• 14 / دی 1401 / 10:50
  • شناسه خبر : 101083

جزئیات تازه از ورود سامانه بارشی ، بارش‌های سیل‌آسا، کولاک برف، کاهش دما، آب‌گرفتگی، برخورد صاعقه و خسارت به کشاورزان

سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور نسبت به بارش‌های سیل‌آسا، کولاک برف، کاهش دما، آب‌گرفتگی، برخورد صاعقه و خسارت به کشاورزان هشدار داد.

 به گزارش اول فارس ، بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با نفوذ سامانه بارشی از جنوب غرب و غرب کشور در استان‌های خوزستان، ایلام، بوشهر، شمال و غرب فارس،‌کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان به‌تدریج در بخش‌هایی از غرب و جنوب اصفهان، همدان، زنجان، جنوب استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بارش باران در استان‌های جنوبی همراه با رعدوبرق در مناطق سردسیر و مرتفع بارش برف، وزش باد شدید موقتی پیش بینی شده است.

بیشینه بارش در استان‌های خوزستان،‌ایلام، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد و شمال بوشهر خواهد بود.

جمعه در نوار غربی کشور، مناطق جنوبی، شمال شرق و ارتفاعات البرز مرکزی بارش پراکنده و برای هرمزگان و جنوب فارس رگبار و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

شنبه در بخش‌هایی از شمال شرق، شرق، جنوب شرق، ارتفاعات البرز و غرب کشور و یکشنبه در شمال شرق و شرق کشور ابرناکی و بارش پراکنده انتظار می‌رود. از بعدازظهر یکشنبه نیز در سواحل غربی دریای خزر بارش باران و در شمال غرب و غرب کشور افزایش ابر و بارش پراکنده باران و برف پیش بینی می‌شود.

امروز در شهرهای صنعتی و پرجمعیت آلودگی هوا ادامه خواهد داشت. همچنین امروز برای سواحل دریای خزر و اردبیل روند افزایش دما انتظار می‌رود. امروز دریای عمان و تنگه هرمز به‌تدریج خلیج‌فارس و پنجشنبه خلیج‌فارس مواج خواهد بود. همچنین پنجشنبه و جمعه دریای خزر مواج پیش بینی شده است.

توصیف سامانه: نفوذ سامانه بارشی

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

نوع مخاطره: بارش باران و برف، احتمال کولاک، پدیده مه، در نواحی گرمسیر رعدوبرق، وزش باد شدید موقت
منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: کردستان، کرمانشاه، لرستان، غرب و جنوب اصفهان، نیمه جنوبی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی و غرب زنجان و همدان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: ایلام، کرمانشاه، لرستان، همدان، اصفهان، مرکزی، قم، نیمه غربی کرمان و هرمزگان، خراسان رضوی، یزد، سمنان، تهران، زنجان، قزوین، البرز، مازندران، گیلان و نیمه‌جنوبی آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی.

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶: ایلام، لرستان، کرمانشاه، جنوب کردستان، جنوب خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، غرب سمنان، شرق و شمال خوزستان، نیمه جنوبی فارس و غرب کرمان.

اثر مخاطره: یخ زدگی، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، اختلال در تردد، احتمال ریزش سنگ در جاده های کوهستانی، احتمال تاخیر در پرواز، احتمال افت فشار گاز، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال آبگرفتگی محلی و محدود در معابر و ترافیک شهری.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیر ضروری، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی در هنگام مسافرت با خودرو، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، آمادگی دستگاه های اجرایی و امدادی برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در جاده‌ها و آبگرفتگی معابر شهری، لایروبی کانال‌ها و آب‌روهای درون و برون شهری و مدیریت در مصرف انرژی بویژه گاز

توصیف سامانه: سامانه با بارش‌های شدید

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

زمان پایان: بعدازظهر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

نوع مخاطره: بارش باران، همراه با رعدوبرق، احتمال تگرگ، وزش باد شدید و در ارتفاعات برف

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، ایلام، فارس، بوشهر و جنوب لرستان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: بوشهر، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و جنوب لرستان و ایلام.

جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶: جنوب فارس، هرمزگان و جنوب بوشهر.

اثر مخاطره: آبگرفتگی معابر عمومی، اختلال در سفرهای بین شهری و داخل شهر، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، سیلابی شدن رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، احتمال صاعقه، تاخیر و لغو پروازها، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقالِ انرژی بویژه برق و گاز

توصیه: عدم توقف و تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پاکسازی آبروها و کانال‌های عبور آب درون شهری، پاکسازی دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، اجتناب از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت در مصرف انرژی، انجام اقدامات پیشگیرانه از خسارات احتمالی توسط شهرداری‌‌ها، راهداری ها، آب و فاضلاب شهری، دستگاه‌های امدادی و سایر دستگاه‌های اجرائی مسئول

توصیف سامانه: کاهش محسوس دما توام با بارش برف

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

زمان پایان: بعدازظهر پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

نوع مخاطره: بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴: چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب لرستان.

پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵: غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان.

اثر مخاطره: انسداد جاده‌ها و محورهای مواصلاتی به ویژه محورهای روستایی سردسیر، لغزندگی جاده‌ها و معابر عمومی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، اختلال در فعالیت‌های عمرانی، اختلال در انتقال حامل‌های انرژی سوخت، برق و گاز.

توصیه: آمادگی دستگاه‌های اجرایی مسئول و دستگاه‌های امدادرسان برای مقابله با برف، یخبندان، مه و کولاک در شهرها و محورهای مواصلاتی، پرهیز از رفت و آمدهای غیر ضروری در سفرهای بین شهری، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایرکوچ‌رو، مدیریت حامل‌های انرژی.

توصیف سامانه: وزش باد با سمت شمال غربی و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۴

زمان پایان: عصر جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع موج درمناطق ساحلی و دور از ساحل ۱.۵ تا ۲.۵ متر

منطقه اثر: شمال خلیج فارس، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر.

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا و غواصی، محدودیت در ترددهای دریایی بویژه تردد با شناورهای سبک و نیمه‌سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: صبح پنجشنبه ۱۴۰۱/۱۰/۱۵

زمان پایان: صبح جمعه ۱۴۰۱/۱۰/۱۶

نوع مخاطره: وزش باد و افزایش ارتفاع اموج در مناطق ساحلی ۱تا ۱.۵ متر و در مناطق دور از ساحل بیش از ۲ متر.

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان و مازندران و گلستان

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناورهای سبک، تفریحی و نیمه سنگین، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی.

توصیه: محدودیت در ترددهای دریایی بویژه تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و قایق های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی، جمع آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی.

در کانال اول فارس عضو شوید 

 کانال اول فارس در  ایتا 

 کانال اول فارس در سروش

کانال اول فارس در روبیکا

 کانال اول فارس در  بله 

کانال اول فارس در واتساپ

 کانال اول فارس در  تلگرام

بیشتر بخوانید:

هشدار هواشناسی ایران در باره بارش‌های سنگین برف و باران در ۱۳ استان+نقشه
اعلام پیش بینی وضعیت بارش برف و باران تا پایان هفته در استان فارس
آنچه باید در باره سرطان دهانه رحم بدانید

ثبت دیدگاه