوزدار آذربایجان غربی استفاده شده است که این رقم دیر رس بوده و در پایان شهریور برداشت می شود.

علیرضا بصیری درباره مزیت های داربستی کردن انگور، خاطرنشان کرد: «در باغ های ایستاده نسبت به باغ های سنتی و خوابیده تراکم آفت خیلی کمتر است و تحقق این امر علاوه برکاهش هزینه های کارگری، آفت و بیماری ها موجب افزایش عملکرد و کیفیت محصول می شود. همچنین کنترل علف های هرز نیز خسارت حشرات باغ ها را کاهش داده و در نهایت تراکم و خسارت آفت به مرور کاهش می یابد.»

به گفته وی میزان برداشت و در نتیجه سود حاصل از فروش محصول در کشت داربستی، ۲٫۵ تا ۳ برابر کشت سنتی است و این درحالی است که با آبیاری قطره ای در مصرف آب تا ۹۰ درصد صرفه جویی می شود.

این مقام مسئول در پایان تصریح کرد: تسهیل در عملیات داشت و برداشت، نفوذ نور بیشتر به داخل تاج بوته ها، تهویه بهتر و در نتیجه شیوع کمتر و کنترل بهتر آفت و بیماری، کاهش ضایعات ناشی از بارندگی در زمان برداشت، کاهش هزینه های مربوط به مدیریت تاکستانها، فراهم آوردن امکان اجرای عملیات باغداری به صورت مکانیزه که منجر به کاهش چشمگیر هزینه های داشت از جمله شخم سالیانه، آبیاری، سمپاشی، کوددهی و حتی عملیات هرس می شود و … از جمله مزایای داربستی کردن باغ های انگور است.

سطح زیر کشت انگورشهرستان های نی رز و بختگان بیش از ۱۲۹۳ هکتار و ارقام انگورغالب منطقه، عسکری، سه سه دانه، لرکش و خلیلی است.

بیشتر بخوانید:

کشف یک باغ پر از تریاک خالص در استان فارس
جزئیات مرگ وحشتناک ۳ نفر در یک خانه در نی ریز
تجمع و اعتراض کارگران سنگ کوبی شهرک صنعتی نی ریز

ثبت دیدگاه