• 19 / اردیبهشت 1401 / 12:34
 • شناسه خبر : 83134

افشای جزئیات تازه از پرونده فساد مالی در شرکت عمران صدرا

رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد: کیفرخواست متهمین پرونده فساد مالی مسئولان سابق شرکت عمران صدرا در دادسرای جنایی و جرائم امنیتی شیراز صادر شد.

 شرکت عمران صدرا

به گزارش اول فارس به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان فارس: پرونده فساد مالی در شرکت عمران صدرا در سال ۱۴۰۰ و بر اساس گزارش نهاد های امنیتی استان و گروه های جهادی امر به معروف و نهی از منکر تشکیل شد که این پرونده دارای ۱۳ متهم است که هر کدام از متهمان این پرونده با اتهامات گوناگونی روبرو می باشند.
وی اتهامات وارده به متهم اصلی و ردیف اول این پرونده را ۵۸ فقره اهمال در انجام وظایف، منتهی به تضییع بیت المال، ۴۶ فقره تبانی و تدلیس در معاملات دولتی، ۶ فقره ارتشاء، ۵ فقره پول شویی ، اختلاس و تحصیل مال از طریق نامشروع عنوان کرد و افزود: ۱۲ متهم دیگر پرونده نیز با اتهامات مشابه و دریافت یا پرداخت رشوه مواجه هستند.
رئیس شورای قضایی استان فارس با تأکید بر این که در این کیفرخواست ۶۴ صفحه ای به اعترافات و اظهارات همه متهمین و نحوه ارتکاب جرائم و تبانی های صورت گرفته و اخذ و پرداخت رشوه و سایر بزه ها اشاره شده است گفت: کارشناسی های دقیقی در خصوص محاسبه تضییع بیت المال، حیف و میل اموال عمومی، محاسبه رشوه های پرداخت شده و اخذ شده توسط مسئولین وقت این شرکت و اموال نامشروع تحصیل شده انجام شده است.
این مقام ارشد قضایی استان در تشریح اقدامات خلاف قانون متهمین مستند به اعترافات آنان بیان داشت: مدیرعامل سابق و برخی از اعضای هیأت مدیره شرکت عمران صدرا ، ضمن تبانی با تعدادی از پیمانکاران و دلالان شهر صدرا اقدام به واگذاری اراضی دولتی به قیمت پایین از ازرش واقعی نموده و قسمت های زیادی از اراضی فضای سبز شهر صدرا را نیز به صورت غیر قانونی به باغ مسکونی ، تجاری ، اداری و مسکونی تغییر کاربری داده و به افراد و پیمانکاران خاصی واگذار کرده اند.
رئیس کل دادگستری فارس افزود: علاوه بر کسب منافع کلان و پولشویی خسارتهای گسترده مالی به اموال عمومی و بیت المال وارد و حقوق عمومی مورد تضییع قرار گرفته است.
موسوی با بیان اینکه در این پرونده پس از گزارش اولیه ضابطین شکایتی نیز از سوی شهرداری صدرا مبنی بر تغییر کاربری غیر مجاز اراضی فضای سبز بدون اخذ رضایت و پرداخت حق و حقوق قانونی همراه با ارائه مستنداتی به مرجع قضایی واصل شده است گفت: در راستای روشن شدن همه ابعاد موضوع و جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال و همچنین اقناع وجدان قضایی و رعایت حقوق متهمین، کارشناسی های متعددی انجام و پس از اخذ نظر کارشناسی ۹ نفره میزان ضرر و زیان وارده به بیت المال و وجوه نامشروع حاصله  به میزان ۱۲۲ میلیارد و ۸۹۰ میلیون و ۹۱۵ تومان برآورد گردید.
وی در ادامه با تأکید مجدد بر اراده دستگاه قضایی در برخورد با فساد گفت: مبارزه با فساد در همه ابعاد آن از وظایف ذاتی و تکالیف قانونی دستگاه قضایی است و در دوران تحول و تعالی قوه قضائیه نیز این موضوع مهم از جمله اولویت های ماست و روند برخورد جدی با فساد های مالی و اقتصادی و قصورات مدیران و مسئولان که در سال گذشته به بهترین نحو انجام شد؛ در سال جاری نیز با جدیت ادامه خواهد داشت.

بر اساس این گزارش پرونده این فساد مالی پس از صدور کیفر خواست جهت رسیدگی به دادگاه کیفری ۲ شیراز ارسال شده است و دادگاه این متهمان به زودی برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

بازدید رایگان از موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی برای عموم مردم در فارس
اطلاعیه جدید هواشناسی در خصوص آب و هوای استان فارس در ۴۸ ساعت آینده
باران پراکنده بهاری در استان فارس از پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت

ثبت دیدگاه

 • عادل

  تاریخ : ۱۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مقام قضا تقاضای اشد مجازات را جهت متهمین صدرا خواستاریم .جمعی از رزمندگان دفاع مقدسز


 • عادل

  تاریخ : ۱۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مقام قضا تقاضای اشد مجازات را جهت متهمین صدرا خواستاریم .جمعی از رزمندگان دفاع مقدس


 • جانباز

  تاریخ : ۱۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  این افراد که دزدی کردند خودشان جمعی از … و جزو مقاماj… بودند . اشد مجازات مربوط به ما مردم می شود .


 • عادل

  تاریخ : ۱۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ریاست محترم دادگستری همون اقایی که روز بعد از جلب متهمین دوان دوان از تهرون اومده بود شیراز جهت حل موضوع نیز پاسخگوی مدیریتش‌و نظارت مافوق بودنش باید باشد


 • Ali

  تاریخ : ۱۹ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  تقاضای اشد مجازات رو داریم


 • جانان

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عذرخواهی میکنم بعد همه این قضایا تکلیف مردمی که پول دادن و بلاتکلیف موندن چیه آیا کسی هست جواب مردم بینواروبده که دلخوش به این مسکن ملی کردن و فکرمی کنن روزی خونه دارمیشن ؟!؟!؟!


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  عذرخواهی میکنم بعد همه این قضایا تکلیف مردمی که پول دادن و بلاتکلیف موندن چیه آیا کسی هست جواب مردم بینواروبده که دلخوش به این مسکن ملی کردن و فکرمی کنن روزی خونه دارمیشن ؟!؟!؟!


 • داریوش

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  مطمئن نیستیم که تا اتمام رسیدگی به اتهامات و کیفر این گروه از مدیران و کارکنان، افراد دیگری همین تخلفات را ( البته با حجم و تعداد و مبلغ بیشتری) انجام ندهند.!!! خانه از پای بست ویران است ………. ساختار موریانه زده


 • جواد

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  ای کاش همه مدیران دزد صدرا مجازات اعدام براشون صادر میشد تا بوده هر مدیر یا مسؤل تا اون پایین دستی اومدن تو ..یا .. فقط دزدی کردن و باج گرفتن ده‌ها مورد به چشم تو صدرا دیدیم


 • جانباز جنگ

  تاریخ : ۲۰ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  چه فایده اگراینها رواعدام کنن عبرت بشه برای دیگران بدرد میخوره وگرنه پول میدن زندان رو میکنن هتل درود برقوه قضاییه باید تمام این کثافت ها روریشه کن کرد