• ۲۷ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۹:۵۹
  • شناسه خبر : 54226

نظر نظام صنفی رایانه‌ای ، انجمن‌های بلاک‌چین و فین‌تک در مورد بازداشت سینا استوی

بیانیه نظام صنفی رایانه‌ای، انجمن‌های بلاک‌چین و فین‌تک در مورد بازداشت مدیرعامل کریپتولند

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، انجمن بلاک‌چین و انجمن فین‌تک طی بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند که سینا استوی، عضو هیچ‌یک از تشکل‌های صنفی و علمی بخش خصوصی در حوزه رمزارز نبوده است.

به گزارش اول فارس، بعد از انتشار خبر دستگیری سینا استوی، مدیرعامل کریپتولند، انجمن بلاکچین ایران و سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور و انجمن فین تک بیانیه‌ای رسمی منتشر کردند.

 در این بیانیه اعلام شده که سینا استوی، عضو هیچ‌یک از تشکل‌های صنفی و علمی معتبر بخش خصوصی در حوزه رمزارز و بلاک‌چین نبوده و سوءرفتار‌های وی نیز طی بیانیه‌های متعدد این سازمان‌ها به اطلاع عموم رسیده است.

ازسوی دیگر همشهری خبر داد: یافته‌ها نشان می‌دهد؛ بانک مرکزی به شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت، دستور جدی داده تا جلوی فعالیت درگاه‌های غیرمجاز گرفته شود. پس از نامه محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به رییس‌ کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد، فرایند مسدود کردن مسیرهای نقل و انتقال مالی جهت تجارت، خرید و فروش ارزهای دیجیتال شدت گرفته و قرار است در روزهای آینده ارائه خدمات به این فعالیت‌ها به‌طور کامل متوقف شود.

رییس‌ کل بانک مرکزی ۱۱ اسفند به صراحت اعلام کرده بود مبادله‌ رمز ارزها بین یکدیگر مجاز نیست و خرید و فروش رمز ارز‌ها تنها برای کسانی است که به‌صورت رسمی، ارز استخراج می‌کنند و این ارز نیز باید برای واردات کالا استفاده شود. مدتی بعد مانی یکتا، معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در یک برنامه زنده تلویزیونی اعلام کرد: براساس قانون شورای‌ عالی مبارزه با پولشویی و مصوبه‌ هیأت دولت در سال ۹۸، مبادله رمز ارز‌ها در کشور ممنوع است.

کشمکش بر سر چگونگی برخورد با تجارت رمز ارزها سرانجام باعث شد تا کاظم دهقان، مدیرعامل شرکت شاپرک، ۱۲اسفند سال گذشته در نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های پرداخت‌یار اعلام کند: ضروری است ضمن دقت در رعایت مستمر عدم‌ارائه خدمات به کسب‌وکارهای نامتعارف و خلاف قوانین جمهوری اسلامی ایران بلافاصله نسبت به قطع خدمات پرداخت الکترونیک به پذیرندگان پشتیبانی شده که کالاها و خدمات مغایر با قوانین ایران و الزامات و قوانین بانک مرکزی ارائه می‌کنند، نظیر فروش رمز ارز، فروش وی‌پی‌ان، سایت‌های شرط بندی و قمار اقدام و نتیجه را اعلام کنند.

بیشتر بخوانید:

مشتریان صرافی دیجیتال ” کریپتولند” به سایت گرداب مراجعه کنند
سینا استوی مدیرعامل کریپتولند بازداشت شد
چرا خرید رمز ارز ” داج‌کوین ” خیلی سخت است؟

ثبت دیدگاه