• 14 / مرداد 1400 / 10:17
  • شناسه خبر : 63172
  • منبع خبر: شرق/مشرق نیوز

جزئیات حمله مرگبار مرد تبر به دست به مردم در گرگان+عکس و فیلم

شرق:  مردی معتاد که با تبر به شهروندان در گرگان حمله کرده و یک نفر را کشته و ۹ نفر را زخمی کرده است، در بازداشت به سر می‌برد و به پرونده او به‌ صورت ویژه رسیدگی می‌شود.

در این حادثه یک معتاد سابقه‌دار با در‌دست‌داشتن قمه و تبر در خیابان مرکزی شهر گرگان با حمله به کاسبان و رهگذران، جوانی ۱۷‌ساله را به قتل رساند و ۹ نفر را نیز مجروح و راهی بیمارستان کرد. این حادثه ساعت ۱۹ روز سه‌شنبه رخ داد و مردم را وحشت‌زده کرد. مهاجم شخص خاصی را هدف قرار نداده بود و به‌ صورت پراکنده به مردم حمله‌ور می‌شد. پس از اعلام گزارش این حادثه، پلیس وارد عمل شد و متهم را دستگیر کرد.

شواهد ابتدایی نشان می‌دهد عامل جنایت، تعادل روانی مناسبی نداشته و به سبب مصرف مواد مخدر، روان‌پریشی در چهره او به ‌طور کامل نمایان بود. این فرد با مجروح‌کردن کسبه و رهگذران از محدوده مدرسه سمیه واقع در بخش شمالی بازار چهارراه میدان گرگان حادثه‌آفرینی خود را آغاز کرد و پس از حمله به یکی از مشتریان قهوه‌خانه و یک میوه‌فروش، به سمت تقاطع چهارراه میدان حرکت و در این راه تعدادی از رهگذران را زخمی کرد. او در ادامه وارد زیارتگاه عباسعلی گرگان شد و پس از حمله به یک مغازه‌دار و رجزخوانی برای مردم، به دست پلیس دستگیر شد.

کاسبان محدوده‌ای که مورد حمله این فرد قرار گرفت، گفتند عربده‌کشی و حملات این مهاجم به مردم ۱۵ دقیقه به طول انجامید. برخی از بازاریان اظهار کردند با دیدن صحنه‌های خون‌آلود دچار اضطراب و ترس شدند و نتوانستند با پلیس تماس بگیرند. بازاریان منطقه شمالی چهارراه میدان به ایرنا گفتند: این محدوده به محلی برای خرید و فروش کالاهای سرقتی و فروش مواد افیونی تبدیل شده و با وجود گزارش این موارد به دستگاه‌های متولی، تاکنون اقدام مؤثری برای حل این مشکل انجام نشده است.

سرهنگ مجتبی مروتی، رئیس پلیس آگاهی استان گلستان، با اشاره به حادثه آشوب خیابانی در چهارراه میدان گرگان گفت: این فرد هیچ خصومتی با افراد زخمی‌شده نداشته و به دلیل مسائل روحی و روانی این کار را انجام داده است. او اظهار کرد: حدود ساعت ۱۹ سه‌شنبه موضوعی مبنی بر درگیری در چهارراه میدان گرگان به پلیس اطلاع داده شد و بلافاصله عوامل انتظامی وارد عمل شدند. او بیان کرد: فردی که این حادثه را به وجود آورده، کارتن‌خواب بوده و از لحاظ روحی و روانی وضعیت آشفته‌ای دارد که البته این موضوع از سوی پزشکی قانونی در حال بررسی است.

