• ۱۸ / فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۹
  • شناسه خبر : 50074
  • منبع خبر: ایسنا
دانشگاه علوم پزشکی شیراز:

درخواست دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای اعلام وضعیت اضطراری در استان فارس استان فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز خواستار اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این استان شد.

به گزارش اول فارس، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه ظرف مدت بسیار کوتاهی شاهد قرمز شدن وضعیت شیوع کرونا در حدود دوسوم شهرستان‌های فارس بودیم، خواستار اعلام وضعیت فوق‌العاده از سوی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این استان شد.

عبدالرسول همتی  با یادآوری اینکه سناریوهای مختلفی در موج چهارم کرونا برای استان فارس تعریف و طراحی شده که طبق آن پیش می‌رویم، افزود: بین موج سوم و چهارم کرونا بسیاری از تخت‌ها از مدار استفاده خارج شد، اما اکنون این تخت‌ها مجددا در مدار قرار گرفته و فعال شده است.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علاوه بر بیمارستان‌های علی‌اصغر و شهید فقیهی، اکنون تخت‌های کرونایی بیمارستان‌های شهید چمران، نمازی و پیوند اعضا، افزایش یافته است.

همتی با بیان اینکه تمام عمل‌های غیر اورژانسی در این بیمارستان‌ها لغو شده تا تخت‌های بیشتری به مبتلایان کرونا تخصیص داده شود، گفت: بیمارستان‌های خصوصی در مرحله بعدی از سناریوی طراحی شده و در صورت لزوم، اضافه خواهد شد.

او همچنین با بیان اینکه بیمارستان پشتیبان با ظرفیت ١٠٠ تخت نیز راه‌اندازی شده و در حال پذیرش بیمار است، تاکید کرد: ما موظف به تامین تخت هستیم حتی اگر بیمارستان صحرایی راه‌اندازی شود.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: متاسفانه سیر بیماری به گونه‌ای‌ست که سوش انگلیسی در جامعه غالب شده و به شدت در حال اشغال تخت‌های بیمارستانی است.

همتی با بیان اینکه تا ظهر ۱۸ فروردین بیش از ٣٠٠ مورد بستری جدید در استان فارس ثبت شده است، گفت: شرایط امروز شیراز و فارس ویژه است و مردم همراهی کمک کنند.

معاون بهداشت علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه درخواست اعلام وضعیت فوق‌العاده در فارس به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شده است، گفت: خواستار تعطیلی کامل دو هفته‌ای شهرهای قرمز در استان فارس شده‌ایم و امیدوار هستیم که این اتفاق بیفتد، چرا که در غیر این صورت کنترل وضعیت به شدت سخت است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: به بیمارستان‌های بخش خصوصی آماده باش داده‌ایم که در این راستا همکاری و ۶۰ درصد تخت‌ها به کووید ۱۹ اختصاص دهند و وضعیت نگران کننده‌ای داریم و شرایط بسیار استثنایی برای فارس ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه تعداد بیماران بدحال کرونایی که در بخش‌های ویژه بستری هستند ۱۷۴ بیمار است و تعدادی از این افراد به دلیل کهولت سن و به دلیل بیماری زمینه‌ای احتمال برگشت آن‌ها مشکل است، تاکید کرد: اگر این موج با این روال پیش برود تعداد مرگ و میر‌های استان قطعا افزایش خواهد یافت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته در استان فارس ۲ هزار و ۱۹ مورد مثبت به کرونا شناسایی شده است که تعداد موارد مثبت به کووید ۱۹ به ۲۰۵ هزار و ۵۷۹ نفر رسید.

ثبت دیدگاه