• 23 / اردیبهشت 1401 / 8:21
  • شناسه خبر : 83513

خنده شما چه حرف هایی درباره شخصیت تان دارد ؟

خنده، واکنشی صدادار به احساس خوشحالی، قلقلک یا در مواقع ناراحتی است که به آن خنده تلخ می‌گویند. عوامل متعددی نظیر شنیدن یک لطیفه یا مورد قلقلک قرار گرفتن می‌تواند باعث پیدایش خنده شود. خنده در رفتار انسان و بعضی از حیوانات دیده می‌شود .

خنده جزئی از رفتار انسانی است که به وسیله مغز برای تنظیم احساسات تولید می‌شود، و بدین وسیله انسان‌ها را در روابط اجتماعی کمک می‌کند. خنده در دید روانشناسی، نشانه‌ای برای برقرار کردن رابطه‌ای مثبت با دیگران است.

خنده می‌تواند دارای گیرایش باشد و خنده یک نفر باعث پیدایش خنده در دیگر انسانها شود. این می‌تواند دلیل محبوبیت استفاده از صدای خنده در نمایش‌های کمدی را توضیح دهد.

خنده از انقباض حنجره به وسیله اپیگلوت ایجاد می‌شود. مطالعه خنده و تأثیرات آن بر بدن را خنده‌شناسی می‌گویند.

خنده راهی راهی برای پی بردن به شادی دیگران است. اما پژوهش ها می گوید که این همه ی ماجرا نیست و چیزهای بیشتری را می توان از خنده کشف کرد. در حقیقت، پژوهش های جدید نشان داده با کمک خنده می توانیم چیزهای بیشتری درباره ی خودمان و دیگران بفهمیم. این موضوع توسط روانشناسان و محققانی به اثبات رسیده که بر روی مقوله ی خنده تحقیق می کنند.

در ادامه می خواهیم ببینیم خنده ی ما چه حرف هایی درباره ی ما برای گفتن دارد.

۱- تشخیص خنده ی خودجوش از خنده ی ساختگی

خنده دو نوع است. اولی خنده ی خودجوش است، واکنشی غیر قابل کنترل به چیزی مثل یک لطیفه ی خنده دار که ما را به خنده می اندازد. خنده ی خودجوش صدای خاصی دارد که سخت می توان آن را تقلید کرد. در طرف دیگر، خنده ی ساختگی را داریم که با صدایی تعمدی همراه است و این نوع خنده را زمانی می کنیم که می خواهیم به یک لطیفه ی بی مزه واکنش مؤدبانه ای داشته باشیم.

تحقیقات نشان داده خنده ی ساختگی می تواند به ما کمک کند شخص در حال خنده را بهتر بشناسیم چون به شکل تعمدی و کنترل شده ساخته می شود.

۲- اگر فردی که در حال تعریف لطیفه است را بشناسید، احتمال خندیدن تان بیشتر می شود

آیا دوست خاص یا کمدین مورد علاقه ای دارید که همیشه شما را به خنده می اندازد؟ علم می گوید وقتی شناخت وجود داشته باشد، احتمال خندیدن به یا با کسی بیشتر می شود. در اغلب موارد، لطیفه ها زمانی برای ما بامزه تر می شوند که آن ها را از زبان کسی بشنویم که او را می شناسیم، مثل یک دوست یا یک کمدین مشهور.

۳- با دوستان مان بیشتر می خندیم

به گفته ی محققان، هنگام شرکت در یک گفتگو با دیگران، احتمال خندیدن مان به چیزی ۳۰ برابر بیشتر است. محققان همچنین می گویند این تنها لطیفه ها نیستند که ما را می خندانند، بلکه نحوه ی واکنش ما به دیگران برای نشان دادن اینکه از لطیفه ی آن ها خوش مان آمده و آن را متوجه شده ایم هم همین اثر دارد.

۴- خندیدن ما با همدیگر دوام روابط عاطفی مان را بیشتر می کند

در پژوهشی محققان از زوج ها خواستند تا درباره ی موضوع حساسی مانند چیزی که در شریک عاطفی شان دوست ندارند، با همدیگر صحبت کنند. تحقیقات نشان داد زوج ها وقتی در گفتگوهای خود از خنده و لبخند استفاده می کردند، بعد از صحبت درباره ی یک موضوع حساس، فوراً احساس بهتری پیدا می کردند. زوج ها همچنین از بیشتر شدن احساس رضایت شان از رابطه ی خود و افزایش دوام رابطه شان خبر دادند.

بیشتر بخوانید:

تست شخصیت شناسی تصویری| کدام جاده برای شما ترسناک تر است؟
تست شخصیت|کدام درخت را برای استراحت انتخاب می کنید ؟
تست روانشناسی|کف دست تان را نگاه کنید و خودتان را خوب بشناسید

ثبت دیدگاه