• 22 / شهریور 1401 / 13:48
  • شناسه خبر : 94540

اولین زنی که به ماه می رود یک سرهنگ ایرانی است+فیلم

یاسمین مقبلی سرهنگ دوم خلبان و فضانورد ایرانی‌تبار آینده‌ی ناسا است که فرماندهی هفتمین ماموریت اعزام فضاپیمای اسپیس‌ایکس به ایستگاه فضایی بین‌المللی در سال ۲۰۲۳ را بر عهده دارد. او که در زمینه‌ی پرواز با هواپیماهای مختلف سابقه‌ی زیادی دارد، یکی از کاندیداهای ناسا برای سفر به ماه محسوب می‌شود.

یاسمین فرزند پدر و مادری معمار است و در آلمان متولد شده. اما دوران کودکی‌اش را در نیویورک سپری کرد. زمانی که کلاس ششم بود، با خواندن یک کتاب در مورد اولین زن فضانورد جهان، رویای فضانوردی در ذهن او ایجاد شد. او در راستای همین علاقه، تصمیم گرفت در رشته‌ی هوافضا در دانشگاه MIT تحصیل کند. بعد از دانشگاه، او راهی ارتش آمریکا شد و مدرک خلبانی بالگرد را دریافت کرد.

پس از دریافت ارشد هوافضا از مدرسه عالی نیروی دریایی آمریکا، وارد عرصه‌ی پرواز با جنگنده‌ها شد. به دلیل موفقیت‌های گسترده‌ای که در این حوزه به دست آورد، در سال ۲۰۱۷ از بین ۱۸۳۰۰ متقاضی، به عنوان یکی از ۲۲ فضانورد انتخاب شد. پروژه‌ی انتخاب و تبدیل افراد به فضانوردان با چالش‌های زیادی همراه است. این یعنی در کنار دانش فنی گسترده و دانش عملی پرواز با جنگنده‌های مختلف، افراد موردنظر باید از پس آزمون‌های پیچیده‌ی ناسا هم بربیایند.

آیا جهان از «هیچ» به وجود آمده است؟
یکی از این آزمون‌های سخت، آزمون شناوری خنثی نام دارد. در این آزمون، ماکتی از فضاپیما در یک استخر بسیار بزرگ قرار می‌گیرد و فرد باید با چاش راه رفتن در آب، به عنوان شبیه‌ساز پیاده‌وری فضایی کنار بیاید. ناسا اعلام کرده که در صورت قبولی یاسمین مقبلی در آزمون‌ها، او می‌تواند در آینده به ماه و احتمالا مریخ فرستاده شود. این یعنی در صورت تایید رسمی، اولین زن فضانوردی خواهد بود که قدم روی ماه می‌گذارد.

بیشتر بخوانید:

برنامه پیشرفته امارات روی سطح ماه با همکاری ایلان ماسک ، ژاپن و چین
یک زن ایرانی فرمانده فضا پیمای “اسپیس‌ایکس” شد+جزئیات
نام خودتان را رایگان به فضا بفرستید/دریافت کارت پرواز فضایی مجانی از ناسا

ثبت دیدگاه

  • ناشناس

    تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۱

    سلام‌زنده‌باد‌یاسمین‌مقبلی‌زن‌ایرانی‌شجاع‌پیروز‌باشی‌وسلامت‌وعاقبت‌بخیر