• 19 / مهر 1397 / 20:54
  • شناسه خبر : 806

دستور استاندار فارس برای احیای آب رکن‌آباد شیراز

آغاز ویژه برنامه یادروز حافظ؛ دستور استاندار فارس برای احیای آب رکن‌آباد شیراز

به گزارش اول فارس به نقل از تسنیم از شیراز، دقایقی پیش مراسم پاسداشت و بزرگداشت حافظ شیرازی با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، امام جمعه شیراز، استاندار فارس و دیگر مسئولان استان فارس آغاز شد.

اسماعیل تبادار، استاندار فارس در این مراسم ضمن خیرمقدم به مهمانان حاضر در این مراسم اظهار داشت: حافظ گنجینه شعر، شعور و فرهنگ پویایی ایرانی و آئینه تمام نمای تاریخ ایران است. این شاعر بلندآوازه نابغه نظم فارسی و شعر جهان است به گونه‌ای که شاعران جهان در برابر نبوغش سر تعظیم فرو می‌آورند.

وی با بیان اینکه بی‌شک شناخت حافظ، شناخت وجوه پجیده وجوه انسانی است، گفت: اگر سلفی‌گری و ظاهرپرستی در طول تاریخ در میان مسلمانان ایران رونق نگرفته باید دلیل آن را در زبان شاعران و از جمله حافظ جست‌وجو کرد.

استاندار فارس با اشاره به این بیت حافظ « آسایش دو گیتی تفسیر این  دو حرف است/ با دوستان مروت با دشمنان مدارا» افزود: این توصیه حافظ فهم او نسبت به انسان و محدودیت‌های وجود او است. جهان مطلوب حافظ دنیای رندانه‌ای است که اگر محقق شود هر آزاده‌ای به کام دل می‌رسد.

تبادار با بیان اینکه جامعه آرمانی حافظ خراب‌آبادی  است که در آن خودپرستی معنا ندارد، بیان کرد: خراب‌آباد حافظ، آبادترین جای زمین است. شهر عشق است که شهروندان آن عاشقانی هستند که آزادگی به عنوان دستاورد آفرینش برای آنها ضرورت است. ریا، سالوس، خودفروشی و تردامنی را در آن راهی نیست و یکرنگی اهورایی‌ترین مفاهیم در دنیای حافظ است.

وی عنوان کرد: در این جامعه از ظلم و جنگ خبری نیست و عشق به انسان و انسانیت چون مشعلی در سینه‌ها زبانه می‌کشد و برای اینکه رمز نفرت ایرانیان از خون‌ریزی را فهمید باید با عالم حافظ آشنا شد. حافظ معنایی از قرآن بیان کرده که می‌تواند ما و جهان را نجات دهد.

استاندار فارس تصریح کرد: هنر حافظ همساز کردن ناهمسازی است، هم زمین را دارد و هم آسمان را، هم تن و هم جان را. عشق حافظ اکسیر حیات و کیمیای مراد  است و هر چیز نادلپذیری را در خود حل می‌کند.حافظ پرورش را مقدم بر آموزش می‌داند، آثار او تربیتی است چراکه وی در پی انسان‌سازی است.

تبادار با اشاره به درخواست رئیس انجمن دوستداران حافظ مبنی بر احیای آب رکن‌آباد گفت: انتظار دارم شهرداری، مدیرکل میراث  به فوریت در دستور کار قرار دهند هر اعتباری لازم است در کنار آنها هستیم.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی وضعیت آب وهوای شهرستانهای استان فارس تا ۱۴۰۱/۱۱/۲۱
تاریخ قرعه کشی جدیدترین طرح پیش فروش محصولات ایران خودرو
هشدار ورود سامانه بارشی جدید ، بارندگی و یخبندان چندروزه در استان فارس+ آمار هواشناسی

ثبت دیدگاه