• ۳۰ / مهر ۱۳۹۹ / ۲۱:۴۲
 • شناسه خبر : 36830

تجمع گروهی از مالکین باغشهرهای شیراز جلوی جهاد کشاورزی و استانداری فارس

بسیاری از شهروندان در برخی از این اراضی ساخت و سازهایی کرده‌اند که تخریب آنها می‌تواند تبعات اجتماعی به دنبال داشته باشد و اگر قبل از هرگونه ساخت و سازی جلو آن گرفته شود، هزینه و تبعات آن بسیار کمتر خواهد بود

ایرنا: پدیده باغشهرها در اطراف کلانشهر شیراز طی سه دهه گذشته با طرح‌هایی مانند فلاحت در فراغت شکل گرفت و بعدها با تبدیل اراضی کشاورزی و منابع ملی به مکان‌هایی برای باغداری و سکونت ابعاد تازه‌ای یافت.

طی روزهای گذشته و با اجرای مانور گشت اراضی استان فارس، اخطارهایی بر در و دیوار باغشهری‌ها و ویلاهای روستای گردشگری قلات،گویم و غرب شیراز نقش بست که مدیران جهاد کشاورزی و مقامات قضایی این استان این اقدامات را در راستای مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه عنوان کردند.

این موضوع واکنش ذینفعان و مالکین را در پی داشت و برخی از آنها صبح امروز چهارشنبه با حضور مقابل سازمان جهاد کشاورزی استان و استانداری فارس، توقف عملیات تخریب این باغشهری‌ها را خواستار شدند.

برخی از این افراد مدعی هستند که اخطار به تخریب و همچنین تخریب های سال گذشته که حوالی مهرماه ۹۸ انجام شد بدون درنظر گرفتن منافع مالکینی بوده که در زمان خرید زمین‌ها به آنها اعلام شده بوده که با صدور مجوزهای لازم این اقدام صورت گرفته است.

حدود ۳۰۰ نفر از مالکین باغشهری‌های شیراز که از سوی دستگاه‌های دولتی و قضایی عنوان شده بصورت غیرقانونی ساخته شده مقابل ساختمان استانداری فارس و جهاد کشاورزی این استان حضور یافتند. 

یکی از نمایندگان تجمع کنندگان گفت: مهرماه سال گذشته بدون اعلام قبلی به باغداران و مالکین باغشهری های منطقه ارمغان قلات، دستگاه های دولتی ازجمله امور اراضی جهاد کشاورزی فارس اقدام به تخریب بخشی از این باغشهری ها کرد و حدود ۳۰۰ پلاک از این نوع تخریب شد.

امیرمحمد محب‌علی افزود: در پی این اقدام مالکین این ۳۰۰ باغشهری در مهرماه سال ۹۸ مقابل استانداری فارس و جهاد کشاورزی تجمع کردند که در پی آن رییس امور اراضی وقت جهاد کشاورزی وعده حل کردن موضوع را داد اما تاکنون هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: روز چهارشنبه، امور اراضی و دستگاه‌های اجرایی مرتبط به محل این باغشهری‌ها مراجعه و نوشته‌هایی بر در و دیوار این باغشهری‌ها مبنی بر ساخت و ساز غیرقانونی و انجام کدبندی و اخطار با هدف تخریب درج کرده‌اند.

وی اضافه کرد: در پی این اقدام و جلوگیری از تخریب این باغشهری‌ها امروز حدود ۳۰۰ نفر از مالکین به نمایندگی از حدود ۵ هزار پلاک مقابل ساختمان های جهاد کشاورزی و استانداری فارس تجمع کردند.

این مالک در ادامه به نمایندگی از سایرین بیان کرد: در اوایل دهه ۷۰ دو نفر بخشی از زمین های منطقه قلات را در قالب موسسه ارمغان به مردم واگذار کردند.

وی اظهار داشت: علیرغم اینکه در آن زمان اعلام شد دولت مجوز واگذاری این زمین ها به مردم را صادر کرده اما طی چند سال اخیر دستگاه های اجرایی اعلام می کنند که ساخت و سازهای این منطقه غیرقانونی بوده است.

مانور مشترک گشت حفظ کاربری اراضی کشاورزی با همکاری متولیان امور زمین و هماهنگی دستگاه قضایی و نیروی انتظامی استان فارس از روز بیست و هفتم مهرماه ۹۹ در مناطق شمال غربی شهرستان شیراز آغاز شده و تا دوم آبان ماه ادامه دارد.

رییس کل دادگستری استان فارس در این باره گفت: دستگاه‌های متولی باید مانع هرگونه تغییر کاربری و ساخت و ساز در اراضی ملی و منابع طبیعی این استان شوند و دستگاه قضایی هم از این اقدام حمایت خواهد کرد.

حجت‌الاسلام سید کاظم موسوی افزود: برخی افراد سودجو با تصرف اراضی ملی و یا تغییر کاربری در اراضی کشاورزی، اقدام به فروش آنها به سایر شهروندان می‌کنند که به شهروندان توصیه می‌شود فریب این افراد را نخورند چرا که آنها مالک این اراضی شناخته نشده و اجازه هیچ فعالیت و ساخت و سازی در این زمین‌ها به آنها داده نخواهد شد.

طبیعت شیراز در تصرف باغشهرها

وی ادامه داد: دامنه این تصرفات به کوه‌ها نیز کشیده شده و در صورت تداوم این روند، در آینده مردم حتی نمی‌توانند از این طبیعت و کوه‌ها استفاده کنند چرا که این باغ شهرها راه را بر مردم خواهند بست.

