• ۲۸ / مهر ۱۴۰۰ / ۲۱:۱۲
  • شناسه خبر : 71308

بلایی که ایرفون و هندزفری بر سر گوش‌های ما می‌آورد !

استفاده مداوم از «ایرفون» برای گوش‌ها و سیستم شنوایی ضرر دارد.

وصل نبودن آن‌ها به تلفن‌ یا دیگر دستگاه‌های ما باعث شده برای مدت‌زمانی طولانی‌تر از قبل از ایرفون‌ها استفاده می‌کنیم و گاهی حتی یادمان برود این «لوبیاهای کوچک» را توی گوشمان داریم.

کسانی که مدت‌های زیادی در طول روز ایرفون استفاده می‌کنند احتمالاً متوجه شده‌اند که گوش‌های آن‌ها بیش از گذشته حالت چسبناک دارند یا اصطلاحاً گوششان «واکس گوش» بیشتری ترشح می‌کند.

آیا این اتفاقی رایج است؟ هنگام استفاده از ایرفون چه اتفاقی برای گوش‌های ما می‌افتد؟

اگرچه ایرفون‌های بی‌سیم هنوز در بازار محصولی بسیار جدید هستند، اما تحقیقات زیادی در مورداستفاده طولانی‌مدت از سمعک‌ها انجام‌شده که در بسیاری از موارد مکانیسم مشابهی با ایرفون‌ها دارند. طبق این تحقیقات به نظر می‌رسد که استفاده‌ طولانی‌مدت از دستگاه‌هایی که در داخل گوش قرار می‌گیرند می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در جرم گوش شود.

جرم گوش چه می‌کند؟

تولید جرم گوش یک ‌روند طبیعی در انسان و بسیاری از پستانداران دیگر است. جرم گوش در قسمت خارجی مجرای گوش تولید می‌شود. این ماده با ترشح غدد چربی و غدد عرق که توسط فولیکول‌های مو آزاد می‌شوند ایجاد شده و سپس گردوغبار، باکتری‌ها، قارچ‌ها، موها و سلول‌های مرده‌ پوست را به دام می‌اندازد و موم را تشکیل می‌دهد.

 کانال گوش خارجی را می‌توان به‌عنوان یک سیستم پله‌برقی در نظر گرفت که در آن موم همیشه به سمت خارج حرکت می‌کند و از پر شدن گوش‌ها با سلول‌های مرده‌ پوست جلوگیری می‌کند. این حرکت جرم گوش نیز با حرکات طبیعی فک انجام می‌شود. هنگامی‌که جرم گوش به انتهای گوش می‌رسد، به‌سادگی بیرون می‌افتد.

حالا ببینیم ایرفون‌ها چگونه ممکن است روی این سیستم تأثیر بگذارند. گوش عضوی است که خود را تمیز می‌کند و وقتی مزاحمت و دخالتی در کارش صورت نگیرد، عملکرد خود را به بهترین نحو انجام می‌دهد. بااین‌حال هر چیزی که مانع از حرکت طبیعی جرم گوش به سمت خارج شود، می‌تواند موجب بروز مشکلاتی گردد.

استفاده‌ی عادی از دستگاه‌هایی که داخل گوش قرار می‌گیرند اغلب مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ اما استفاده‌ طولانی‌مدت از ایرفون‌ها می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

جرم گوش را فشرده کرده و باعث می‌شود تا از حالت سیال خارج‌شده و دفع طبیعی آن برای بدن سخت‌تر ‌شود.

جرم گوش را تا حدی که بدن را دچار التهاب کند فشرده می‌کند. این امر منجر به مهاجرت گلبول‌های سفید به ناحیه و افزایش تعداد سلول‌ها در منطقه‌ انسداد می‌شود.

بر جریان هوا در کانال گوش تأثیر گذاشته و مانع از خشک شدن جرم مرطوب گوش می‌شود. زمانی که جرم گوش بیش از معمول چسبندگی خود را حفظ کند، این امر موجب ایجاد تجمع و در نهایت انسداد می‌شود.

عرق و رطوبت را در گوش‌ها به دام می‌اندازد و گوش را بیشتر مستعد آلودگی به عفونت‌های باکتریایی و قارچی می‌کند.

مانع دفع طبیعی جرم گوش می‌شود که در نهایت باعث تحریک غدد ترشحی و افزایش تولید جرم گوش خواهد شد.

درصورتی‌که بالشتک‌های ایرباد به درستی تمیز نشوند یا آلوده به باکتری یا عوامل عفونی باشند، بهداشت عمومی گوش را کاهش می‌دهد.

اگر میزان صدا خیلی زیاد باشد به شنوایی شما آسیب می‌رساند.

گوش فرآیند فوق‌العاده‌ای برای تمیز کردن خود دارد و ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا این امر به صورت طبیعی رخ دهد. در بیشتر موارد استفاده از ایرفون‌ها مشکلی ندارد، اما بهتر است که به مدت زمانی که از آن‌ها استفاده می‌کنید، آگاه باشید؛ و حواستان باشد که همیشه صدا را در سطوح ایمن برای گوش‌ها نگه‌دارید.

بیشتر بخوانید:

سیر تا پیاز نامزد خوشتیپ ایرانی بریتنی اسپیرز ستاره معروف پاپ
دفاع عجیب بنیامین بهادری از امیر تتلو + فیلم و عکس
منوچهر مولایی هنرمند و پیشکسوت موسیقی شیراز درگذشت

ثبت دیدگاه