• 24 / دی 1400 / 21:09
  • شناسه خبر : 71676

خوابیدن روی زمین مضر است یا مفید؟ چه کسانی نباید روی زمین بخوابند؟

خوابیدن روی زمین سفت، با وجود داشتن یک تختخواب نرم شاید دیوانگی به نظر برسد. اما معلوم شده این کار شاید راحت نباشد اما برای سلامت ما بسیار مفید است. بهبود دستگاه ایمنی بدن، افزایش ظرفیت ریوی و کاهش کمر درد، تنها گوشه ای از فوایدی هستند که با خوابیدن روی زمین از آن ها برخوردار خواهید شد.

در ادامه می خواهیم ببینیم خوابیدن روی زمین با بدن چه می کند.

۱- گردش خون را بهبود می بخشد

وقتی روی زمین می خوابید، وزن بدن به طور مساوی پخش و فشار کمتری به لگن، مهره های کمر و شانه ها وارد می شود. این امر باعث می شود خون در طول شب آزادانه در سرتاسر بدن گردش کند، امری که کمک می کند اندام های بدن بتوانند بهترین عملکرد را داشته باشند.

گردش مناسب خون می تواند به توزیع اکسیژن و خون سالم در سرتاسر بدن کمک می کند و به این ترتیب، قلب، ریه ها و عضلات می توانند عملکرد مناسبی داشته باشد. به علاوه، این امر به گلبول های سفید خون اجازه می دهد تا در صورت لزوم در بدن جا به جا شوند، امری که کمک می کند دستگاه ایمنی بدن راحت تر با بیماری ها مبارزه کند.

۲- صاف نگه داشتن ستون فقرات در طی روز را راحت تر می کند

ما اغلب به این دلیل قوز می کنیم که صاف نگه داشتن ستون فقرات در طول روز برای بعضی از ما سخت و دردآور است. خوابیدن روی زمین به تنظیم و صاف شدن ستون فقرات و گردن کمک می کند، امری که می تواند باعث بهبود پوسچر یا همان حالت قرارگیری بدن شود.

بهبود پوسچر نه تنها فشار وارده بر گردن و شانه ها را کاهش می دهد، بلکه احتمال میگرن و سردرد، انحراف ستون فقرات (اسکولیوز) و درد مفاصل را هم کم می کند. کسانی که پوسچر صحیح و مناسبی دارند، از انرژی بیشتر، ظرفیت ریوی بالاتر و روحیه ی بهتری هم برخوردار هستند.

۳- کمر درد کسانی که به شکم و پشت می خوابند را برطرف می سازد

کنار گذاشتن تختخواب نرم خود و خوابیدن روی زمین، در برخی موارد باعث رفع دردهای طولانی مدت می شود. خوابیدن روی یک سطح سفت باعث می شود به شکلی پیچ خورده و غیر عادی نخوابید و در عین حال این امکان را می دهد که ستون فقرات تان را تنظیم نگه دارید.

کسانی که به شکم و پشت می خوابند بیشترین نفع را از خوابیدن روی زمین می برند و کسانی که به پهلو می خوابند باید زیر لگن و شانه های خود بالش بگذارند تا راحتی بیشتری داشته باشند.

۴- درد سیاتیک را برطرف می کند

در بحث درد عصب سیاتیک، خواب نقش بزرگی دارد، چون کسانی که از این مشکل رنج می برند، صبح ها با درد و ناراحتی بیشتری از خواب برمی خیزند. این مسأله به این دلیل رخ می دهد که حالتی که در آن می خوابید ممکن است فشار روی این قسمت را بیشتر سازد یا باعث وارد شدن فشرده شدن عصب سیاتیک شود.

خوابیدن روی زمین می تواند کمک کند ستون فقرات تان تنظیم درستی یابد، امری که به تسکین درد سیاتیک کمک می کند و حتی جلوی وقوع آن را می گیرد.

۵- سرحال تر می شوید

نرمی تخت، صبح ها شما را وسوسه می کند که زنگ ساعت موبایل تان را موقتاً قطع کنید و خواب بیشتری داشته باشد. این کار شاید عادت بی ضرری به نظر برسد اما خواب دوباره در هنگام صبح می تواند چرخه ی خواب شما را بر هم بزند، امری که به تضعیف دستگاه ایمنی بدن و بروز دیگر مشکلات پزشکی می انجامد.

خوابیدن روی زمین صبح ها آنقدرها وسوسه کننده نیست، اما در عوض باعث می شود از خواب مناسبی برخوردار می شوید و در طول روز سر حال تر باشید.

۶- اما آلرژی تان ممکن است تشدید شود

اگر به آلرژی یا مشکلات تنفسی مبتلا هستید، بهتر است روی تخت بخوابید. روی زمین بیشتر از نقاط دیگر، گرد و غبار و سلول پوستی جمع می شود، امری که می تواند باعث عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی و قرمز شدن، آبریزش یا خارش چشم شود. خوابیدن روی زمین می تواند باعث دشواری در تنفس، سرفه، خس خس سینه و حتی بروز ضایعات پوستی شود.