رییس کل دادگستری فارس تاکید کرد: این مساله باید در نخستین نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان مطرح و تصمیمات جدی برای برخورد و مقابله با سودجویان و فرصت‌طلبان اتخاذ شود.

حجت‌الاسلام موسوی بیان داشت: ساخت و سازهای غیر مجاز و دیوارکشی‌هایی که در کوه‌های اطراف انجام شده، متعلق به هرفردی که باشد باید تخریب شود و همه متولیان باید در این زمینه با قاطعیت وارد شوند.

مسوولانی که در گذشته کوتاهی کرده‌اند باید پاسخگو باشند

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس هم در این بازدید با اشاره به گسترش تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی گفت: سنگ بنای بسیاری از این اتفاقات که امروز در حال گسترش است در گذشته و در اثر کوتاهی و سهل‌انگاری مسوولان وقت گذاشته شده که قانون باید آنها را در مقابل این اتفاقات مجبور به پاسخگویی کند.

عبدالحسن صمد نژاد افزود: عدم برخورد قاطع در گذشته، سبب شده که امروز مسوولان و متولیان امر با مشکلات بسیاری مواجه شوند و بدون تردید جلوگیری از ساخت و ساز در گذشته، بسیار کم هزینه‌تر و آسان‌تر از تخریب این حجم ساخت و ساز بود.

وی، ضمن تاکید بر لزوم اصلاح برخی قوانین در این زمینه ، بیان کرد: عزم همه مسوولان و دستگاه‌ها برای برخورد با متجاوزان به اراضی ملی و منابع طبیعی جزم است و با متخلفان برابر قانون برخورد خواهد شد.

برخورد با پدیده تصرف اراضی نیازمند عزم ملی است

عضو شورای اسلامی شهر شیراز نیز در این باره اظهار داشت: با توجه به گستردگی تصرف اراضی و تغییر کاربری‌های غیرمجاز صورت گرفته، برخورد با این معضل و پدیده، نیازمند عزم ملی و مشارکت همه متولیان امر است.

نوذر امامی افزود: از مجموع ۱۵۰ هزار هکتار وسعت شهر شیراز، ۲۰ هزار هکتار در محدوده این شهر و بیش از ۸۵ هزار هکتار هم حریم آن است که با توجه به گستردگی حریم، شهرداری به تنهایی نمی‌تواند نسبت به حفظ حریم اقدام کند.

وی اضافه کرد: موقعیت جغرافیایی کلانشهر شیراز سبب شده که گسترش این شهر به شکل طولی و به سمت گویم، قلات و دوکوهک باشد و امروز در این مناطق شاهد حجم وسیع تصرف و تغییر کاربری اراضی و ساخت و سازهای غیرمجاز هستیم که توقف و برخورد با آن نیازمند مشارکت همه دستگاه‌هاست.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز بیان کرد: امروز مناطقی مانند گود گویم و دشت کوه به یک معضل برای شیراز تبدیل شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از شهروندان در برخی از این اراضی ساخت و سازهایی کرده‌اند که تخریب آنها می‌تواند تبعات اجتماعی به دنبال داشته باشد و اگر قبل از هرگونه ساخت و سازی جلو آن گرفته شود، هزینه و تبعات آن بسیار کمتر خواهد بود

عضو کانال واتساپ اول فارس شوید

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۳۰ - مهر - ۱۳۹۹

  حقیقت حقیقت کوباعهای قشنگ قبل مخصوصاقصرودشت زیبابادیوارهای گلی قدیمی


  پاسخ

 • ا

  تاریخ : ۳۰ - مهر - ۱۳۹۹

  اغلب باغ ها اقشار کارمند و ضعیف هستند و شاید سرمایه زندگیشون همین باغ باشه . خراب کردن خونه و زندگی مردم اثراث اجتماعی و روانی شدیدی داره


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۳۰ - مهر - ۱۳۹۹

  سراسرجهان میداندکه شهرشیراز آوا زه مشهوره وشهرگل وبلبل ومردم نوازه وخونگرم حیفه واقعا


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  ما اعتراض داریم نباید تخریب کنن ، مردم تو این گرونی بی هیچ دلخوشی یه جایی رو خریدن و با هزار بدبختی و تلاش خودشون و این گرونی مکانی رو ساختن که امن باشه تا آخر هفته رو استراحت کنن و ارامش داشته باشن نباید مردم رو با این اقدامات مردم ستیز مردم رو جریح تر کرد .


  پاسخ

 • ایراتی باشرف

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  ایامجوزی جهت ساخت گرفته اید ؟؟اگرنگرفتید اعتراضتان چیست |؟مگر شهر هرته هرکس برایزخودش بسازد انهم کاخ میسازندنه ویلا؟|اری اگر یک اتاقک وسرویس بهداشتی جمعا ۴۰مترتاپنحاه مترساختید حرفی نیست اما چگونه به خوداجازه میدهید بدون مجوز ۱۰۰متر ۲۰۰متر ۳۰۰متر وبیشتر ساخت وسازکنید ملت هم به سمامعترض هستندمن هم معترضم این حق وخقوق ماست ,,انانکه متراژ ۱۰۰متر به بالا ساختند بدون فوت زمان تخریب کنید فقط ۴۰ تا ۵۰ متر راازاد بگذارید چون برای باران وسرما وگرما نیاز به پناهگاهی میباسد تابتوان دران کشاورزی کرد بیش ازپنجاه متر معنانداردوخلاف محرزهست,, بایدتخریب شود ماملت هم مخالف یاخت وساز این افرادیم ,,حقوق ماضایع میشود.,.


