• ۱۶ / خرداد ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۲
 • شناسه خبر : 56297
بنام اپراتورها بکام کلاهبرداران

تبدیل رایگان سیم‌کارت‌های ۴G به ۵G با اینترنت رایگان

روش‌های کلاهبرداری اگرچه روزبه‌روز در حال تغییر است، اما بعضی از روش‌ها برای کسانی که قصد سوءاستفاده از ناآگاهی افراد را دارند، هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود و همواره با تغییرات جزئی، کلاهبردارانی پیدا می‌شوند که بخواهند از عدم اطلاع مردم بهره بگیرند.

به گزارش اول فارس ، یکی از روش‌هایی که در سال‌های گذشته همواره مورد توجه کلاهبرداران بوده، تماس با افراد به اسم اپراتورهاست. در این روش ممکن است سوءاستفاده‌گران به صورت اتفاقی شماره افراد را گرفته و با وعده‌های سیم‌کارت رایگان، تعویض سیم‌کارت‌های اعتباری با دائمی، برخورداری از اینترنت و تماس رایگان، تبدیل سیم‌کارت‌های ۴G به ۵G که با توجه به راه‌اندازی سایت‌های ۵G در کشور می‌تواند از جدیدترین موارد سوءاستفاده باشد و مواردی از این دست، کاربران را فریب دهند.

با توجه به اینکه در سال‌های گذشته بارها با نشت اطلاعاتی از سوی اپراتورها، ثبت احوال، تلگرام و موارد این چنینی روبه‌رو بودیم، بعید نیست که کلاهبرداران با فرد تماس گرفته و حتی نام و اطلاعات شخصی فرد از جمله کد ملی را بدانند و با استفاده از مهندسی اجتماعی، سعی کنند که اعتماد فرد را جلب کرده و درجهت اهداف خود مورد سوءاستفاده قرار دهند.

مهندسی اجتماعی یا social engineering، سوءاستفاده زیرکانه از تمایل طبیعی انسان به اعتماد کردن است که به کمک مجموعه‌ای از تکنیک‌ها، فرد را به فاش کردن اطلاعات یا انجام کارهایی خاص متقاعد می‌کند.  بسیاری از حملات مهندسی اجتماعی نیازی به اطلاعات فنی تخصصی ندارند و لازم نیست که یک متخصص رایانه و یک هکر حرفه‌ای به شما حمله کند، بلکه هر یک از افراد جامعه می‌تواند نقش یک مهاجم را ایفا کند، بنابراین باید همیشه نسبت به محیط اطراف آگاه بود.

ممکن است با شخص تماس بگیرند، اعلام کنند که سیم‌کارت اعتباری آنها قابلیت تبدیل به سیم‌کارت دائمی و برخورداری از تماس و اینترنت رایگان چندماه را دارد، در نمونه‌های دیگری از این دست ممکن است تماس بگیرند و اعلام کنند که فرد برنده سیم‌کارت رایگان شده، در نهایت آدرس فرد را گرفته تا هدایای مورد نظر را برای او ارسال کنند.

درصورتی که فرد فریب این تماس‌ها را بخورد، ممکن است آدرس خود را ارائه کند، شخص کلاهبردار به آدرس مراجعه کرده،‌ با وعده تبدیل سیم‌کارت و یا بسته‌های اینترنت و تماس با هزینه‌های کمتر،  مبلغی را دریافت می‌کند و دیگر خبری از شماره تلفنی که تماس گرفته و چنین وعده‌ای را داده نخواهد بود، البته چنین مواردی ممکن است به اتفاقات خطرناک‌تری هم منجر شود که ضرر مالی بخش کم‌اهمیت‌تر آن باشد..

فیشینگ هم از مواردی است که می‌تواند کاربران ناآگاه را هدف قرار دهد. بدین صورت که ممکن است لینکی برای کاربران ارسال کنند و از او بخواهند از طریق درگاه پرداختی، مبلغ مورد نظر را واریز کند تا خدمات ارائه سیم‌کارت و مانند آن برایش انجام شود،‌ در حالی که این لینک‌ها درواقع آدرس‌های شبیه‌سازی‌شده هستند و می‌توانند به این روش اطلاعات پرداختی کاربران را به دست آورده و حساب کاربر را خالی کند.

کاربران باید توجه داشته باشند که اپراتورها درصورتی که طرح‌هایی از جمله ارائه سیم‌کارت داشته باشند، این اطلاعات در وب‌سایتشان موجود است. بنابراین کاربران درصورت مواجهه با تماس‌هایی از قبیل اینترنت رایگان، تبدیل سیم‌کارت و مواردی از این قبیل، تنها کافی است به سایت اپراتورها مراجعه کرده و از واقعی بودن یا نبودن آن آگاه شوند و گرفتار کلاهبرداری نشوند.

بیشتر بخوانید:

زمان آغاز بکار اینترنت آزاد ماهواره ای و دسترسی کاربران ایرانی به آن
خبر مهم آذری جهرم برای توسعه اینترنت خانگی+جزئیات
طرح مجلس درباره فضای مجازی در آستانه تصویب

ثبت دیدگاه

 • مجید

  تاریخ : ۱۶ - خرداد - ۱۴۰۰

  لطفا تیتر مطالب رو طوری بزنید که غلط برداشت نشه. اینکه تعویض رایگان سیم‌کارت فورجی با فایوجی، از طرف یک خبرگزاری، درست نیست. باید عنوان کلاهبرداری جدید روهم به ابتدای جمله اصافه کرد. منتهی تبدیل سیمکارت اعتباری به دائمی، توسط بعضی اوپراتورها اعمال میشه که شدنیه، اما دربعضی اصلا. اگر روزی شبکه فایوجی وارد بشه، اونوقت خود شرکتها پیام تعویض رو میفرستن. فعلا نه زیرساخت هست، نه مشخص که ایرانسل یا همراه اول روی چه باند فرکانسی میخوان اینترنت ارائه بدن و… پس حداقل ۵سال طول می کشه. هنوز ۴جی واقعی عرضه نمیشه. حالا بااین وضع و اوصاف، اونیکه گول بخوره و بدون هیچ گونه پرس و جو، در دام کلاهبرداری بیفته، احتمالا گول طمع خودش رو خورده. ازطرف دیگه، اگه دوستان عزیز در خبرگزاری ها، اطلاعات مربوط به ۵جی و مدت زمان متوسط راه اندازیش رو تاحدودی بیان کنن و راهنمایی که فعلا هیچ فایوجی در کشور بجز کیش موجود نیست و سیمکارتی هم عرضه نشده و گول نخورید و درصورت تماس با پشتیبانی اوپراتورها تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید، احتمالا یک قدم در ناکامی کلاهبردار ها تاثیر گذار خواهید بود.
  پایدار و پیروز باشید


  پاسخ

 • محمد رظانژادفرد

  تاریخ : ۱۷ - خرداد - ۱۴۰۰

  تعویض سیم‌کارت اعتباری ایرانسل ۴/را به۵/ ارتقاء دهم


  پاسخ