• 22 / اردیبهشت 1401 / 8:14
 • شناسه خبر : 83446

بهترین روش های از بین بردن شوره و رسوب کولر آبی را بدانید

اگر دوست دارید کولر آبی منزل شما تابستان گرم امسال بهتر کار کند، فضای خانه را بیشتر خنک کند و عمر بیشتری داشته باشد، بهتر است با چند اقدام ساده قبل از هر چیز، شوره و رسوبات را پاک کنید.

با نزدیک شدن به روزهای گرم سال، باید به فکر راه اندازی کولر بود. سرویس تابستانه کولر آبی، موجب عملکرد بهتر آن برای خنک کردن اتاق می‌شود. یکی از مراحل سرویس کولر آبی، رفع شوره‌های روی قطعات و بدنه است. در اینجا بهترین روش برای رفع شوره کولر آبی را به شما خواهیم گفت.

ما در این مطلب از اول فارس می خواهیم انواع روش های تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی را به شما بگوییم.

یکی از روش های از بین بردن شوره و رسوب کولر آبی استفاده از توپ شوره گیر و فیلتر رسوب گیر است.

کولر آبی برای خنک کردن هوا از تبخیر آب موجود در محفظه کولر کمک می گیرد. به همین دلیل، آب شهری زیادی را مصرف می کند؛ آبی که املاح زیادی دارد و به مرور زمان، منجر به رسوب گرفتن و شوره زدن بدنه و قطعات داخلی کولر می شود.

برای این که عمر طولانی به کولر آبی خانه خود بدهید، بهتر است هر چه سریع تر رسوبات بدنه را تمیز کنید تا از فرسوده شدن زود هنگام کولر آبی پیشگیری کنید.

رسوب بستن دریچه های کولر جلوی جریان هوای تمیز را می گیرد و علاوه بر این بوی نامطبوعی را منتشر می کند. مهم تر از همه این که وقتی روی قطعات مکانیکی کولر شوره و آهک ببندد ، در چرخش قطعات مشکل ایجاد می کنند و کم کم به سوختن کولر منجر می شود.

بنابراین، بهتر است تا قبل از این که خرج زیادی متحمل شوید و مجبور باشید یا خود کولر را عوض کنید یا موتورش را، تمام مناطق کولر رسوب زدایی کنید یا اقداماتی را انجام دهید که جلوی شوره زدن آن گرفته شود.

نکاتی که در ادامه می خوانید به شما کمک می کند با تمیز کردن رسوب و شوره کولر آبی باد خنک تر، مصرف آب کمتر و عمر طولانی تری را تجربه کنید.

روش پیشگیری از ایجاد شوره و رسوب در کولر آبی

روش هایی زیر را انجام دهید تا هم کولر آبی تمیز شود و هم حداقل میزان شوره را داشته باشد و اصلا نیازی به تمیز کردن کولر نداشته باشید.

۱- قرار دادن فیلتر رسوب‎گیر در مسیر ورودی آب

به دلیل وجود املاح زیاد در آب شهری، ایجاد رسوب اجتناب ناپذیر است. اما شما می توانید با قرار دادن یک فیلتر رسوب گیر در مسیر ورودی آب ، جلوی املاح را گرفته و اجازه ندهید بدنه کولر مملو از این املاح شود.

۲- دور کردن کولر از آفتاب!

یکی از دلایلی که منجر به شوره بستن بدنه کولر آبی می شود این است که آن را زیر تیغ آفتاب می گذارید! وقتی کولر را در معرف تابش مستقیم آفتاب بگذارید، آب کولر خیلی زودتر از حالتی که در سایه است تبخیر می شود و شوره زیادی روی بدنه کولر شکل می گیرد.

دو راهکار دارید: یا کولر را در سایه قرار دهید، یا اگر برایتان مقدور نیست که جای کولر را عوض کنید، حداقل با سایبان درست کردن برای کولر، جلوی تابش مستقیم خورشید به کولر را گرفته و محیط خنک تری برای کولر آبی فراهم کنید.