  پاسخ

 • داریوش

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  خدا بیامرزد مرحوم هائری شیرازی را که طرح فلاحت در فراغت را احتملا ایشان پیاده کردند


  پاسخ

 • خ

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  افتادن به جون مردم بدبخت


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  اقشار کم درآمد یک خونه صد متری هم به زور برا خودش جور می کن این افراد کسانی هستن که پول یا مفت گیرشون اومده حقشون


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  باغ شهری در اطراف شیراز بخصوص خان زنیان کهمره سرخی درحال زیاد شدن و خسارت جبران ناپذیر به طبیعت چندین هزارساله میباشد .درخت های بلوط گز وبیدباید قطع بشه که عده ای جهت تفریحات آخر هفته میخوان باغ شهری داشته باشن…دراتش سوزی گسترده که درکهمره سرخی صورت گرفت وجود همین باغ شهری ها و ترافیک در این جاده مانع امداد به منطقه شد…سفر های زیرزمینی آب رو دارن نابود میکنن و کشاورز بیچاره دستش جایی بند نیست …بسیاری از مردم فقط جهت استراحت نمیان هرکدوم با در دست داشتن یه اسلحه جهت شکار گراز و کبک راهی باغ شهری هاشون میشن …سه هفته قبل بود که چند جوان بی رحم یه قلاده گراز که دوتا توله داشته رو شکار کردن و به این کارشون افتخار هم میکردن …در دراز مدت وجود فاضلاب همین باغ شهری ها به یه معضل بزرگ برای روستا و طبیعت محسوب میشه ..اشنایی زد و بند اداری جهت ساخت این باغ شهری ها به قیمت از بین رفتن طبیعت بکر و جنگل های بلوط میباشد ودر حق بسیاری از مردم شیراز و روستاها اجحاف خواهد شد.


  پاسخ

 • حافظ

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  فقط عدالت ازدست رفته مردم عادی که بدون باغ وویلا هستند واجازه ورود به کوه واطراف شیراز روندارند چی؟ من خودم باغ دارم ولی واسه هموطنانم ناراحتم که یه درصدحق برخورداری ازهمه امکانات رادارند ولی درصدزیادی نه، بعد ازاین طرف استخرزده وچاه غیرمجاز یامجاز وواسه یه تفریحی ۴۰تا ۵۰ هزارلیتر آب روهدر می‌ده نسل بعدازما چیه می‌گن، اقتدار رونباید ازجهاد کشاورزی گرفت به خدا من خود باغ دارم ولی استخر و.. روحرام میدونم بااین کم آبی


  پاسخ

 • محمود

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  ۱_حفظ اراضی منابع طبیعی و رعایت قانون وظیفه همه مردم و مسولین است و هیچ توجیهی برای قانون شکنی مورد قبول نیست
  ۲-اگرتوسعه درختکاری و ایجاد باغ حتی در زمینهای منابع طبیعی اگر در چارچوب قوانین صورت پذیرفته عملی مناسب بوده و باید ازآن قدردانی کرد
  ۳-اگر تصرف زمینها غیر قانونی صورت گرفته باید همراه مالک متصرف وشاید قبل از آن نهادهای که نظارت صحیح نکرده اند و عاملان تصرف مجازات شوند و اطلاعات این مجازات شفاف به مردم داده شود
  ۴-معمولا در این نوع برخوردهای قضایی قدرتمندان خود را پشت اقشار ضعیف تر به عنوان معترض پنهان کرده وآنها راتحریک می کنند تا از مجازات مصون بمانند
  ۵ بر خلاف تبلیغات دروغ آنچه توسط طرح فلاحت توسط مرحوم آقای حائری انجام پذیرفت کمترین مشکل قانونی را داشت گرچه یکی و دونفر از دست اندرکاران اجرایی این طرح بعدا و به طور مستقل و خارج از طرح فلاحت اعمال خلاف قانون در تصرف زمینهایی انجام دادند که قوه قضاییه در سالهای قبل آنها را مجازات نمود که این مساله باید اطلاع رسانی شود


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  نباید تخریب بشه مردم هیچ دلخوشی و تفریحی ندارند خدا رو خوش نمیاد تخریب بشه. ما ک باغ شهری نداریم اما آنان ک دارند نوش جونشون استفاده کنن خدا بیشترشون بده ولی تخریب نکنن. خدا رو خوش نمیاد.


  پاسخ

 • امین

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  باغشهر فقط …. شده


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  با سلام وقتی دولت همه جا داره پول می گیره بهشت گمشده ورودی قلات ورودی حسین اباد ورودی غوره دون ورودی خوب مردم کجا بروند تفریح مجبورن یکجا داشته باشن که هم زن و بچه شون ازاد و راحت باشن هم از نظر بهداشتی تمیز باشه یک سرویس بهداشتی مردم بخواهن برن یکساعت باید تو صف باشن و کثیف مخصوصا با این کرونا خوب خانه هم که تو شهرها سر سام اور عدهای می خرند هم اسایش داشته باشن هم درخت کاشتن طبیعت حفط شده هم اقلا یک اعصا خانواده میره داخلش زندگی می کوه به جای اینکه بهشون برق و اب و گاز بدهند خراب می کنن همان اول اجازه فروش نمی دادند خوب که پول گرفتن حالا یادشون اومده که مردم با گرانی مصالحه ساختن نیباید خراب کنن


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  یه نگاهی هم به کوه های صدرا بندازین همش شده ویلاهای چند طبقه،یارو اومده بالای کوه خونه ساخته،کی به اینا مجوز داده که بیان طبیعت رو به گند بکشن


