• 04 / آبان 1401 / 7:17
  • شناسه خبر : 96767

بهترین راه از بین بردن سوسک‌ها در خانه چیست؟

سوسک ها البته به هیچ وجه نمی‌توانند همزیستی مسالمت‌آمیزی با انسان داشته باشند و در دسته موجوداتی هستند که بهداشت محیط را به خطر می‌اندازند.

در نگاه اول ساده‌ترین راه برای کشتن سوسک‌ها شاید له کردن آن‌ها باشد اما حشره‌شناسان و کارشناسان بهداشت نظر متفاوتی دارد.

سوسک‌های حیوانات شگفت‌انگیز و بسیار مقاومی هستند. بسیار شنیده‌ام که این موجودات حتی مدتی بدون سر هم می‌توانند به زندگی ادامه دهند یا حتی از انفجار هسته‌ای جان سالم به در ببرند.

این حشرات البته به هیچ وجه نمی‌توانند همزیستی مسالمت‌آمیزی با انسان داشته باشند و در دسته موجوداتی هستند که بهداشت محیط را به خطر می‌اندازند.

مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بهتر است محیط زندگی را برای سوسک‌ها نامناسب کنیم و به موقع محیط‌های مستعد رشد و حضورشان را از میان ببریم.

اما در صورت مواجهه با این حشره موذی بهترین راه حل له کردنش نیست. چرا که سوسک حامل و ناقل باکتری‌های خطرناکی است که با این کار در محیط پخش می‌شوند.

سالمونلا، استافیلوکوکوس و استرپتوکوک برخی از باکتری‌های خطرناکی هستند که سوسک‌ها در بدنشان حمل می‌کنند.


روش از بین بردن سوسک آلمانی یا سوسک های ریز کابینتی
آیا متوجه چند نشانه‌ی هجوم در منزل‌تان شده‌اید؟ اگر چنین است، باید سریع وارد عمل شوید چون جمعیت سوسک‌‌های آلمانی به سرعت رشد می‌کند! مواردی که در ادامه می‌آیند کارهایی هستند که می‌توانید برای برطرف کردن مشکل آفات‌ انجام دهید:

۱. آشپزخانه و حمام‌تان را تمیز و خشک نگه دارید.

از آن‌جایی که سوسک‌های آلمانی عاشق پرسه زدن در آشپزخانه‌ها و حمام‌ها هستند، شما می‌توانید با از میان برداشتن هر دلیلی برای زندگی‌شان در آنجا آن‌ها را دفع کنید. این یعنی لازم است رطوبت و خرده غذاها را پاک کنید و صابون‌تان را دور از دسترس آن‌ها نگه دارید.

۲. هرچه ظرف غذای حیوان خانگی دارید خالی کنید.

چون سوسک‌ها شب‌ها فعال هستند، به احتمال فراوان از غذای حیوان خانگی‌تان تغذیه خواهند کرد، مگر آن که آن را بردارید. برای جلوگیری از این اتفاق، شب‌ها قبل از خواب مطمئن شوید ظرف‌های غذای حیوان خانگی‌تان خالی و تمیز باشند.

۳. از یک دستگاه رطوبت گیر در منزل‌تان استفاده کنید.

سوسک‌ها در محیط‌های مرطوب رشد می‌کنند، بنابراین استفاده از یک دستگاه رطوبت‌گیر روش خوبی است برای اینکه آن‌ها را به دنبال یافتن جای مرطوب‌تری برای زندگی بفرستیم. اگر از دستگاه رطوبت‌گیر در مکان بزرگی مثل زیرزمین استفاده می‌کنید، مطمئن شوید دستگاهی را انتخاب کرده‌ باشید که مشخصا برای پوشش متراژ مربع آن مکان ساخته شده است.

۴. کابینت‌های آشپزخانه‌تان را تمییز کنید.

یادتان باشد- آنچه برای شما آشغال است، ضیافت سوسک‌های آلمانی است! حتی کوچک‌ترین خرده‌های غذا می‌تواند یک سوسک کثیف را به آشپزخانه‌تان بکشاند. بنابراین، مطمئن شوید کابینت‌های‌تان را کاملا تمیز کرده‌اید تا منبع غذایی این آفت‌ها را از بین برده باشید.

