• 16 / اردیبهشت 1401 / 20:37
 • شناسه خبر : 82895

خبر خوش راه و شهرسازی برای متقاضیان بلاتکلیف طرح نهضت ملی مسکن

با اینکه مهلت ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن به پایان رسیده، بسیاری از متقاضیان شهرهای جدید عنوان می‌کنند هنوز پیامکی مبنی بر تایید، رد یا تعیین پروژه برای آنها ارسال نشده است؛ پیگیری از مسئولان مربوطه حاکی از آن است که وضعیت متقاضیان بلاتکلیف به زودی مشخص و به آنها اطلاع‌رسانی می‌شود.

به گزارش گروه اقتصادی اول فارس ، بسیاری از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن که اغلب ثبت‌نامی‌های شهرهای جدید هستند عنوان می‌کنند هیچ پیامکی مبنی بر تایید، رد، میزان آورده یا مشخص شدن پروژه برای آنها ارسال نشده است. پیگیری‌ها در این زمینه بدانجا ختم شد که وضعیت متقاضیان بلاتکلیف به زودی مشخص و به آنها اطلاع‌رسانی می‌شود.

آخرین اخبار از وضعیت طرح نهضت ملی مسکن گویای آن است که در بخش خودمالکی طی حدود یک و نیم ماه گذشته تعداد افرادی که قرارداد پرداخت تسهیلات آنها در بانک منعقد شده به دو برابر رسیده اما تعدادشان چندان زیاد نیست؛ چرا که اولا بجز بانک مسکن، سایر بانکها هنوز به این پروژه ورود نکرده‌اند و دوما تقاضای چندانی در بخش خودمالکی وجود ندارد.

از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد متقاضیانی که در زمان ثبت‌نام در طرح‌های اقدام ملی مسکن و نهضت ملی مسکن، شهر محل درخواست و یا مشخصات و اطلاعات خود را در سامانه ثبت‌نام، اشتباه درج کرده‌اند می‌توانند از روز پنج‌شنبه اول اردیبهشت به مدت یک‌ماه با مراجعه به سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس http://saman.mrud.ir   نسبت به اصلاح شهر محل درخواست مسکن و یا مشخصات و اطلاعات خود اقدام کنند. همچنین متقاضیان پیش از تغییر شهر محل درخواست خود به «اطلاعیه ثبت‌نام از متقاضیان نهضت ملی مسکن» مورخ ۲۰ دی ۱۴۰۰ مندرج در سامانه توجه کنند. در صورت عدم امکان تأمین زمین در شهر محل درخواست، در نزدیکترین شهر ممکن به شهر محل درخواست تأمین زمین انجام می‌شود.

پس از پایان مهلت فراخوان ثبت نام طرح نهضت ملی مسکن در پایان اسفندماه سال گذشته حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۱۰۸ هزار واحد خودمالکی است. بر اساس آخرین آمار ۹۹ هزار و ۵۴ واحد به بانک معرفی و قرارداد ۱۱ هزار و ۸۶۵ واحد منعقد شده است. این رقم در اوایل فروردین ماه سال جاری ۶۹۰۹ واحد بود.

تمامی آمار مذکور مربوط به بانک مسکن است و هنوز هیچ یک از ۲۶ بانک دیگر که متعهد به پرداخت تسهیلات به طرح نهضت ملی مسکن عملکردی در این زمینه ارائه نداده‌اند. ارائه تسهیلات خودمالکی طرح نهضت ملی مسکن مرحله به مرحله و بر اساس پیشرفت فیزیکی به خودمالکان پرداخت می‌شود.

درخصوص سایر متقاضیان که در فراخوان ثبت نام وزارت راه و شهرسازی شرکت کرده‌اند فعلا آمار کلی از مشخص شدن پروژه افراد و میزان پیشرفت کارها ارایه نشده است. البته در بعضی استانها اخباری مبنی بر پیشرفت ۱۰ تا ۳۰ درصدی تعداد محدودی از پروژه‌ها شنیده می‌شود ولی آمار کلی در این زمینه فعلا در دسترس نیست.

آنچه تاکنون ارائه شده این است که از حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار متقاضی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر بر اساس شروط سه گانه شامل تاهل، سابقه مالکیت و فرم «ج» به تایید رسیده و برای بررسی سایر شروط به استانها معرفی شده‌اند.

یکی از موانع موجود اختصاص زمین است. البته دولت اعلام کرده که برای ۹۶۰ هزار واحد زمین تامین شده اما بعضا تناسبی بین میزان ثبت نامها در مناطق جغرافیایی کشور با تعداد ثبت نامها وجود ندارد. بر این اساس دولت به دنبال راهکارهایی برای تامین زمین در مناطق پرتراکم است.