۳- استفاده از پدهای سلولزی به جای پوشال

اگر به جای پوشال، از پدهای سلولزی استفاده کنید، باعث می شوید نمک کولر شکل نگیرد. پدهای سلولزی می توانند رسوب کولر را در خود نگه دارند و نگذارند روی بدنه کولر آهک تشکیل شود. پدهای سلولزی را می توانید بشویید و رسوب روی آنها را از بین ببرید.

۴- استفاده از توپ شوره گیر

توپ شوره گیر هم می تواند از ایجاد شوره روی بدنه پیشگیری کند. توپ شوره گیر از موادی چرب ساخته شده است. وقتی در تشک داخل کولر قرار می گیرند با جذب یون های موجود در آب و کلسیم و منیزیم از ایجاد شوره جلوگیری می کنند.

روش پاک کردن رسوب و شوره کولر

اگر می خواهید از این بعد بیشتر مراقب کولر آبی باشید و نکات بالا را حتما رعایت کنید، بهتر است اول کولر آبی را از وجود رسوب و شوره پاک کنید. برای این کار ما به شما روش های زیر را پیشنهاد می دهیم:

۱- شست‌وشو با آب و مواد شوینده

با کمک آب، مقداری ماده شوینده و مواد سفیدکننده و همین طور فرچه یا برس سیمی می توانید شوره ها را بسایید و تمیز کنید. اما قبل از هر کاری ، باید هر چه قطعه جداشونده و البته قابل شست و شو در کولر می بینید جدا کرده و سپس با فرچه و محلول آب و مواد شوینده حسابی تمیز کنید. حوستان باشد که مواد شوینده اسیدی، به بدنه کولر آبی آسیب می رسانند.

۲- تمیز کردن با سرکه

استفاده از سرکه سیب به صورت دوره ای و هر چند وقت یک بار برای تمیز کردن شوره و رسوب عالی است. زیرا این ماده خوراکی قدرت پاک کنندگی زیادی دارد. روش انجام کار هم خیلی راحت است. کافیست سرکه را روی قطعات و کف کولر بریزید و چند دقیقه زمان بدهید. سپس، می توانید با کمک برس تمام قطعات و بدنه کولر را رسوب زدایی و تمیز کنید.

۳- پاک کردن شوره با جوهر نمک

یک ماده قدرتمند دیگری که می توانید برای از بین بردن شوره کولر استفاده کنید جوهر نمک است. استفاده از جوهر نمک خطر دارد. پس، فراموش نکنید که هنگام پاک کردن شوره و رسوب کولر، حتما از دستکش ایمنی و ماسک استفاده کنید تا سلامتی خود را به خطر نیندازید. درست مانند روش رسوب زدایی با سرکه، جوهر نمک را هم توانید مستقیم روی قطعات رسوب دار و تشک کولر بریزید. بعد از چند دقیقه زمان، شست و شو با آب فراوان و با دقت را شروع کنید.

حواستان باشد که قطعات کولر آبی زیاد در جوهر نمک خیس نخورند! زیرا می پوسند و خراب می شوند.

در پایین صفحه نظرات دیگران را بخوانید و نظرتان را هم برای دیگران بنویسید

بیشتر بخوانید:

ترفندهای کاربردی برای تمیز و سرویس کردن جاروبرقی
چگونه سرویس کولر آبی را خودمان انجام دهیم؟
علت بوی بد کولر آبی چیست ؟ / نحوه از بین بردن بوی بد کولر آبی

ثبت دیدگاه

 • شهروند

  تاریخ : ۲۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  … با این دلواپسی تون ….


 • محمد

  تاریخ : ۲۲ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  الان سرکه سیب با چه قیمتی توی بازار هست ، اصلا صرفه اقتصادی داره؟؟؟


 • سعید

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  جوهر نمک که چدن والومینیوم را به سرعت تخریب می‌کنه .وبعضی از قسمت‌های کولر از جنس چدن هست .


 • حرزاده

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام دلیل بالا رفتن غلظت نمک(شوره) تبخیر مکرر آب و باقی ماندن نمک آن است مثل دریاچه نمک حالا اگر به صورت مرتب آب کولر کاملا تخلیه شود حجم شوره آب کولر هم کم وکمتر می‌شود خیلی ساده بدون هزینه


 • سعید

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام.برس سیمی نکشین چون رنک رو از بین میبره و به مرور زمان باعث پوسیدگی میشه..خواهشن چیزی نمیدونین نظر ندین.


