• 28 / آذر 1397 / 14:34
  • شناسه خبر : 2917

تسهیل شرایط تولید کشاورزان و برخورد با متخلفان برای حفظ کاربری اراضی کشاورزی

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: خدمات رسانی و تسهیل شرایط برای تولید بهره برداران بخش کشاورزی و کشاورزان واقعی و برخورد با تخلفات و ساخت و سازها و سواستفاده های سوداگران و سودجویان از زمین های کشاورزی دو رویکرد اساسی سازمان در حوزه حفظ کاربری اراضی کشاورزی است.

به گزارش اول فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان امور اراضی،مهندس علیرضا اورنگی با اعلام این مطلب در گردهمایی سراسری مدیران امور اراضی کشور در شیراز،خاطرنشان ساخت:در سال های اخیر بسیاری از دستورالعمل ها، بخشنامه ها تدوین شده و اصلاحی در راستای تسهیل شرایط برای تولیدکنندگان و تامین امنیت غذایی جامعه بوده است.

وی تصریح کرد:سازمان امور اراضی در حوزه توسعه فناوری های اطلاعات و ایجاد سامانه های الکترونیک برای تسهیل خدمت به مردم، شفاف سازی فرایندها و ارتقا نظارت و صیانت از اراضی توفیقات چشمگیری داشته است.

اورنگی گفت:کارشناسان و مدیران استان ها و شهرستان ها به دلیل مواجهه مستقیم با مسایل و چالش های حوزه امور اراضی از تجارب و نظرات کارشناسی ارزنده ای برخوردار هستند. باید زمینه استفاده از این تجارب و مشارکت فعالانه استانها در تدوین قوانین، مقررات، فرایندها و برنامه های سازمان فراهم شود.

وی یادآور شد:لازمه تحقق سیاست حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی و پیشگیری از تخلفات این حوزه به کاربستن مجموعه ای اقدامات ایجابی و نرم افزاری مانند، استفاده از فناوری های نوین، آموزش و ترویج و توانمندسازی جوامع محلی، اصلاح و روزامدسازی قوانین و مقررات و افزایش تعاملات با بخش های مختلف برای بهبود آگاهی عمومی است.

اورنگی با بیان این که فرمانده یگان حفاظت اراضی کشاورزی به زودی منصوب و در سازمان مستقر خواهد شد،تاکید کرد: لازم است استانها با امادگی و نگاه مثبت فعالیت یگان های استانی را نیز شروع کنند.

وی با اشاره به این که سازمان امور اراضی در رفع تداخلات اراضی و کاداستر اراضی کشاورزی توفیقات قابل توجهی داشته است، بیان داشت:صدور اسناد اراضی کشاورزی به عنوان خروجی اصلی این دو طرح رویکرد مهم سازمان است.

اورنگی خاطرنشان ساخت:با توافقات و تفاهمی که بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در شرف وقوع است، شرایط برای سنددار شدن زمین های کشاورزی و رفع موانع موجود، تسهیل خواهد شد.

وی گفت:ضوابط تشخیص اراضی زراعی و باغی در کمیسیون های مربوطه دولت نهایی شده و به زودی با تصویب هیات دولت برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

ببینید|تجمع اعتراضی دامداران سراسر کشور مقابل وزارت کشاورزی
سرپرست معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد
سرپرست معاونت توسعه وزارت جهاد کشاورزی منصوب شد

ثبت دیدگاه