  پاسخ

 • شیرازی

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  احسنت بر دادگستری شیراز.تمام طبیعت اطراف شیراز و منابع اب را از بین برده اند و حتما باید تخریب شوند و یک بازار برای زمین خوارها فراهم شده.با مسئولان قبلی هم باید برخورد شود.نسل بعد از طبیعت محروم شده اند


  پاسخ

 • سید حبیب

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  باید با عاملین برخورد قضایی کرد و همه خرج کرد مردم رو از آنها گرفت و به مردم عودت داد تا احدی هوس نکند املاک ملی رو تصرف و به مردم بفروشد


  پاسخ

 • سامات

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام مسولیت محترم چنانچه قصداجرای قانون دارندلطفاتشریف بیاورندوکازرون ببینند…. شهر کازرون چه عمارتی درپلاک دارای کاربری کشاورزی زده است


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  چجوریه که کوههای صدرا مجوز گرفتن و همه شده باغشهر با امکانات کامل کوهخواری توشه هیچکاری نمیکنند اما زمینهای خود مردم شده جهاد کشاورزی و منابع ملی.


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  اگر دادگستری کوتاه بیاید وجلوزمین خواران و کوه خواران را نگیرد تمام کوهپایه های اطراف شیرازبه تصرف عدوانی وبه صورت غیر مجاز سودجویان قانون گریز در می‌آید و مردم باید حسرت یه کوه رفتن درایام تعطیلات داشته باشند مردم با تمام قدرت پشتیبان قوه قضائیه هستند


  پاسخ

 • همشهری

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  آقا جان توی شهر شما آپارتمان کهنه ساز رو هم زیر متری ۱۵ملیون تومن گیر نمیاری بالای شهر هم که رسیده به متری۳۰ملیون تومنی به بالا پس ملت بد بخت مجبورن برن تو کوه و کمر ها با حد اقل امکانات یک آلونکی بسازن زندگی کنن تا از پرداخت اجاره های سنگین نجات یابند .
  شما فکر میکنید همه از طبقه از ما بهترون که ویلای آنچنانی بسازن برای روزای تعطیلشون که اگه حلال باشه نوش جونتون ما که بخیل نیستیم بالاخره تو جامعه همه جور آدم هست پس بهتره چشمامون رو باز کنیم و همه رو با یک چوب نرونیم.


  پاسخ

 • کارشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  کلیه املاک اطراف شیراز جزؤ ثروت عمومی کشور و حق تصرف در ان باطل است و متاسفانه زمینخواران وکوهخواران با نیت سود اوری این زمینها را با قیمت پایین خریده وحالا موج سواری میکنند. قوه قضاییه باید شدیدا برخورد کند و دست متصرفان را قطع کند.


  پاسخ

 • فرهاد

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  باید هرچه سریعتر این باغ شهری ها تخریب شود، اینها متعلق به سرمایه دارها است، اقشار ضعیف که یک خانه پنجاه متری هم ندارند، چه برسد به باغ و ویلا


  پاسخ

 • شیرازی

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  همه ای ویلا ها باید خراب بشه یه عده پول مفت دارن میخوان تفریحهای خونوادگی شون هم خصوصی ولاکچری باشه بقیه مردم هم برن فلکه طاووس دروازه قرآن بشینن مثلا تفریح کنن آقا خراب کن دشتکوه رو کنین پارک ملی همه استفاده کنن


  پاسخ

 • کامبیز

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  عقده ایی!!!


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  باید کسانی که سر مردم رو کلاه گذاشتن و سودهای هنگفتی گرفتن، تحت پیگرد قرار گیرند. متاسفانه اونها رها شدن، اموال مردم بیچاره رو تخریب میکنن.
  در ضمن از ابتدا اجازه نمیداند. واقعا بعد ۲۰ سال یادشان اومده.


  پاسخ

 • مریم

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  اون کسایی که روی کوه ویلا ساختند نمیدونستند که این کار جرمه، غیر از اینه که بعضی ها با رشوه های کلان این کار رو کردند، یه نگاه به صدرا بندازید چقدر ویلا، البته قصر نه ویلا داخل کوه ساخته شده، اونایی که باغ شهری گرفتند در حد ۵۰،۶۰ متر یه اتاقک باید بسازند نه اینکه ۲۰۰ متر بنا، دیگه از هر سمت مردم میخوان برن تفریح نمیتونند برند، مشکل فقط باغ ششهری نیست، مثلا به سمت داریون که میری علاوه بر قسمت هایی که باغ شهری شده، خیلی ها زمین هایی که جز کوه هست رو درخت کاشتند و دورش رو حصار گرفتند، خوبه که درخت کاشته شده ولی مردم برای رفتن به کوه جایی ندارن


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  درخت خوبه تا می تونیت کوه رو پراز درخت کنید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  خیلی از کارمندان …. باغ دارن اونم تو کوه و کمر و منابع طبیعی، بعد گیر میدن به مردمی که تو زمین شخصیشون درخت کاشتن


  پاسخ

 • سعید

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  آقا جان الان یعنی تو همین چند روز پیش یه باغ شهری تو کحمره سرخی قطعه بندی شده و داره مراحل طی میکنه برای حفر چاه کنار رود خونه قره آغاج و برق کشی مجموعه لطفا جلو گیری بکنین تا طبیعت بیشتر از این آسیب ندیده


