• ۲۳ / مهر ۱۴۰۰ / ۲۲:۱۷
 • شناسه خبر : 70873

سیمکارت و بسته اینترنت دانش آموزی رایگان برای آموزش آنلاین چی شد؟

در پی شیوع فراگیر و اپیدمی شدن بیماری کرونا و گسترش وحشتناک ویروس کووید 19 در سراسر دنیا ، دانش آموزان ایرانی نیز از اسفند 1398 تاکنون از حضور فیزیکی در کلاس های  درس مدارس محروم بوده اند.

به گزارش اول فارس، هر چند پلتفرم های متنوعی برای ادامه آموزش دانش آموزان ایرانی از طریق فضای مجازی ازائه شد اما همچنان دسترسی بسیاری از دانش آموزان به آموزش های مجازی در هاله ای از ابهام است.

برنامه های تلوزیونی آموزش دروس مدارس هم تاکنون آنگونه که باید و شاید نتوانسته است جای خود را در بحث آموزش راه دور دانش آموزان پیدا کند.

هر چند وزارت آموزش و پرورش با ارائه  اپلیکیشن شاد سعی کرد تا حدودی نسبت به یکسان سازی امر آموزش مجازی در سراسر کشور اقدام نماید اما بر کسی پوشیده نیست شاد نیز نتوانست پاسخگوی نیازهای تعاملی معلمین و دانش آموزان در سطوح مختلف تحصیلی باشد.

در استفاده از فضای مجازی برای آموزش دانش آموزان ایرانی چند نکته مهم است که شاید پرداختن به آنها در این مطلب جای تامل داشته باشد:

1- معمولا بسیاری از خانواده ها بدلیل مشکلات ناشی از تحریمها ، تورم و گرانی گوشی های موبایل هوشمند و یا تبلت یا سیستم کامپیوتری امکان خرید گوشی موبایل مناسب برای استفاده از اپلیکیشنهای آموزش مجازی را نداشته اند.

2- تعدد دانش آموزان در خانواده ها یکی از موضوعات مهم واساسی است که بسیاری از خانواده کم توان مالی و بی بضاعت قادر به تامین ابزار دیجیتالی مناسب برای آموزش تک تک فرزندان نیستند.

3- موضوع آنتن دهی اپراتورهای مختلف خصوصا در نقاط مختلف کشور و دسترسی به اینترنت دارای سرعت مناسب نیز یکی از چالش های جدی دانش آموزان وخانواده ها خصوصا در شهرهای و روستاها دور ونزدیک در کشور است.

4- بسیاری از دانش آموزان و معلمان از کندی شدید شبکه شاد شکایت دارند هرچند اعلام شده است اینترنت شاد رایگان است ولی مشکلات ناشی از پهنای باند اینترنت و ترافیک شبکه موید این نکته است که در این رابطه مشکلات جدی وجود دارد.

5- در روزهای اخیر شاهد اختصاص بسته های متنوعی و تا حدودی یکسان در قالب بسته اینترنت رایگان برای آموزش مجازی برای معلمان ، دانشجویان ،اساتید دانشگاه ها و طلاب بوده ایم که البته نقش بسیار موثری برای ارتقای وضعیت دسترسی این اقشار به آموزش مجازی را داشته است.

6- موضوع اهدای سیم کارت رایگان دانش آموزی هم موضوعی است که علی رغم وعده های گوناگون تاکنون در حد یک وعده باقی مانده است.

در این میان تاکنون سه اپراتور فعال همراه اول ، ایرانسل و شاتل موبایل از فعالسازی بسته های اینترنت برای آموزش مجازی برای معلمان ، دانشجویان ،اساتید و طلاب خبر داده اند ولی نکته مغفول د این مهم این است که هزاران دانش آموز بی بضاعت در ساسر کشور نیز سخت چشم انتظار اختصاص بسته های هدیه رایگان اینترنت دانش آموزی بوده اند و البته جا دارد وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این رابطه بررسی و امکان سنجی های لازم بعمل آورند تا دانش آموزان و خانواده هایی که توانایی خرید بسته های اینترنت برای آموزش مجازی را ندارند مورد حمایت قرار دهند.