چه کسانی نباید روی زمین بخوابند؟

زمین سفت ترین سطحی اسـت کـه می‌توان روی آن خوابید و اگرچه خوابیدن روی زمین فواید زیادی دارد اما بـه برخی افراد توصیه نمی‌شود.

افراد مبتلا بـه آلرژی:

از آنجایی کـه روی زمین آلودگی و گرد و غبار جمع میشود، کسانی کـه مستعد واکنش های آلرژیک هستند ممکن اسـت دچار سرفه یا آبریزش بینی شوند.

افراد مبتلا بـه بیماری‌های استخوانی:

اگر دچار یک اختلال استخوانی جدی هستید، ضرر خوابیدن روی زمین برایتان بیشتر از فایده‌اش خواهد بود چون ممکن اسـت فشار بیشتری بـه مفصل هایتان وارد شود.

افراد مسن:

از آنجایی کـه با بالا رفتن سن توان حرکتی افراد تحلیل می‌رود، بلند شدن از روی زمین ممکن اسـت برای افراد مسن دشوار باشد.

سرمایی‌ها:

اگر شبها از سرما از خواب می پرید، بهتر اسـت از خوابیدن روی زمین خودداری کنید چون بیشتر سردتان خواهد شد.

مهم‌ترین توصیه‌ها برای خوابیدن روی زمین

اگر نمی توانید با مستقیما خوابیدن روی کف زمین و بدون آنکه چیزی زیرتان باشد شروع کنید، این آزادی عمل را دارید کـه روی یک تشک نازک بخوابید، چیزی شبیه تشک‌های یوگا یا کف‌پوش‌های نازکی کـه طبق معمول در فروشگاه‌های ورزشی میبینید بخوابید.

لطفا حتماً روی خودتان پتو بکشید

اگر روی کفپوشی از چوب سفت می خوابید یا بخصوص اگر خانه‌تان رابا سرامیک طبیعی کفپوش کرده اید کـه میتواند دمای بسیار پایین و سردی داشته باشد، از پتو استفاده کنید.

تا آنجا کـه ممکن اسـت سعی کنید آسان باشید

عروسک! چـه کسی هست کـه از خرس عروسکی خوشش نیاید؟ یا یک کوسن کوچک و بامزه کـه موقع خواب آنرا بغل کند. بنابر این، میتوانید چیزهایی مثل این ها راکه بشما حس آرامش و اسانی می‌بخشند با خود همراه کنید. اساسا هر چیزی می تواند باشد اما ازآن بعنوان کوسنی برای پشت خود استفاده نکنید.

نزدیک محل خواب ‌تان بطری آب معدنی قرار بدهید

بسیار مهم اسـت کـه همیشه حتی در حین طی کردن چرخه‌ی خواب بـه بدن‌تان آبرسانی کنید. اگر آب دم دست‌تان باشد قادر خواهید بود در نیمه‌های شب ودر صورتی کـه نیاز بـه آب خوردن داشتید یا احساس تشنگی کردید این نیاز بدن‌تان رابه اسانی برطرف کنید.

برای خوابیدن روی زمین فقط از یک بالش استفاده کنید

برای آن کـه سرتان در وضعیت اسانی قرار بگیرد در شروع کار می توانید از یک بالش استفاده کنید اما با گذر زمان سعی کنید هیچ بالش یا کوسنی زیر سرخود نگذارید تا بهتر بتوانید از مزایای این حالت خوابیدن بهره مند شوید.

۲ ساعت قبل از خواب، یک وعده‌ی غذایی کوچک بخورید

با شکم گرسنه خوابیدن اصلا عادت خوبی نیست! حتماً پیش از آنکه بخوابید مطمئن شوید معده‌تان پر باشد. اما سعی کنید بین آخرین چیزی کـه می خورید و زمان خواب شب‌تان فاصله وجود داشته باشد و سعی کنید چیزی کـه بعنوان وعده‌ی مختصر قبل از خواب مصرف میکنید خوراکی سالمی باشد.

خوراکی‌های سالم می ‌توانند شامل:

ماست‌ های کم چرب

میوه ‌ها

آجیل خام

آب سبزیجات و… باشند.

از میوه‌ های دارای قند یا کالری زیاد استفاده نکنید.

اگر این وعده‌ را خودتان درست کنید خیلی بهتر خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

تنها راه مقابله با خواب آلودگی هنگام رانندگی
خطرناک ترین حالت‌های خوابیدن از نظر یک پزشک متخصص مغز و اعصاب
شناخت شخصیت‌ افراد از روی طرز خوابیدن آنها

ثبت دیدگاه