 

رئیس پلیس آگاهی گلستان افزود: این فرد به‌ منظور تهیه قرص برای آرامش خودش به این محل مراجعه کرده بود که در آنجا با یک نفر درگیری لفظی پیدا می‌کند و در ابتدا با تیغ موکت‌بری به سمت مردم حمله‌ور می‌شود و بعد از آنکه تیغ موکت‌بری شکست، از همان بساط پهن‌شده در محل، دو وسیله برنده برمی‌دارد و دوباره شروع به حمله به مردم می‌کند. مروتی خاطرنشان کرد: همکاران ما با حضور در محل و بعد از تیراندازی، فرد را زمین‌گیر و دستگیر می‌کنند. بر اثر اقدامات این فرد، ۱۰ نفر از شهروندان زخمی شده که متأسفانه یک نفر از آنها به توجه به ‌شدت جراحات وارده فوت می‌کند.

فرزاد تاجره، جانشین فرمانده انتظامی گلستان نیز درباره نحوه دستگیری مرد تبر ‌به ‌دست گفت: متهم با مشاهده مأموران قصد حمله‌ورشدن به سمت پلیس را داشت که مأموران ضمن رعایت قانون به‌کارگیری سلاح، اقدام به شلیک تیر هوایی کردند که در این لحظه متهم اقدام به فرار کرد. با سرعت عمل و آمادگی بالای مأموران، متهم که مسلح به سلاح سرد تبر و کارد بود، در عملیاتی ضربتی دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شد.

یکی از کسبه محل درباره این حادثه به رکنا گفت: «متهم مرد ۵۳‌ساله‌ای است که از سال‌ها قبل در محله چهارراه گرگان کار می‌کرد و مردم او را می‌شناختند. او عصر سه‌شنبه یک تیغ جراحی را که بین یک کاغذ پیچیده بود، به مردم زده بود و وقتی می‌خواستند مانع او شوند از یک مغازه سمساری در محل چاقو و تبر برداشته بود و به هر‌کسی از کنارش رد می‌شد، می‌زد. او به مخدر شیشه اعتیاد دارد و بر اثر توهم ناشی از مصرف شیشه دست به این کار زده بود که در همان ساعت مأموران نیروی انتظامی در محل حاضر شده و او را دستگیر کردند». این فرد در ادامه گفت: «محمود نخاله‌های بازار و ماسه جابه‌جا می‌کرد. آدم درستی بود و سرش در کار خودش بود. فرد شروری نبود و تا به حال مشکلی برای کسی ایجاد نکرده بود. شاید فشارهای عصبی و اعتیاد باعث شد چنین برخوردی کند. او دارای همسر و خانواده است و نوه دارد». این شاهد عینی درباره اعتیاد عامل جنایت گفت: «در چهارراه عباسعلی میدان گرگان بارها مأموران نیروی انتظامی معتادان را جمع‌آوری کرده‌اند. کسبه محل از حضور معتادان آسایش ندارند. همین باعث می‌شود هر‌کسی وارد این منطقه می‌شود، گرفتار اعتیاد شود. اعتیاد متهم شدید بود».

در همین حال رئیس کل دادگستری گلستان از رسیدگی ویژه و فوری به پرونده این متهم خبر داد. حیدر آسیابی گفت: برای کسانی که به جان و مال مردم تعرض کنند از رأفت خبری نیست و با آنها با قاطعیت تمام برخورد خواهد شد و در این راستا پرونده متهم این حادثه دلخراش به‌ صورت ویژه در دادسرای مرکز استان رسیدگی می‌شود. او با بیان اینکه متهم با حضور سریع پلیس دستگیر شد و در بازداشت است، گفت: تحقیقات برای بررسی علت و انگیزه این فرد آغاز شده است. حادثه روز سه‌شنبه در حالی رخ داد که در اواخر بهار امسال نیز دو حادثه تبرکشی در روستاهای قرن‌آباد و زنگیان گرگان اتفاق افتاده بود.

بیشتر بخوانید:

کتک کاری زن ۳۲ ساله بخاطر خروپف کردن در خواب
رأی متهم به قتل افسر پلیس شیرازی صادر شد
ساخت وسازهای غیرقانونی در یک روستای گردشگری و خوش آب و هوا

ثبت دیدگاه