• 13 / مرداد 1401 / 14:06
  • شناسه خبر : 91482

جدیدترین هشدار هواشناسی کشاورزی برای استان فارس


اداره کل هواشناسی استان فارس با انتشار اطلاعیه سطح زرد کشاورزی نسبت به رطوبت نسبی هوا، تندباد‌های لحظه‌ای و احتمال شیوع بیماری‌های گیاهی به کشاورزان هشدار داد.
به گزارش اول فارس ، در این اطلاعیه آمده است، روز‌های پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ مرداد ماه این سامانه در استان فارس فعال می شود.

هواشناسی استان فارس بر اساس این هشدار توصیه کرده است:
با وجود بارندگی‌های اخیر و افزایش رطوبت هوا برای طغیان بیماری‌های قارچی و باکتریایی شرایط مساعد بوده و از این رو توصیه می‌شود پس از مساعد شدن هوا شرایط، سمپاشی با سموم موثر براین بیماری‌ها انجام شود.

همچنین تنظیم دورآبیاری به منظور کاهش رطوبت سطح برگ‌ها و به تعویق انداختن انجام عملیات خاک ورزی تا رسیدن به مرحله رطوبتی ظرفیت مزرعه و انجام آبیاری در خاک‌های شور بعد از وقوع باران، پاک کردن گل و لای از سطح شاخ و برگ درختان برای ایجاد شرایط تهویه و جلوگیری از شیوع بیماری از دیگر توصیه‌هایی است که باید رعایت شود.

تخلیه آب جمع شده در ناحیه ریشه‌ها با حفر کانال‌های زه کش، گودال و شخم زدن بین ردیف در اطراف درخت، بازدید‌های دوره‌ای از مزرعه به منظور پایش و ردیابی بیماری‌های قارچی و ترمیم پوست درختان آسیب دیده از سیل با چسب پیوند و شستشوی پوست درختان با مواد قارچ کُش نیز توصیه می‌شود.

در باغات در اراضی شیبدار، بروز سیلاب‌های تند موجب شستشو و از بین رفتن لایه سطحی مهم خاک شده و لازم است خاک دهی و کود دهی انجام شود.

پیشتر نیز اداره کل هواشناسی فارس طی اطلاعیه‌ای نسبت به بارش پراکنده در روز‌های تاسوعا و عاشورای حسینی برای برخی نقاط استان پیش بینی کرده بود.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی فعالیت جریانات مانسونی و تشدید بارش ها در برخی استان ها
هشدار زرد هواشناسی برای مناطق مختلف استان فارس در ۵ روز آینده
هشدار هواشناسی در خصوص بارش شدید باران و تگرگ در ۱۲ استان

ثبت دیدگاه