۵. آشغال را در فضای باز نگذارید

سوسک‌ها عاشق این هستند که وارد آشغال‌ها بشوند، بنابراین سعی کنید از گذاشتن آشغال در فضای باز اجتناب کنید تا آن‌ها نتوانند از آن تغذیه کنند! همچنین شما باید مطمئن شوید درب تمام سطل‌های آشغال‌تان محکم بسته شده باشد تا سوسک‌ها نتوانند دزدکی وارد آن‌ها بشوند.

۶. درب ظرف‌های غذا را محکم ببندید.

اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که در یک بسته چیپس را باز می‌کنید و آن را داخل کابینت می‌گذارید، بهتر است این عادت‌تان را تغییر دهید. چرا؟ چون انجام این کار دسترسی سوسک‌ها را به غذای شما راحت می‌کند!

به جای آن، بسته‌های باز شده‌ی خوراکی‌ها را در ظرف‌های پلاستیکی محکم بسته شده قرار دهید. به این طریق، هیچ آفتی نمی‌تواند وارد آن شود.

۷. همه چیز را تا آنجا که ممکن است خشک نگه دارید.

شب‌ها قبل از آن که بخوابید، کمی وقت بگذارید و تمام سینک‌ها، وان‌های حمام، و دوش‌ها را خشک کنید. با انجام این کار، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که سوسک‌ها برای رشد و نمو محیط مرطوبی در اختیار ندارند.

۸. چطور سوسک‌های آلمانی را بکشیم

بسیار خوب- تا اینجا درباره‌ی چند روش برای خلاص شدن از دست سوسک‌های آلمانی از طریق از بین بردن غذا، آب، و پناهگاه‌شان صحبت کرده‌ایم. حالا، اجازه بدهید درباره‌ی راه‌های کشتن آن‌ها صحبت کنیم.

۹. کنترل آفات خانگی با جوش شیرین

برای استفاده از این روش، یک پیمانه شکر را با یک پیمانه جوش شیرین مخلوط کنید و این مخلوط را روی یک بشقاب پلاستیکی که به راحتی در دسترس سوسک‌ها باشد قرار دهید. مطمئن شوید کمی آب هم در آن نزدیکی گذاشته باشید.

سوسک‌ها عاشق شکر هستند، بنابراین بلافاصله به سمت بشقاب جذب خواهند شد. با وجود این، وقتی یک سوسک آلمانی این مخلوط (ترکیب شده با آب)را می‌خورد، معده‌اش به خاطر واکنشی که به سبب جوش شیرین به وجود می‌آید منفجر خواهد شد!

۱۰. تله‌ی مختص به خودتان را درست کنید.

برای ساختن یک تله سوسک دست ساز، به چند کاسه، وازلین، و خوراکی(می‌توانید از شکر، خوراکی‌های نشاسته دار، یا هرچیز دیگری استفاده کنید- سوسک‌ها در مورد خوردن چندان سخت‌گیر نیستند!) نیاز دارید. یک لایه‌ی زخیم از وازلین را داخل کاسه قرار بدهید، و مقداری خوراکی در ته کاسه بریزید تا سوسک‌ها را به آنجا بکشانید.

وقتی یک سوسک آلمانی برای خوردن خوراکی به سمت کاسه می‌آید، در وازلین گیر خواهد کرد. آنوقت می‌توانید از دست آن آفت‌ها خلاص شوید.

۱۱. روش‌های شیمیایی

اگر دوست داشته باشید، می‌توانید از افشانه‌های شیمیایی برای کشتن سوسک‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای خلاص شدن از دست آن‌ها از ذرات یا تله‌های شیمیایی استفاده کنید. فقط به خاطر داشته باشید که، اگر این کار را انجام دهید، باید خیلی سریع باقیمانده‌ی سوسک‌ها را از زمین بردارید و دور بریزید!

در صورت لزوم برای از میان بردن این حشرات می‌توان از حشره‌کش‌های موجود و استاندارد هم استفاده کرد.

بیشتر بخوانید:

۵ روش ساده و بسیار مؤثر برای ازبین بردن سوسک
احتمال ۴۰سال زندان برای شکار سوسک!

ثبت دیدگاه