 • دعائی

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  غیر تخصصی و مزخرف و باعث نابودی کولر میشه


 • حامد

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بهترین راه حل راحت شدن از شر پوشال عوض کردن و رسوب پاک کردن کولر آبی اینه که از بالا پرتش کنی پایین و بجاش یه اسپلیت ببندی یک عمر صفا کنی


 • مجید

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام استفاده کردن از کاواش خونگی برای از بین بردن تمام رسوبهاوتمیزکردن کولر. پمپ وموتور روباز کنید یا از پلاستیک هنگام شستشو استفاده کنید درضمن برق اصلی کولرم قطع کنید. وتوی تابستان آب کولر رو یکی دومرحله تخلیه کنید.


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام بهترین روش برای رفع شوره کولر یک عدد صابون یا نصف آن را داخل تشت کولر بیندازید…در واقع اول شوره کولر را ازبین ببرید وبعد تمیز کردن شوره ،صابون را داخل تشت کولر بیندازید


 • شهباز

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنده شاید ۱۵سال قبل روشی برای اینکه کولر آبی هرگز رسوب نکند و به اصطلاح شوره نزند پیدا کردم.اگر هم رسوب کرد با انگشت دست پاک کنید. هرکس که بخواهد می توانم کمک کنم.البته باید این روش را ثبت کنم.


 • شهباز

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنده شاید ۱۵سال قبل روشی برای اینکه کولر آبی هرگز رسوب نکند و به اصطلاح شوره نزند پیدا کردم.اگر هم رسوب کرد با انگشت دست پاک کنید. هرکس که بخواهد می توانم کمک کنم.البته باید این روش را ثبت کنم.کل هزینه این کار به ۵۰تومان هم نمی رسد.


 • شهباز

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  شماره تماس بنده ۰۹۱۸۵۲۹***


 • محمدرضا

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بهترین ضد شوره یک قالب صابون بدون عطر مثل صابون بچه است ،بزارید داخل سبد و بگذارید کف کولر.


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بسلام وعرض ادب خدمت عزیزان بزرگوار من هر۱۵ روز یکبار اب کولر تخلیه میکنم و داخلش وپوشالها را با کارواش خونگی سرویس میکنم واز همه مهمتر یاتاقانهارا روغن کاری میکنم اب مستقیم میرود پای درختهای توی حیاط مدت ۵سال که هیچ قطعه ای عوض نکردمه حتی پوشال رسوب هم ندارد


 • تاسیسات سعید

  تاریخ : ۲۳ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  دوستان عزیز من تاسیسات کار هستم بهترین راه حل شوره نزدن کولر هرهفته دوبارکامل آب کولر رو خالی کنید ودوباره پر کنید


 • مهدی مرادی دالین

  تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  امو مردم سالی بیارم نمیرن روپرت بوم خونشون میگه من تاسیساتیم هفته دوبار ابش عوض کنن بنظرم بیکار تراز خود خودش خودش باشه


 • وحید

  تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام دوستان
  راه حل این مشکل فقط و فقط اینکه آب کولر از منبع آب تامین نشود . آب باید از لوله آب که از پایین ساختمان میاد وصل بشه و دیگه شوره نمیزنه. این مشکل فقط کولر های داره که روی پشت بام خونه ها هست و از آب منبع استفاده می‌کنه . اگر دقت کنید می‌بینید کولر های که در آپارتمان ها در تراس وجود داره اصلا شوره نمیزنه چون از آب لوله کشی مستقیم تغذیه میشه . التماس دعا. ..


 • محمد

  تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  اکثررسوبات‌ازگردخاک‌محیط‌اطراف‌درزمان‌مکش‌فن‌وترکیب‌ان‌با
  اب‌حاصل‌میشود


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۴ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  لطفا اطلاعات جدید ندارین چرت پرت تحویل مردم ندین اینا قدیمی