  پاسخ

 • بنیامین

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  دوستان.. تکثیر باغها پدیده ای بسیار عالی هست و نباید از آن جلوگیری و تخریب صورت بگیره..
  اما مشکل اینجاست ک طبیعت متعلق ب همه هست.. اطراف رودخانه ها آمدن با قطع درختان و دیوار گذاری بصورت ملک شخصی درآوردن و یا با چندتا آلاچیق بهره برداری اقتصادی میکنن.. یا کوهها و فضای سبز اطراف شیراز ک از قدیم محل طبیعت گردی بود ب صورت ملک شخصی دراوردن


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  این کار درست نیست اقایان مسئول باغها بر خلاف نظر تون اکثرا مال ادم های مستضعف هست ۱۰۰۰متری و کارمندان بازنشسته نظام با هزار بدبختی وام قرض وقوله یک سر پناهی درست کردن سرمایه داران اینها نیستند به خدا اشتباه ه گرفتیید من نمیدانم هرکس در شیراز میاد سر کار میخواد از مردم انتقام بگیره چرا؟؟ بیاییم دراین برهه از زمان که با یک محضل اجتمایی روبرو هستیم بیکاری وضعیت خراب اقتصادی ووووووووود برای اینکه به این مردم ارامش بدیم به قلب شون خنجر میزنید با باید انرژی برای دشمن بکار بگیریم نه خودی خوایی هست فردا جواب گو نیستید با دید مثبت به قضایا بنگریم نه منفی برای خوشحال کردن عده ای ناچیز چرا گردن دزدان و اختلاس گران را نمیزنید که یکی از انها به اندازه کل باغات شیراز اختلاس کرده زخم نزنید چند صبایی که اومدید ژرف بیاندیشید دوستان بریم جلو گرانی بگیریم که مردم فلج کرده ومیکنه مثبت بی اندیشم که منفی کار دشمنان اسلام ومردم ایران است اتحاد احاد جامعه را حفظ کنیم گه با این ایتم درتمام صحنه ها پیروز بودیم تخریب کار دشمن است نه ما بیاییم بسازیم نه تخریب من یک سرباز بودمکه ۸ سال در خط مقدم با دشمن پیکار میکردم جانباز هستم من هم دلی واتحاد مردم میخوام من به شما نصحیت میکنم که با تخریب کار درست که نمیشه بدتر هم میشه تجربه دارم با زور نمیشه دوستان سربلندی اسلام ونظام دردست تک تک احاد مردم است با ارزوی پیروزی اسلام بر استکبار وکفر جهانی خدا یارو یاور همه خدمتگزارن صدیق کشور عزیزم


  پاسخ

 • مختار

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  منطقه دوکوهک حریم رودخانه ک هیچ خودرو خانه راانداختن جزو حیاطشون جایی بودکه ملت تفریح میرفتندالان همش شده باغ شهری جایی برای تفریح مردم نگذاشتن ای کاش فقط به زمین‌های خودشون قانع بودندو می‌ساختن رودخانه ک دیگه توسند هیچکس نیست چراگرفتیدکوه ورودخانه هارو؟ من هفتا اقوام خودم باغ شهری ساختن خبرندارم چقدر مین تصرف کردن ازمنابع طبیعی وبیت المال بعدا میگن دولت مجوزداده؟ کی مجوزمیده رودخانه وکوه راتصرف کنید.به بهانه اندک زمینی ک کنارش دارید؟! مثلاصدمترزمین میخرندکنارش پانصدمترهپولی میکنن ازمنابع طبیعی و حریم رودخانه وکوه…


  پاسخ

 • رضا

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  کوه دراک را که دادن به ارگانهای دولتی ساخت وساز میکنند قانونی هست ؟!! کسی دنبال این ساخت وساز ها در کوه دراک که ورودی هوای شیراز هست نیست ؟!


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  بهنام دولت فقط میتونه اعای زمین منابعملی رواشته باشه


  پاسخ

 • بهنام

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  فقط ملک منابع دولتی هست مستصنیات مال شخصیه که خریده حاصل دست رنجش هست


  پاسخ

 • رضا .

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  ۲۰ساله که باغشهریها در حال ساخته شدن هست و حتی درختای ۱۵ساله داخلشه و تمام ساخت و ساز ها جلو چشم همگان انجام شده.این همه راهسازی هیچکس نبود حتی یه سوال کن اینجا داره چی ساخته میشه .چی شده که یک باره رفتن سراغه یه گروه که سرگرمیشون چهارتا دونه درخته که اونم با بدبختی به عمل اوردن .و همونم برا طبیعت خوبه .و اون کسی که بدون خبر میره یه دونشو میخره چه گناهی کرده واقعا .


  پاسخ

 • مشت اصغر

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  عامو ولشون کنید خیالی نیست! چیزی را خراب نکنید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  ۱-منابع طبیعی متعلق به همه مردم است .
  ۲-مردم بدون اجازه دولت ساخت و ساز انجام نمیدهند.
  ۳-مسولان کلیه سازمانهای ذیربط باید خسارت به اموال عمومی را پرداخته و سپس تخریب انجام و به طبیعت اصلی برگردد.


