• ۰۵ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۱۹:۵۲
 • شناسه خبر : 51915

ثبت نام مرغ در شیراز شروع شد+جزئیات

 کمبود مرغ در شیراز به مرحله‌ای تازه رسیده و اکنون مراکز عرضه مرغ گرم از مردم می خواهند برای خرید از قبل ثبت نام کنند.

خبرگزاری مهر : افزایش تقاضا در بازار مرغ و محصولات پروتئینی امری طبیعی در ماه مبارک رمضان است و مسئولین نیز بر این امر واقف هستند که در این ماه میزان مصرف مردم افزایش چشمگیری می‌یابد.

پدیده‌ای که اکنون در بازار محصولات پروتئینی و اختصاصاً بازار مرغ جریان دارد این است که مردم خواهان خرید مرغ هستند اما بازار پاسخگوی نیاز مردم نیست این در حالی است که مسئولین با تاکید بر اینکه تمهیدات لازم برای برطرف کردن این مشکل در نظر گرفته شده است سعی بی نتیجه‌ای در کنترل هیجانات بازار دارند.

نام نویسی برای دریافت مرغ

پدیده‌ای کم سابقه یا می‌توان گفت بی سابقه در بازار محصولات پروتئینی در ایران نام نویسی برای دریافت مرغ است که این روزها در بازار محصولات پروتئینی در شیراز اما به وفورمشاهده می شود.

متقاضیان دریافت مرغ با مراجعه به واحدهای عرضه کننده نسبت به نام نویسی و ارائه شماره تماس مبادرت کرده تا زمانی که مرغ گرم به دست واحد صنفی مدنظر رسید پس از تماس مسئول آن واحد صنفی نسبت به مراجعه و خرید مرغ اقدام کنند.

مراجعه کنندگان به واحدهای صنفی عرضه کننده مرغ و محصولات پروتئینی و تخم مرغ معمولاً با این جواب مواجه می‌شوند که مرغ گرم در بازار موجود نیست اما در همان واحدهای عرضه کننده به آسانی مرغ‌های فرآوری شده و بسته بندی شده به وفور در دسترس است.

در بررسی میدانی به این نکته رسیدیم که به گفته مسئولین برخی از واحدهای عرضه کننده مرغ، چون نمی‌توان در قیمت گذاری مرغ‌های فرآوری شده و بسته بندی شده دخالت کرد این نوع مرغ در بازار به وفور وجود دارد و شرکت‌های تولید کننده نیز اقدام به تولید کرده‌اند اما براساس قوانین حاکم بر بازار مرغ گرم باید در قیمت مشخص توسط واحدهای عرضه کننده توزیع شود.

در نقطه مقابل اما تخم مرغ به وفور در سطح بازار وجود دارد.

توصیف بازار مرغ گرم و منجمد از زبان مسئولین

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام فارس  گفت: روزانه مرغ منجمد در اختیار واحدهای عرضه کننده منتخب قرار می‌گیرد و نسبت به توزیع توسط هایپر مارکت ها اقدام شده است.

علی رحمانی اضافه کرد: میزان سهمیه اختصاص یافته به استان فارس توسط دولت مشخص شده و در تلاش برای افزایش این میزان نیز هستم اما با توجه به میزان ارائه شده به استان فارس امکان توزیع مرغ منجمد در تمامی واحدهای صنفی وجود ندارد از این رو تنها توسط واحدهای منتخب نسبت به عرضه مرغ اقدام می‌شود.

وی افزود: مرغ منجمد در تمامی استان توسط واحدهای توزیعی منتخب عرضه می‌شود و این سیاستی است که در نوروز نیز اجرایی شد و نیاز استان که نزدیک به ۶٠٠ تن بود نیز از طریق این واحدها توزیع شد.

