• 11 / آذر 1401 / 16:54
  • شناسه خبر : 98998

تغییرات آزمون سراسری(کنکور) سال ۱۴۰۲ اعلام شد

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ را تشریح کرد.

به گزارش اول فارس ، احسان جمالی با تشریح تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۲، گفت : در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ باید سه بخش قوانین سنجش و پذیرش دانشجو از سال ۱۳۸۶ تاکنون ، آمار و اطلاعات آزمون سراسری ۱۴۰۱ و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در سال ۱۴۰۲ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را باید مد نظر قرار داد.

وی با اشاره به قوانین سنجش و پذیرش دانشجو از سال ۱۳۸۶ تاکنون افزود : در آبان سال ۱۳۸۶ قانونی در مجلس شورای اسلامی برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور به تصویب رسید که در آن ، تأثیر سوابق تحصیلی ، هر ساله تا حذف کامل کنکور تا پایان سال اول برنامه پنجم توسعه یعنی تا سال ۱۳۹۰ افزایش می‌یافت و این قانون در آزمون‌های سراسری سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ مورد استفاده قرار گرفت ، اما با توجه به افزایش نیافتن پوشش سوابق تحصیلی و تقاضای زیاد داوطلبان برای برخی از رشته محل‌ها ، حذف کنکور محقق نشد .
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد : قانون مذکور در سال ۱۳۹۲ از سوی مجلس لغو و قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شد و از آزمون سراسری سال ۱۳۹۳ بر اساس این قانون اقدام و تأثیر سوابق تحصیلی در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ به میزان ۲۵ درصد و به صورت قطعی انجام شد .

همچنین در سال ۱۳۹۵ با رأی دیوان عدالت اداری ، مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر تأثیر قطعی سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون سراسری، ابطال شد.
جمالی با اشاره به این که بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی است ، اما بیشترین میزان رشد داوطلب در مقایسه با سایر گروه‌های آزمایشی در سال‌های اخیر در گروه آزمایشی علوم انسانی بوده است یادآور شد : بیشترین میزان پذیرش و درصد قبولی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در تمامی رشته محل‌های با آزمون و صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی به ترتیب مربوط به استان‌های یزد ، مازندران ، سمنان ، اصفهان و قم بوده است.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت : در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ ، میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی ۴۰ درصد خواهد بود که بر اساس ۱۱ درس دیپلم در پایه دوازدهم در نظام ۶-۳-۳- خواهد بود و سهمیه‌ها در این آزمون تغییر نخواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور ، وی تأثیر قطعی سابقه تحصیلی ، حذف زیر گروه‌ها ، تعداد برگزاری و اعتبار آزمون اختصاصی ، تغییر ضرایب آزمون اختصاصی ، ضرایب سوابق تحصیلی برای نظام ۳-۳-۶ و نظامی سالی واحدی/ترمی واحدی ، پذیرش دانشجو را ، از مهمترین تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ بر شمرد.
جمالی به افزایش دو رشته پزشکی و دندانپزشکی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ اشاره و اضافه کرد : به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، ۲۰ درصد معادل ۱۹۲۰ نفر به رشته پزشکی و ۱۵ درصد معادل ۲۹۰ نفر به رشته دندانپزشکی نسبت به ظرفیت‌های آزمون سراسری سال قبل در گروه آزمایشی علوم تجربی اضافه می‌شود؛ یعنی ظرفیت پذیرش در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در رشته پزشکی برابر ۱۱ هزار و ۵۲۰ نفر و رشته دندانپزشکی ۲۲۱۵ نفر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

قطع اینترنت‌های همراه از ساعت ۷:۳۰ تا ۱۱:۳۰ در محدوده‌های برگزاری کنکور
واکنش سازمان سنجش آموزش به توقف ثبت‌نام داوطلبان آزمون آیلتس
نکات کلیدی کنکور ۱۴۰۲ برای داوطلبان اعلام شد

ثبت دیدگاه