  پاسخ

 • بهرام

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام دوستان اگرویلاها نبود سرسبزی و درختان همنبود بیابان خالی بود باعث رشدمناطق شده
  نه اینکه همگی اهل کونهنودی و ورزش هستیم خدا داده دره وتپه کوه
  خراب کردن کار راحتیه درست کردن سخته
  خدای من نه خانه دارم نه ویلا
  خراب کردن کار درستی نیست لااقل جریمهبپردازند


  پاسخ

 • حسین

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  مرفه هان بی درد و پول دارها در بهترین نقاط و گرانترین نقاط کی معمولا بدون مشکل هست ویلا و باغشهر می سازند اما این باغشهر های حاشیه ای یا در زمین های کشاورزی مربوط به ادمهای قشر متوسط و پایین هست که از پی ارزونی پناه میبرن به این جور جاها که در آخر همه زندگیش را یک شبه تخریب و نابود می کنید


  پاسخ

 • امین

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  خدایی خاصیت این باغ شهرها چیه…میدونید چقدر از آب های زیر زمینی استفاده میشه برای صرف این باغ شهری ها…کشاورزی استان فارس کلا نابود شده..به خاطر کلا تغییر کاربری زمین


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  کسانی که میگن باید تخریب بشه یه مشت آدم عقده ایی هستن,این جور آدما همیشه در حسرت زندگی میکنند


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  شما کافی هست تشریف ببرید قلات کلستون کهمره و.. یه عده سودجو وازخدابی خبر کوه ودشت ورودخانه وهم روتصرف کردند وبه چندبرابر قیمت به مردم می‌فروشند وقول دیوار کشی وویلا سازی واستخرو.. رومیدهند یک باغچه هزار متری استخرزده وباچاه های غیرمجاز آبی که به نسل‌های بعدی هم تعلق داره رو ۳۰هزارلیتر دقت کنید خواهشن هرهزارمتر ۳۰ هزارلیتر آب چه میزان آب هدر می رود پس خطروحشتناکی شیراز واطراف شیراز روتهدید می‌کنه حالا جهاد میتونه اجازه یه ساختمان ۳۰متری بدون استخر وفنس کشی روبده ولی یارو می‌خواهد خودنمایی بکنه وساختمان چندطبقه که قصر گفت می‌شود بسازه واون هم دراین وضعیت که مردم عادی واسه نون شب شون گیرند،امیدوارم مسؤلین جهاد بادارایت برخورد کنند


  پاسخ

 • علی

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  مردم با هزار بدبختی رفتن یه آلونک پنجاه متری برا خودشون درست کردن دارن باغداری میکنن . آخه چه عیبی داره


  پاسخ

 • کریم

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  رحم کنید به مردم . مردم گناهی ندارن . سالها جلو چشم مسئولین این باغ ها ساخته شده . همون اول جلوش میگرفتن . نه حالا که مردم قشر ضعیف رفتن سرمایشون گذاشتن اونجا


  پاسخ

 • مجتبی

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  نباید خراب کنند، چون دیگه فرقی نمیکنه، مثل اولش که نمیشه، از حالا باید جلویش بگیرند


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  در شرایطی که اپیدمی کرونا و وضعیت بد اقتصادی در کشور جاری است این اقدام که موجب تجمع های مردمی وسرایت بیماری واسیب روانی به مردم میشود به جا نیست
  پیشگیری بهتر از درمان است


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  بیخودی خودمون رو توجیه نکنیم . یه تعدادی باغ رو واسه تفریح خودشون و خانواده‌شان میخواهند ولی بعضیها هم واسه حیاط خلوت خود . برید آمار … رو بخوانید که چقدر دراین باغات اتفاق میوفته . دلال ها و حقه بازها که پولهای هنگفت به جیب زدن رو برید ببینید؟ زمین رو از کشاورز بدبخت مفت میخریدند و بعد به قیمت چندین برابر به افراد دیگر که هیچ اطلاعی ندارند که این زمینه غیر مجاز ساخته شده اند و غیر قانونی هستند ندارند .خب عزیز من حواستو جمع کن نرو بخر تا التماس قانون رو نکنی


  پاسخ

 • اصغر

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  درود خدمت مردم فهیم شیراز. دولت اگر راست میگه چرا خودش مجوز ساخت میده. اگر یک سر تشریف ببرید شهرصدرا خواهید دید نصفی از کوه رو صاف کرده ومجتمع۱۲۰۰واحدی زده به نظرشما چه کسی مجوز داده درصورتی که ماشینهای گشت اجرائیات شهرداری صدرا به صورت شبانه روزی در حال گشت زنی هستند. یا چطور الان اراضی که ازشهر صدرا شروع می‌شد وتا پشت گویم ادامه داره الان همه تبدیل به مجتمعهای چندصد واحدی شدند. آخه من موندم دولت چه اقدامی میکنه وتا الان چیکار کرده. مطمعن باشید اگر کسی مجوز نداشته باشه تو این وضعیت گرونی مصالح مریض نیست خونه ای بسازه که فردا میدونه به مشکل میخوره وباید خراب شه.


  پاسخ

 • حبیب

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  آقایون عرض ۲۰سال خواب بودند. اگر هم قرار هست جلوگیری شود باید حتما خسارت مردم بدبخت بیچاره داده شود و کسانی که مسولیت تقسیم اراضی بودند باید جواب بگو باشند ن هه مردم که کل دارای شده یک. قطع باغشهر عدالت کجا رفته


  پاسخ

 • رضا

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  بنده بازنشته.جانبازشیمیایی.کهمبلغ بازنشستگی راجهت خرید باغشهردرحومه سپیدان نمودم .جهت دوربودن ازهیاهوی ناهنجاریهای شهر.وآرامش روحی وروانی .واندک اندک شروع به ساختن کلبه درآن نمودم خداراخوش نمیاداندوخته سالهازحمت رایکروزهتخریب کنند..ازمسولین خواستارم این موضوع راباتدبیرونگاه مثبت بازنگری کنند.تا ان شا.. کسانیکه دورازاین هنجارها آخرعمری درپناهگاه بعنوان باغشهربیتوته میکنند آرامش داشته باشند.