این در حالی است که رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و تخم مرغ و محصولات پروتئینی  در گلایه خود نسبت به تعیین سیاست‌های ناکارآمد در خصوص توزیع مرغ گفت: بالغ بر ۵٠٠ واحد عرضه کننده مرغ در شیراز اقدام به فعالیت می‌کنند که این واحدها نیز هرکدام پوشش دهنده نیاز حجم قابل توجه‌ای از مراجعات است از این رو اگر مرغ منجمد در واحدهای توزیعی سطح شیراز توزیع می‌شد مشکلات به وجود آمده در این حوزه به سرعت برطرف می‌شد.

نجفی در ادامه تصریح کرد: واحدهای صنفی تنها عرضه کننده هستند و نقشی در قیمت گذاری ندارند و این واحدها اجرا کننده سیاست‌های اند که توسط دستگاه‌های متولی وضع شده است.

او افزود: قیمت عرضه شده نیز براساس قانون ذکر شده است و نمی‌توانند واحدهای عرضه کننده کالایی را گران‌تر یا ارزان‌تر از قیمت مصوب عرضه کنند.

دلال‌ها نمی‌گذاشتند قیمت مرغ کاهش یابد

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی گفت: دلال‌ها عامل اصلی برای جلوگیری از کاهش قیمت مرغ بوده و مقاومت دلال‌ها باعث شد قیمت مرغ کاهش نیابد.

صمد رنجبری  بیان کرد: یکی از سیاست‌هایی که دولت در راستای کنترل قیمت مرغ در پیش گرفته بود یکسان سازی قیمت بود این در حالی است که قیمتی که تعیین شده ۲۴,۹۰۰ تومان تعیین شده که قیمتی منصفانه برای تولید کننده و مصرف کنندگان است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که در راستای اعمال این سیاست گذاری با آن مواجه بودیم مقاومت دلال‌ها بود که با این قیمت موافق نبودند و در این راستا سدهایی برای عدم کاهش قیمت مرغ تعیین کردند در این راستا با ورود دستگاه‌های قضائی و انتظامی با دلال‌های موجود در بازار مقابله شد و واحدهای عرضه کننده مجبور به تصویب قیمت مصوب و توزیع کالا با قیمت مصوب شدند.

به گفته این مقام مسئول مشکلات ایجاد شده تا دو روز آینده برطرف خواهد شد و صف کاملاً از بین خواهد رفت.


بیشتر بخوانید:


رنجبری در خصوص تأمین نهاده‌های خوراکی نیز تاکید کرد: نهاده‌های مورد نیاز واحدهای تولیدکننده تأمین شده و حتی مرغ داران را نیز تشویق می‌کنیم که نسبت به جوجه ریزی در ظرفیت خالی اقدام کنند تا نهاده لازم به این افراد ارائه شود.

وی ادامه داد: در استان کمبود نهاده‌های دامی نداریم و به اندازه نیاز با قیمت مصوب دولتی که با ارز ۴٢٠٠ تومان وارد کشور شده است در اختیار واحدهای قرار می‌گیرد و قیمت نهاده‌ها نیز به گونه‌ای تعیین شده که از ٣ هزار تومان در کمترین قیمت. تا ۴ هزار تومان قیمت گذاری شده است.

بازار محصولات پروتئینی در استان فارس همچنان با تغییرات و نوسانات قابل توجهی مواجه است و اگر مسئولین نگاه ویژه‌ای به این بازارها نداشته باشند در آینده نه چندان دور شاهد خواهیم بود که نوسانات قیمتی رشد قابل توجهی خواهد یافت.

این در حالیست که با توجه به گفته مقامات کشور هنوز ارز لازم برای تأمین نهاده‌های دامی تأمین شده و کشور با مشکل تأمین خوراک مواجه خواهد بود که این موضوع نیز خبر از ایجاد آشفته بازار در تعیین قیمت تمام شده مرغ می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

آگهی مزایده خودرویی واقلام فرسوده پلیس فارس
خطرناک‌ترین قسمت مرغ که نباید مصرف شود
استمداد فوری محیط زیست از دوستداران طبیعت در استان فارس

ثبت دیدگاه

 • ناشناس

  تاریخ : ۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  واقعا خسته نباشند با این مدیریت . دولت تدبیر و امید بعد از هشت سال چه مدبرانه برنامه ریزی کرده است .که علی رغم افزایش چهار تا پنج برابری کالاهای ضروری مثل مرغ و شکر و روغن و …… مردم براحتی به آنها دسترسی دارند. !!


