• ۲۳ / مهر ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۰
  • شناسه خبر : 70858

بیانیه مرکز تحقیقات سلامت درباره نتایج پژوهش کارآیی واکسن‌ها در استان فارس

به دنبال انتشار خبری در خصوص اعلام نتایج پژوهش مرتبط با میزان کارآیی واکسن‌های مختلف علیه کروناویروس، مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس، بیانیه‌ای صادر کرد.

به گزارش اول فارس،به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت فارس طی بیانیه‌ای در خصوص انتشار خبری پیرامون پژوهش اولیه این مرکز در مورد میزان کارائی واکسن‌های کرونا» خواستار شفاف سازی برای برداشت صحیح از نتایج مقدماتی این پژوهش شد.

در این بیانیه که به امضای دکتر محسن مقدم، سرپرست گروه تحقیقات رسیده، آمده است.
با توجه به نظرات متفاوتی که بر روی اعلام نتایج مقدماتی پژوهش بر روی میزان کارایی واکسن‌های مختلف علیه کروناویروس بیان می‌شود، لازم است در این خصوص نکاتی برای مردم توضیح داده شود:
۱-میزان کارایی واکسن‌ها با توجه به اپیدمی واریانت مختلف ویروس، کاملا متفاوت است و نمی‌توان در این آنالیز اولیه به طور دقیق با هم مقایسه کرد، به نحوی که میزان واکسیناسیون سینوفارم در پیک اپیدمی دلتا بوده و بقیه واکسن‌ها در زمان‌های دیگر تزریق شده است و به همین دلیل برای مقایسه دقیق‌تر به آنالیز نهایی به روش کوهورت در طی ماه‌های بعدی نیاز دارد.
۲- این نتایج یک گزارش اولیه بوده است و نتایج نهایی پژوهش پس از تکمیل فاز‌های بعدی تحقیق، برای سیاستگذاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳-مهمترین هدف در واکسیناسیون علیه کروناویروس در جهان، کاهش موارد شدید منجر به بستری و مرگ ناشی از بیماری است که در همین نتایج اولیه نیز به خوبی مشخص شده و تقریبا تمامی واکسن‌های مورد مطالعه به این هدف رسیده اند.
با توجه به توضیحاتی که داده شد، بر خلاف آنچه برخی شبکه‌های معاند به آن پرداخته اند، انجام واکسیناسیون کشوری استراتژی بسیار کارآمدی برای مقابله با بیماری کووید۱۹ در کشور بوده و نتایج آن را در کاهش قابل ملاحظه موارد شدید منجر به بستری و مرگ، علی رغم موج سهمگین واریانت دلتا در کشور شاهد هستیم و همچنین برای قضاوت هر پژوهشی باید منتظر داوری علمی مقاله و چاپ آن در مجلات علمی معتبر باشیم.

بیشتر بخوانید:

اول فارس TV|پیش بینی هواشناسی از بارش پراکنده باران در برخی نواحی استان فارس
کشف یک کامیون مواد مخدر از باند بین‌المللی مواد مخدر در فارس
تقدیر بانک مهر ایران از زحمات کادر درمان استان فارس

ثبت دیدگاه