• 06 / تیر 1401 / 20:46
  • شناسه خبر : 88009

تصاویری از طبیعت منطقه قره‌داغ که تاکنون ندیده اید

قره داغ یا منطقه ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است درشمال استان آذربایجان شرقی، شامل (شهرستانهای اهر،کلیبر،هوراند،ورزقان و خداآفرین)که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده‌است.

ارسباران در شرق با شهرستان مشگین‌شهر و مغان در جنوب با شهرستان سراب و در غرب با شهرستان تبریز و مرند همسایه است.

در زبان محلی این ناحیه با نام قره‌داغ نیز شناخته می شود و گفته شده نام قره‌داغ به علت کثرت کوههای منطقه ساخته شده، با این توضیح که قره در زبان ترکی به بزرگی، انبوهی، کثرت و درهم‌ تنیدگی دلالت میکند.

در این جنگل بیش از یک هزار و ۸۰ گونه گیاهی و ۳۲۰ گونه جانوری شناسایی شده که سیاه خروس، قرقاول ارسبارانی، پلنگ، شوکا، کل و بز وحشی، گربه وحشی و گربه جنگلی، عقاب طلائی، عقاب شاهی، سارگپه جنگلی، طرلان، بحری، بلوط، سرخدار، گلابی، گیلاس وحشی، انار، زرشک، سماق، ارس، پیرو، زغال اخته، افرا، گردو، ممرز، گونه‌های متنوع گراس و نباتات علوفه ای مناطق نیمه خشک استپی و … از جمله مهمترین گونه های جانوری و گیاهی مهم منطقه است.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری منطقه ارسباران می توان به وجود گورستان‌ها و کلیساهای تاریخی متعددی است که از جمله آنها می‌توان به  کلیسای آینالو، کلیسای وینق و کلیسای ناپشته، و از گورستان‌ها به گورستان وینق، گورستان داش‌باشی، گورستان تازه کند و گورستان آینالو اشاره کرد.

 قلعه تومانیانس وینق، قلعه قره قوچ، قلعه قله‌دره سی وینق، قلعه آغی، قلعه تاتار، قلعه تومانیانس آینالو، قلعه ابریق و قلعه مکیدی، درخت کهنسال بلوط در روستای چریق و درختان چنار کهنسال در روستاهای شاه حیدر، مکیدی و طوعلی سفلی، یخچال طبیعی ما بین روستاهای گندم نان و شیخ حسینلو و … از جمله دیگر جاذبه‌های بی‌شمار منطقه حفاظت شده ارسباران است.

 

بیشتر بخوانید:

ثبت دیدگاه