طبق آماری که اواخر فروردین ماه امسال توسط محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ارائه شد ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن و ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده، در حال اجرا است. دولت وظیفه‌ی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می‌شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ اکنون از سقف ساخت‌وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم.

به گفته محمودزاده، در هفت ماه اخیر مهم‌ترین کار اجرایی در بخش مسکن که تامین زمین بوده، انجام شده است. تاییدیه طرح، اخذ پروانه ساختمان، تایید نقشه‌های فنی و فراخوان برای تعیین سازنده در مراحل بعدی است که انجام شده است و تا امروز (در هفت ماه اخیر) بیش از ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد مراحل اجرا شده که این تعداد واحد جدا از سایر طرح‌های حمایتی است که در دولت‌های قبل شروع شده بود. اکنون این واحدها مراحل خاکبرداری را طی می‌کنند و به مرحله تکمیل پی‌سازی و اجرای فیزیکی ساختمان رسیده‌اند.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: علاوه بر ساخت ۳۲۱ هزار واحد، ۱۰۸ هزار واحد نیز در قالب پروژه‌های خودمالک اخذ تسهیلات شده و به بانک معرفی شده‌اند. جمع این ارقام ۴۳۰ هزار واحد مربوط به ساخت مسکن شهری است و آمار ساخت مسکن روستایی جدا است.

وی درباره وضعیت ساخت پروژه‌های طرح اقدام ملی مسکن گفت: در دولت قبل بیش از ۵۰۰ هزار واحد شروع به عملیات ساخت شد و هنگامی که قانون جهش تولید مسکن ابلاغ شد، مزایایی در قانون دیده شد که متقاضیان اقدام ملی تمایل داشتند از آن استفاده کنند. این مزایا شامل افزایش سقف تسهیلات بانکی به ۴۵۰ میلیون تومان و تخفیفات در مالیات و انشعابات بود. دولت نیز برای اینکه با انصراف متقاضیان اقدام ملی مواجه نشود، اجازه داد افرادی که در طرح اقدام ملی ثبت نام کردند از مزایای طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنند، در حالی‌که هر دو طرح حمایتی است و مصوبه‌ای اخذ شد که هر دو طرح ادغام شوند و اکنون در غالب یک طرح پیشرفت دارد.

بیشتر بخوانید:

گران‌ترین و ارزانترین شهرهای ایران در حوزه قیمت مسکن+نمودار
چه کسانی از پرداخت آورده اولیه طرح نهضت ملی مسکن معاف هستند؟
نتایج پالایش اولیه طرح نهضت ملی مسکن در ۳۱ استان منتشر شد

ثبت دیدگاه

 • محمود سلمانی

  تاریخ : ۱۶ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  السلام در سایت نهضت ملی مسکن اعلام میشود که ویرایش برای نام کد ملی و شهر مورد نظر امکان ندارد


 • مهدی گلمحمدی مظهر

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلام
  خواهشن اقای وزیر یا کسایکه در مسکن همدان دستدارن بگید که چرا بعداز این همه وقت چرا هنوز زمینش مشخص نیست چرا چرا …..‌‌چون همدان قدمت تاریخی دارد


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  باسلام من سال ۹۸ثبت نام کردم پول هم واریز کردم بحساب مسکن ملی،،درخواستم شهر صدرا،،،شیراز بوده تا حالا هیچ اطلاعی بما ندادن ،حداقل ما رو از بلا تکلیفی نجات بدین،،،متشکرم


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام،خدمت مسئولین محترم مسکن ملی،من سال ۹۸ ثبت نام کردم پول هم بحساب مسکن ملی واریز کردم هیچ اطلاع رسانی آقایان نکرده‌اند که مسکن در چه وضعیتی هست،حداقل ما رو از این بلا تکلیفی


 • سید نورالله حسینی وفا

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام و احترام،بنده سال ۹۸ مسکن ملی ثبت نام کردم،بحساب مسکن ملی پول واریز کردم،و تا حالا هیچ اطلاع رسانی نکردهاند


 • سید نورالله حسینی وفا

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام واحترام،بنده سال ۹۸مسکن ملی ثبت نام کردم،پول بحسابشون واریز کردم،تاحالا هیچ اطلاعی بما ندادن که مسکن در چه وضعیتی است حداقل ما رو از این بلا تکلیفی نجات بدین ،،متشکرم،،


 • بساز و بفروش

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنده ثبت نام کردم وپیامک هم اومدکه مدارک را بارگذاری کنید بنده هم بارکذاری کردم ولی بدون اینکه پیامکی ارسال کنند بعدا متوجه شدمدکه یکی از فرمها(احتمالاج)قرمزاست‌…تکلیف ما چیست..


