• ۱۲ / اردیبهشت ۱۴۰۰ / ۷:۰۵
  • شناسه خبر : 52520

خبر مهم رسانه‌های خارجی از مذاکرات وین و لغو تحریم‌ها

بعد از جلسه کمیسیون مشترک برجام، رسانه‌های خارجی به نتایج این جلسه واکنش نشان داده و آن را گامی دیگر در جهت برداشته شدن تحریم ها ایران دانستند.

اصلاحات نیوز: جلسه کمیسیون مشترک که با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۴+۱ در وین از سر گرفته شده بود، ساعاتی پیش پایان یافت.

حاضرین در این جلسه آخرین وضعیت رایزنی‌های کارگروه‌های کارشناسی در حوزه‌های لغو تحریم، هسته‌ای و ترتیبات اجرایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

مقرر شد پس از این جلسه هیأت‌ها به پایتخت‌ها بازگردند و گفت‌وگوها مجددا از جمعه آینده پی گرفته شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه در پایان این‌دوره از مذاکرات از موافقت با خروج نام اکثریت افراد، اشخاص و نهادها از فهرست تحریم‌ها خبر داد و گفت: دیگرانی هستند که هنوز به دلایل مختلف در فهرست وجود دارند و مذاکره ما برای این قسمت از کار هنوز ادامه دارد.

بعد از این جلسه رسانه‌های خارجی به نتایج این جلسه واکنش نشان داده و آن را گامی دیگر در جهت برداشته‌شدن تحریم‌های ایران دانستند.

آسوشیتدپرس نوشت: فقط چند قدم دیگر تا پایان تحریم های ایران.

تایم اسرائیل هم گزارش داد: آمریکا میخواهد تا ۱۵ ماه می (دو هفته دیگر) تمام تحریم هایی که دونالد ترامپ علیه ایران وضع کرده بود را بردارد.

بلومبرگ همچنین در این باره خبر داد: ایران با آمریکا در مورد برداشتن تحریم افراد حقیقی ایرانی به توافق رسیده است. و در مرحله دوم در ازای تعهدات هسته ای، تحریم های شرکت های حقوقی هم برداشته خواهد شد.

همزمان خبرگزاری اسپوتنیک روسیه اعلام کرد: پس از چند روز مذاکره در وین ایران و امریکا به توافق رسیدند.

بیشتر بخوانید:

خبر خوش هماهنگ کننده اتحادیه اروپا از توافق نهایی ایران و آمریکا
اظهار نظر ” بایدن ” در باره جدی بودن ایرانی‌ها در مذاکرات وین
ابراز خوشحالی رئیس دفتر روحانی از روند مذاکرات وین

ثبت دیدگاه