  پاسخ

 • سعید

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  اگر غیر قانونی هست هر کجا باشه باید تخریب شده و برگشت داده بشه چون متعلق به همه مردم هست و نه شخص خاص
  البته باید فروشندگان هم مجازات‌ و جریمه بشن و فقط خریداران مجازات نشوند این کار نباید منحصر به باغ شهری باشد
  هر کس هر کجا تونست میگیره
  اصلا انگار قانون نیست


  پاسخ

 • مهدی

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  من بازنشته ارتش هستم با پول بازنسشتگی یک اتاق ۶۰ متری در باغ ساخته ام و جز باغداری هم کاری انجام نداده ام . چرا هر روز استرس به مردم وارد میکنید


  پاسخ

 • داریوش

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  ما که به خودمون هم رحم نمیکنیم . آمریکا چجوری باید به ما رحم کنه


  پاسخ

 • نعمت

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  بهتره با مردم راه بیاین همه جا که باغ شهری نمیشه ایران اینقد وسعت داره که هرچقدم باغ شهری بسازن جا هست برای بقیه نگران نباشید اینو از من به شما نصیحت مردم ازاری بلای جانو مالتون میشه


  پاسخ

 • فرهاد

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  از وقتی رو دیوار باغ ما اسپری نویسی کردن خانم من که ام اس داره حالش خیلی بدتر شده . آخه این کارا چیه . عقل هم خوب چیزیه . وای بحال مردم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۲ - آبان - ۱۳۹۹

  ایناین کار تخریب بسیار کار بدی هست تصمیم عجولانه هست صد درصد تبعات اجتماعی بدی درپیش داره امور اراضی باید در تصمیمش تجدید نظر کنه فقط ی چیز مهم هست اگه واقعا شخصی در زمین ملی ساخت وساز کرده حقش تخریبه چون اینا نقشه دارن معلومه کجاها ملی کجا ازاده اگه شخصی زمین ملی تصرف کرد ودر ان ساخت وسازی انجام داده حقش تخریبه نه زمینهای ازاد


  پاسخ

 • پیمان رستمی

  تاریخ : ۳ - آبان - ۱۳۹۹

  هر روز یه فشار به مردم میآورند . آرامش برا مردم نمیخوان


  پاسخ

 • تهرانی

  تاریخ : ۳ - آبان - ۱۳۹۹

  تو این مملکت بدون استرس نمیشه زندگی کرد .


  پاسخ

 • حکمت

  تاریخ : ۳ - آبان - ۱۳۹۹

  جهاد کشاورزی بفکر کود و… برا کشاورز باشه . ما با باغدار ها مشکلی نداریم خیلی هم اشتغال برا روستا ها درست کردن


  پاسخ

 • بوشهری

  تاریخ : ۴ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام.
  مسئولین محترم
  شما حق دارید ولی مردم هم حق دارن،
  وقتی یک نفر میلیاردر نیست که بخواد باغ میلیاردی برای خانوادش خریداری کنه پس حق داره یه باغ کوچیک به اندازه پولش واسه خانوادش خریداری کنه!!
  بجای تخریب، جریمه قانونی کنید و به اندازه متراژ زیربنا ساخته شده جریمه کنید!!

  مسئولین محترم
  زمین های تجاری بر اتوبان وجود دارد و برای افزایش شغل و کاهش بیکاری و افزایش درآمد دولت بهترین کار این است که خود دولت مجوز ساخت تجاری به صاحبان این زمین های تجاری بر اتوبان ها بدهد تا کمکی به مردم و دولت گردد.
  باسپاس.


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - آبان - ۱۳۹۹

  مردم چه دلخوشی دارن همه چیز گرون شده حتی ی مسافرت تو ایران هم هزینش سر سام اور شده به چه امیدی به این انید که ی سر پناه درست کنن واسه ی ارامش واسه ی استراحت به خدا که اصلا حق مردم این نیست جریمشون کنین تو این گرونی بار واسه مردم نشین بال بشین واسه مردم خدا رو خوش نمیات


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۷ - آبان - ۱۳۹۹

  جهاد کشاورزی یه فکر کنه به حاله کشاورزی که یه کود و یه سم با قیمت گران باید تهیه کنه و بازم گیرش نمیاد و محصولش هم باید مفت بفروشه .نه اینکه بیفته تو مردم و…. کنه .باید فکر کنید یه جا رو آباد کنید اگه هنرش رو دارید تخریب که کاری نداره .یه جا هم لطف کنید که باعث خوشحالی مردم بشید همش که شد ظلم .


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  کوهها آباد شدند حالا شده جنگل میخان تخریب کنن


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  خواهشا دلخوشی های کوچک را از مردم با هزاران مشکل نگیریم واقعا دیگه مغزها گنجایش تنش ندارند. بابا جان اینا اگه زمینخوار و پولدار بودن وسط شهر باغ میخریدند و میساختند مطمئن باشید همه با هزار خون دل از حق زن و بچه زدند به امید ساختن لحظات زیبا در کنار خانواده اینقدر بی انصاف نباشیم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام خسته باشید.لطفاباغ شهری سیخ دارنگون مجتمع فارس مبین باهزارامیدوارزوخریدیم وباهزاربدبختی ونداری هزینه کردیم وساختیم..خواهش میکنم رحم کنید خواهش میکنم دلخوشی ماروازمون نگیرید.بذارید ماحداقل یک تکه زمین داشته باشیم .مادرختامونودوست داریم.ماجایی نداریم بریم تمام تفریح وزندگیمون همین تکه زمین هس


  پاسخ

 • باعدار

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام .بعصی از بزرگواران گفتند و تاکید میکنیم که مسئولان در این مدت خواب بودند که با وجود پیشرفت بسیار زیاد باعات عکس العملی نشان ندادند .من بازنشسته صرفا به خاطر علاقه به امر باعداری و بودن در محلی جهت آسایش بعد از بازنشستگی اقدام به خرید کردم . این نکته حایز اهمیت هست که به خاطر وجود این باغها تعداد زیادی از روستائیان مشغول به کار وکسب روزی حلال هستند و این امر موجب روانه نشدن جمع زیادی از اهالی روستا به شهر شده ..که موصوع کوچکی نیست .درست نیست که سرمایه ی جمع کثیری از مردم به خاطر عدم مدیریت و خواب بودن مسئولان به هدر برود .


