• 21 / شهریور 1400 / 6:34
 • شناسه خبر : 67121

تنگه ای در استان فارس که باید حتما آن را ببینید + عکس

به گزارش گروه گردشگری اول فارس؛ تنگه دم اسب واقع در منطقه کوهمره سرخی در فاصله ۵۰ کیلومتری جنوب شیراز یکی از مناطق زیبا و بکری است که دستیابی به آن با توجه به رودخانه ای بودن آن و گذر از معبرهای آبی، جذاب و دیدنی است. برای دسترسی به این تنگه باید از شهرستان شیراز به روستای کره بس رفت. در این تنگ رانش زمین باعث ایجاد دریاچه ای به طول ۲۰۰ متر شده است که گذر از آن با شنا یا قایق های بادی میسر است. ادامه این مسیر به آبشار تنگ دم اسب منتهی میگردد.

دیدن آبشار و دیگر مناطق دور و بر آن بسیار فرح بخش و زیبا است. آبشار ارتفاعی در حدود سی متر دارد و از میان دو دیواره سنگی به پایین میریزد. این منطقه دارای پوشش جنگلی درختان بلوط و انواع درختان و بوته های دیگر و کوه های سر به فلک کشیده است. مسیر پیمایش راه پاکوب مشخصی است که عبور از آن با فراز و نشیب های زیادی همراه است. در طول راه از بلندای کوه دره ای عمیق دیده می شود که رودخانه خروشان دم اسب در دل آن جریان دارد. رودخانه پس از طی مسیر تنگ وارد روستای کره بس می شود.

مسیر آبشار گاهی از جداره کوه و گاهی نیز از کف دره و عبور از میان آب میباشد و گذر از کانالهای تنگ و مارپیچی به عرض ۲ تا ۴ متر که ارتفاع دیواره های اطراف آن به بیش از ۵۰ متر می رسد. طول دریاچه مسیر حدود ۲۰۰ متر است و حرکت در طول آن حدود یک ساعت طول می کشد که برخی افراد با تیوپ طول رودخانه را طی می کنند و برخی هم شنا را ترجیح میدهند. ادامه مسیر کوهپیمایی است. گذر از میان درختان خوشمزه انار نیز بخشی از این سفر است.

در بعضی نقاط می بایست به صورت دست به سنگ و با عبور از شکاف و تنوره هایی به صورت انفرادی ادامه مسیر داد. در داخل رودخانه نیز برای حفظ تعادل و امنیت افراد همراه معمولا نیاز به تجهیزات کوهنوردی از جمله طناب میباشد تا راحت تر این مسیر طی شود.

برای رسیدن به آبشار زیبا تنگه دم اسب سختی هایی در طی مسیر گریبانگیر کوهنوردان و علاقمندان میشود اما خود آبشار با قامتی زیبا و خروشان تمام خستگی ها را بدر میکند و با پذیرفتن تن خسته عابران و مهمانان بر آبهای خروشانش، همه ناملایمات را جبران میکند. به این منطقه و کنار آبشار که می رسی عطر پونه همه جا را پر کرده و مارمولکها نیز به صدای موسیقی آبشار در رقص و جست و خیز هستند.

مسیر دسترسی به تنگه

تنگه دم اسب حدود ۴۰ کیلومتری جنوب غرب شیراز از جاده شیراز کازرون مسیرش است. حدود ۱۵ کیلومتر از شیراز که خارج شدید باید وارد جاده ای فرعی شوید که ابتدای منطقه کوهمره سرخی واقع وجود دارد و از آنجا مستقیم تا رسیدن به روستای کره بس ادامه دهید.

 

 

 

بیشتر بخوانید:

برگزاری نمایشگاه بین المللی دام ، طیور ، شیلات و آبزیان و صنایع وابسته در شیراز
مرگ پسر ۱۵ ساله در آبشار محمد رسول الله اقلید
پیش بینی هواشناسی از وضعیت فعالیت سامانه بارشی در استان فارس

ثبت دیدگاه

 • اولونگا

  تاریخ : ۲۱ - شهریور - ۱۴۰۰

  فکر کنم یکی دو تا از عکس های بالا مربوط به تنگ رغز یا عروس دره های ایران است
  زیباترین تنگ آبی ایران که در استان فارس و شهرستان داراب و روستای حسن آباد فسارود واقع است


 • علیرضا

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۰

  چرا آمار غلط به مردم میدین،بابا دریاچه کجا بوده،خدا بیامرزتش،کلا خشک شد،البته قبلا وجود داشت اما الان دیگه نه


 • سورنا

  تاریخ : ۲۲ - شهریور - ۱۴۰۰

  من بچه اقلیدم تنگه براقه هم خود خودشه