 • حسنی

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنده در زمان آقای روحانی در مسکن ملی ثبت نام کردم و در انتخاب شهر تهران دماوند وپرند …بود وانتخاب دماوند کردم برام پیام اومد که مدارک تحویل بده استان مسکن دماوند وبعد پیام اصلاحی اومد که به اونجا مراجعه نکن تا دوباره براتون پیام میآد که به کجا مراجعه کنید وبرام زده عدم سابقه سکونت درصورتی وقتی ثبت نام کردیم جز انتخاب بود که بنده دماوند انتخاب کردم حالا باید به کجا مراجعه کنم ؟


 • کارگر

  تاریخ : ۱۷ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  با سلام دو سال پیش به اسم مسکن کارگری ثبت نام کردیم و هنوز تکلیفش مشخص نیست . مسکن ملی هم ثبت نام کردیم و فاز ثبت نام رو وزارت کار و تعاون نوشتن و همچنان در حال تایید استعلام هست مستاجر هستم با چهار سر عائله از مسئولین خواهش میکنم رسیدگی کنن به این موضوع


 • S

  تاریخ : ۱۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  … اینا هنوز به هیچ کسی هیچی ندادن میخوان ما فکر کنیم که شاید به تهرانی ها دادن یا تهرانی ها فکر کنن به شیرازی ها دادن


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  بنده اواخر سال ۹۸ ثبت نام کردم و سال ۹۹ چهل میلیون واریز کردم اما هنوز هیچ اقدامی در فاز۲ شهرستان کرمان انجام نشده است. در صورتیکه فازهای دیگه دارن ساخت و ساز انجام میدن لطفا وزارت راه پاسخگو باشند چگونه می‌شود در یک شهرستان یک پروژه هیچ اقدامی برای ساخت نشود و بقیه پروژه ها در حال پیشرفت باشند پیگیری کنید لطفا. مسوولین اداره راه و شهرسازی کرمان همیشه به ما جواب سربالا می دهند. لطفا این پیام با گوش شخص آقای وزیر راه و رئیس جمهور برسانید ممنون


 • مجیدوطنی کیا

  تاریخ : ۱۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  باسلام بنظرمیاید انان که درثبت هستند وتاید یا شرایط چهار گانه را دارن. پولی ندارن که اورده قابل ملاحظه باشد اینجا واقعا مسکن وشهرسازی باید روشن کندقیمتهایی که به متری چقدر تمام میشود ونسبت وامی اعلام میشود بیشترهم هست پس اورده انچنان کارایی نخواهد داشت پیشنهاد هایی هست شما اورده مردمی زیاد روش حساب نکنید بگذارید برای اقساط منظم کمکی پرداخت بشود دوم اینکه بصورت انتخابی به کسی که پول قابل توجهی دارد ایشانرا باکسی که کم پول هست زمین را به بی پول وپول ایشانرا خرج ساخت قراربدهید البته نه به اجهاب به ایشان بلکه به سرعت بخشی به ساخت دراخر بنوعی به تعادل دراوردن طرفینی که هردو سهم خودرا بدانند چیست البته دروام یا دراقساط باتوجه به اینکه توان پرداخت اقساط درحرف نباشد بلکه درعمل وراستی ازمایی بهرحال ازاین شرایط میشود بکار گرفت وسرسامان دادوبه شو ونشاط واداشت


 • ناشناس

  تاریخ : ۱۸ - اردیبهشت - ۱۴۰۱

  سلدم
  بنده یکی از متقاضیان طرخ ملی مسکن بوده و پیامک مبنی بر مراجعه به یک دفتر پیشخوان دولت جهت تشکیل پرونده دریافت کردم اما پس از مراجعه به محل مشخص شده در پیامک دریافتی مسئول دفتر پیشخوان دولت گفت چون مجردم تشکیل پرونده برام فعلا مقدور نیست و گفت که فعلا باید صبر کنیم تا متاهل ها تشکیل پرونده بدن و بعد در آخر سال برای ما شاید تشکیل پرونده انجام بشه خواستم بدونم اگه واسه مجردا تشکیل پرونده انجام نمیشه چرا واسه من پیامک تشکیل پرونده اومده با اینکه بنده شرایط مجرد بودنم. رو در سامانه اعلام کرده بودم و با این شرایط برای من پیامک تشکیل پرونده ارسال شده


 • حسینعلی سروری

  تاریخ : ۳ - خرداد - ۱۴۰۱

  سلام چرانظرمتقاضیانی که همه شرایط رابجژآورده ندارندنمی گذارید؟؟؟


 • محمد

  تاریخ : ۴ - خرداد - ۱۴۰۱

  آخه من تو شهر پول پیش نداشتم رفتم روستا از کجا ۵۰میلیون بریزم۰به حساب شما و ماهانه اقصاد ۴میلیون بدم اگر اوضاعم ایجور بود درخواست خانه نمیدادم اجاره نشینی خوش نشینی بعداز ۵سال خونه رو بدید بما و نصفه کاره طوری که آدم باید بفروشش سهم من برا خودتون