• 30 / خرداد 1401 / 21:12
  • شناسه خبر : 87253

تصاویری از جشن عروسی کرمانجی کردهای خراسان

«داوه‌تا کورمانجی» در زبان کرمانجی به معنای جشن عروسی کرمانجی است و در فرهنگ کردهای خراسان جشن عروسی مهم‌ترین جشن زندگی یک فرد است که با شکوه و شادی بسیار برگزار می‌شود.
ایسنا:۲۹ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۵:۳۳مراسم عروسی در کشورها و فرهنگ‌ها، ادیان و مذاهب، گروه‌های قومی و حتی طبقات اجتماعی گوناگون، به اشکال مختلفی برگزار می‌شود. می‌توان گفت که آیین‌ها و جشن‌های ازدواج از مهم‌ترین و شادی‌بخش‌ترین مراسم‌ها در میان هر قوم و ملتی است و برگزاری آن نشان از آغاز زندگی مشترک بوده و به عبارتی پیمان مقدس زناشویی و تشکیل خانواده میان یک زن و مرد را نشان می‌دهد.
«داوه‌تا کورمانجی» در زبان کرمانجی به معنای جشن عروسی کرمانجی است و در فرهنگ کردهای خراسان جشن عروسی مهم‌ترین جشن زندگی یک فرد است که با شکوه و شادی بسیار برگزار می‌شود. کردها در جشن عروسی با همیاری و همکاری یک‌دیگر پایه‌های تعاملات اجتماعی را مستحکم کرده و بر انسجام و همبستگی اجتماعی خود می‌افزایند.  با توجه به ارزش و اهمیت مراسم جشن عروسی در میان کردهای خراسان عناصر ارزشمند و منحصربه‌فرد و نقش آن در تحکیم اجتماعی پرونده این مراسم طی ۶ ماه مستندسازی شده و پس از تایید در شورای ثبت میراث معنوی استان به شورای ثبت ملی فرستاده شد و در تاریخ ۱۵ بهمن ۱۳۸۳ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید:

مراسم ازدواج آقای شهردار با تمساح زبان‌بسته+عکس
کشف کتیبه‌های پهلوی- ساسانی و نقاشی دیواری در آتشکده معظم خراسان
عروسی مرد ۱۰۳ ساله برای سومین بار پس از قهر همسر دوم+عکس

ثبت دیدگاه