بی شک اختصاص دادن بسته های اینترنت هدیه به معلمان امری است بسیار ضروری و البته قابل تقدیر  اما دسترسی نداشتن تعداد زیادی از دانش آموزان در اقصی نقاط کشور به امکان خرید بسته های اینترنت مناسب برای استفاده از آموزش مجازی مشکلی است که عملا همچنان آموزش مجازی قشر هدف یعنی دانش آموزان را از این فضا دور نگه میدارد.

بدیهی است بسنده کردن به رایگان بودن بستر اینترنت اپلیکیشن شاد تاکنون نتوانسته است پاسخگوی نیاز دانش آموزان کم بضاعت به آموزش مجازی باشد و امید میرود تدابیر و تصمیمات موثرتری در قالب اختصاص بسته هدیه اینترنت رایگان دانش آموزی باشیم.

در این ارتباط پیشنهاد میگردد مطالب زیر و نظرات نوشته شده خوانندگان ذیل آنها نیز مطالعه شود:

 

بیشتر بخوانید:

جوایز و هدایای شگفت‌انگیز جشن پایان پاییز ایرانسل برای همه مشترکان
جزئیات برگشت پول و خسارت ایرانسل و همراه اول به خریداران بسته اینترنت
هدایا و جوایز جدید ایرانسل و همراه اول برای مشترکان اعتباری و دائمی

ثبت دیدگاه

 • یونس اشکاری

  تاریخ : ۲۴ - مهر - ۱۴۰۰

  ما دانش آموزان بی بضاعت روستایی اینترنت رایگان میخواهیم


 • مهسا بالایی

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  اینترنت رایگان


 • عباس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  ما دانش آموزان محروم و فقیر اینترنت رایگان میخوام


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  کارنمیکنه شاد رو باز نمیکنه بچه ها همه اخودشون میخرند


 • فاطمه

  تاریخ : ۲۵ - مهر - ۱۴۰۰

  الهی انشاالله گیرت بیاد


 • امیر علی

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  من اینترنت رایگان میخوام برای همه دانش اموزان


 • رضا

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  منه رضا پیشرو کمک کردم به این دانش اموزا


 • نفس

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  من برای درس خوندن به اینترنت نیاز دارم


 • احمدی

  تاریخ : ۲۶ - مهر - ۱۴۰۰

  بابا اگه قراره نت رایگان بدید خوب بدید دیگه مردم رو تو منگنه گذاشتیم یک لایحه نمیتونم تصویب کنید دوتایی که قادر به خرید نت نیستن چکار کنن ترک تحصیل کنن کمی بفکر این مردم فلاکت زده باشین بس کنید امروز و فردا در آوردیم


 • عرشیا

  تاریخ : ۲۷ - مهر - ۱۴۰۰

  تورو خدا اینترنت رایگان دانش آموزی بدهید من بچه روستام


 • ناشناس

  تاریخ : ۲۸ - مهر - ۱۴۰۰

  راست میگه دیگه


 • عباس

  تاریخ : ۲۹ - مهر - ۱۴۰۰

  لطفا کمک کنید به دانش اموز ها


 • النا

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۴۰۰

  همه وعده های دروغین تحویل این مملکت و مردم بدین .یه کم خجالت کشیدن هم خوبه
  من ۶تا بچه مدرسه ای دارم از اول دبستانی .سوم پنجم نهم دوتا دارم چوندوقلو هستن سال آخری هم دارم .بخدا دیگه کارم به گدایی در مسجد رسیده


 • بنفشه

  تاریخ : ۱ - آبان - ۱۴۰۰

  من شش تا بچه مدرسه ای دارم،یه کلاس اولی پسر ،دوتا دوقلو دختر سوم دبستانی،یکی کلاس هفتمی، و یه کلاس نهمی یکی هم سال آخری، شوهرم هم یه کارگر ساده است که دیسک کمر هم داره
  نمیدونم تا کی باید دورغ های شما رو تحمل کنیم. دیگه بسه حنای شما دیگه برای این مملکت رنگی نداره
  بزارید یه درد خودمون بسوزیم