  پاسخ

 • نا شناس

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  … نکنید چند ماه هست که مرغ در شیراز کم شده یا گیر نمیاد کاری به ماه رمضان ندغره


  پاسخ

 • ساحل

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  این خانه از پای بست ویرانه است ؛ خواجه در بند نقش ایوان است. ?


  پاسخ

 • حافظ

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  هردم ازاین باغ بری می‌رسد ضعف مدیریت وحشتناک است مملکت دلالان وصاحبان زروزور دارند اداره می‌کنند دشمن خارجی نمی‌خواهیم کلی خون خوارملت در داخل تشریف دارند خوراکی اینجور قطعات یدکی یک جور و اجاره خانه و…


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  چقدر زشت مگر مرغ ماشین هست که ثبت نام کنیم خدایا بدادمان برس


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  ……………بایدبرای خریدمرغم ثبت نام کنیم


  پاسخ

 • یازهرا

  تاریخ : ۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  خاک بر سر اون کسانی که باعث وبانی این صف ها شدن. بحق صاحب این ماه که آه مردم پس بدن. چوب خدا صدا نداره. رسوایی …


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  اگه بخوان کنترل کنن راحت میتونن ولی اراده ای واسه اینکار نیست


  پاسخ

 • پدرام

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  کاری به ماه رمضان نداره فقط امسال ماه رمضان بوده انگار با کور تلیت میخورن مشکل جای دیگه هست مسولین بی تدبیر


  پاسخ

 • پارسا

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  یه سوال داشتم اگر یه هو مهمون سر زده اومد خونمون امکان ثبت نام فروش ویژه فوری هم هست


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  خلایق هرچه لایق چطور ما تو صف مرغ نمیریم یه مشت احمق گشنه آخه مرغ هورمونی چیه که بخوای براش تو صف وایسی اینا یه عده هستند که دائم تو صف هستند


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  تتنهاراه مبارزه با گرانی نخریدن است


  پاسخ

 • محمد

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  باعث حقارت ….دولت…


  پاسخ

 • فاطمه

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  دوسه ماهه مرغ نیس ویا کم شده کاری ب ماه رمضان نداره …ترامپ ک ریس جمهمور آمریکابود روحانی فرمودن ک کاخ سفید را لعنت بفرستیدبخاطر تحریم ها الان چی ؟


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  مملکتی که تو دنیایه امروزی درگیر مرغ و….. هست دیگه جهان سوم نیست شهر مردگانه


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  لعنت به بیخبری


  پاسخ

 • کارگر

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  دیگه عرضی نیست همه خوب هستیم


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  بهتره از وین برگردید بیاید تو قرار گاه مرغ


  پاسخ

 • محمد کرمی

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  نکنید نسازید عقب افتاده ترین کشورها هم واسه مرغ نام نویسی نمی کنند آخه این چه مدیریتی هس


  پاسخ

 • احمد

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  سلام بر شما دلاوران چندروزه دیگه نترسین گوشت گوسفند وماهی هم صف براش گشیده میشه همه اینا میشه اینترنتی و باید زنبل بزاریم …


  پاسخ

 • زینب

  تاریخ : ۱۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  ماه رمضان با بقیه ماه ها چه فرقی داره ، بی تدبیری مسئولان حد و مرز نداره


  پاسخ

 • ناشناس

  تاریخ : ۱۱ - اردیبهشت - ۱۴۰۰

  دل وجیگر مرغ هم دیگه گیر مردم شیراز نمیاد هر روز قیمت بره بالا حالاهم قحطی مرغ یعنی چی این وضع …مردم چی بخورن برنج گرون مرغ قحطی گوشت قرمز۱۵۰,


  پاسخ