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  زمینی که چندین سال قبل آقایون مجوز را گرفتن و فروختن،حالا مردمی که خریدن باید تاوانشو‌ پس بدن؟؟؟؟
  نکنید،خدا را خوش نمیاد


  پاسخ

 • امیر

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  مردم با هزار تا مشکل بدبختی یک قطعه باغ درست کردن این فقط ظلم و ستم به مردمه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  امید مردم نا امید نکنین . تو این گرونی و اوضاع خراب .


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام
  مردم چه‌گناهی کردن وقتی مجموعه ای که ۲۰‌سال هس کسی بهش گیر نداده رو میبینن فک میکنن مجوز داره و تمام سرمایه ای که به بدبختی در آورده رو میده این باغ حالا باید اینجوری تخریب کرد
  مگر تخریب به جز ویران کردن و برجای گذاشتن یه مشت سنگ و سیمان نیس آیا طبیعت اینگونه سالم می مونه یا هرکسی واسه خودش یه زمینی خریده و به درختانش می رسه خود احادیث هم میگه هر
  کسی هرجایی رو آباد کرد میشه صاحب انجا
  اگر مردم رو میخواید از دین و انقلاب زده کنید
  پس بسم الله خراب کنید ان شاالله ثواب کنید


  پاسخ

 • اکبر

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  سلام
  تخریب باغات هیچ فایده‌ای نداره فقط چندتا آدم که دوستدار طبیعت هستند رو به خاک سیاه میشونید


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۹ - آبان - ۱۳۹۹

  چه عیبی داره خیلی از زمینهای بایر رو مردم اباد کردند حالا با خراب کردنش چه اتفاق خوبی میوفته مدیریت کنید تا همه راضی باشند سپاس


  پاسخ

 • حسینی

  تاریخ : ۱۰ - آبان - ۱۳۹۹

  بله بیان لودر بزارن همه باغها رو خراب کنند بعداز ۲۰ سال تازه از خواب بیدار شدن دیدن که این باغها یکدفعه پیدا شدن و اینهمه مصالح ساختمانی که میتوان برای ساخت مسکن به کار رود برای ساخت و ساز باغ شهری بکار رفته
  مگر اینهمه آب که برای آبیاری این باغ ها به کار رفته از خلیج فارس آمده و درختها با اراده طبیعت رشد کرده اند
  چرا مسولین نمیدیدند مردم دارند زمین میخرند و هزینه میکنند و درخت میکارند ور بار برای رفتن بهم باغچه آب در باک ماشینشان میریزند و ۸۰ کیلومتر میرانند وه نهال ها سر میزند تا نهال ها درخت شوند آن موقع مسولین کجا بودند که با یک اسپری رنگ قرمز به این جماعت بی کار بفهماند که کارشان بیهوده است و دارند آب در هاون میکوبند خوب اگر بحث جریمه و دریافت وجه از مالکین هست خوب راحت بفرمایند تا مردم فهیم از هزینه زندگی شان بزنند وتقدیم نمایند و اینهمه استرس به جان مردم نیندازند و یک بار برای همیشه این موضوع را حل و فصل کنند و اگر میخواهند تخریب کنند هزینه های مردم را پرداخت کنند و بسم الله


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - آبان - ۱۳۹۹

  با سلام . من یک فرهنگی هستم که توان خرید خانه حیاط دار در شهر ندارم بنابر این یک زمین سند دار ( نه منابع ملی) خریده و یک اتاق ۱۸ متری درست کرده ام . نکته قابل تامل اینجاست که هر وقت تصمیم به اجرای یک قانون گرفته می شود این قانون برای ضعیف ترین افراد اجرا میشود معمولا ویلاهای بزرگ و آنچنانی که مربوط به افراد با نفوذ و ثروتمند است تخریب نمیشوند و دیوار های بلوکی و اتاقک های افراد عادی و کم بضاعت تخریب میشوند . مثال بارز آن اینکه وقتی به سراغ معوقات بانکی میروند یقه افرادی بیچاره و مردم عادی را میگیرند که وام های ۵ میلیونی دارند و هیچگاه به سراغ افرادی که وامهای میلیاردی دریافت کرده اند نمیروند. در مجموع اگر فردی زحمت کشیده و زمینی را آباد کرده این باغچه مورد استفاده اکثر فامیل و اطرافیان قرار میگیرد آن هم در این شرایط کرونایی که سفر نمی توان رفت . کلا مسئولین ما فکر این هستند که چطور به مردم فشار بیاورند و خراب کنند همان عراضی ملی را کدامیک دولت امکاناتی برای تفریح مردم فراهم آورده یک نقطه اطراف شیراز نام ببرید که دولت سرویس بهداشتی درست کرده و امکانات برای خانواده ها فراهم باشد.


  پاسخ