• 22 / آذر 1401 / 9:50
  • شناسه خبر : 99696

دلایل برق دزدی ، علائم آن و بهترین روش تشخیص برق دزدی ماشین

در این مقاله قصد داریم به بررسی برق دزدی ماشین بپردازیم. حتما شما هم بارها با مشکل خالی شدن زودهنگام باتری خودروی خود روبرو شده‌اید؛ مشکلی که از آن به نام برق‌دزدی یاد می‌شود. اما برق دزدی ماشین چیست؟ این مشکل به دلیل مصرف نابجای برق یا انرژی از باطری خودرو در زمان خاموشی رخ می‌دهد؛ اتصال نادرست یا وجود مشکل در سیستم برق‌رسانی یاعث می‌شود ولتاژ کاهش پیدا کرده و عملکرد صحیح یک قطعه خاص را با مشکل روبرو می‌کند. این کاهش ولتاژ همان مشکلی است که شما به نام برق دزدی ماشین می‌شناسید.

این مشکل می‌تواند باعث تخلیه باتری و خراب شدن زودهنگام آن شود و هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارد. در این شرایط باید بدانید که یک یا چند مورد از اجزای خودروی شما در حال مصرف باتری هستند و به همین دلیل است که باتری خودروی شما خیلی زود تخلیه می‌شود.

در حالت سوییچ بسته فقط مدارهای ECU، ساعت، رادیو و صفحه آمپر برای حفظ حافظه خود به برق نیاز دارند. این میزان جریان بسیار کم است و حتی نمی‌تواند لامپ تست سری‌شده را روشن کند. در صورتی که یکی از مدارها دچار مشکل برق‌دزدی شده باشد مقداری از جریان باتری از همین مسیر به بدنه می‌رسد و لامپ تست را روشن می‌کند؛ در نتیجه مشخص مشکل برق‌دزدی خودرو مشخص می‌شود.

مقدمه

وقتی خودروی خود را خاموش می‌کنید، جریان برق توسط سیستم احتراق قطع می‌شود، اما اتصال از طرف باتری هنوز قطع نشده است؛ به همین دلیل است که برخی از بخش‌های خودرو هنوز می‌توانند از باتری ماشین استفاده کنند. روشن نکه داشتن ساعت خودرو، رادیو، دزدگیر، قفل مرکزی و اجزای مشابه دیگر از جمله قسمت‌هایی از خودرو هستند که پس از خاموشی خودرو نیز به اتصال جریان برق و استفاده از باتری نیاز دارند و استفاده برق توسط آنها طبیعی است.

برق مورد نیاز این اجزا در حد چند میلی آمپر است و باتری خودروی شما می‌تواند آن را تامین کند. سردی و گرمی هوا ممکن است روی سیم‌ها تاثیر  منفی داشته باشند و باعث خوردگی آنها شوند؛ در این شرایط سیم‌ها به هم وصل شده و دچار اتصالی می‌شوند. میزان طبیعی تخلیه باتری برای خودروهای به روز حدود ۵۰ تا ۸۵ میلی‌آمپر و برای خودروهای قدیمی کمتر از ۵۰ میلی آمپر است؛ استفاده بیش از این برق‌دزدی محسوب می‌شود.

دلایل برق دزدی ماشین چیست؟

یکی از دلایلی که باعث بروز برق‌دزدی در خودرو می‌شود، بروز یک ایراد در سیستم الکتریکی ماشین مانند کوئل و وایر شمع است. کوئل سیم‌پیچ القایی است که برای تولید جریان برق با ولتاژ بالا و کمک به جرقه‌زدن شمع استفاده می‌شود. وایر شمع نیز کار انتقال این برق را از کوئل به سر شمع انجام می‌دهد.

علاوه بر این موارد کولر برق‌دزدی به کولر خودرو نیز مربوط باشد و جرقه به بدنه به شکل مستقیم اتفاق می‌افتد و به شمع خودرو نمی‌رسد. این دو بخش از خودرو یعنی کوئل و وایر شمع از جمل شایع‌ترین دلایل برق‌دزدی و تخلیه باتری خودروها هستند؛ وجود مشکل در قسمت‌ها باعث می‌شود باتری خودرو طی چند ساعت خالی شود. در کنار این موارد برق‌دزدی قفل مرکزی، ضبط ماشین و دزدگیر نیز از جمله علت‌های شایع برق‌دزدی در خودرو است.

خالی کردن باتری ماشین نشانه اصلی وجود برق دزدی ماشین است. اگر با کم شدن نور چراغ و لامپ‌های خودرو روبرو شده‌اید یا خودرو به سختی استارت می‌خورد این احتمال وجود دارد که باتری خودروی شما در آستانه خالی شدن است. اگر مشکل به صورت ریشه‌ای حل نشود، تعویض باتری نیز به شما کمکی نمی‌کند و مشکل همچنان پابرجاست. رادیو، سیستم پخش خودرو، دزدگیر، کوئل، وایرهای شمع و سیستم قفل مرکزی از جمله اجزای خودرو هستند که بیشترین احتمال برق‌دزدی توسط آنها وجود دارد.

گاهی مرز ۸۵ میلی‌آمپر نیز برای خودروهای جدید می‌تواند بر باتری خودرو تاثیر منفی داشته باشد و عمر و عملکرد آن را کاهش دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود شارژ و نگهداری باتری به شکلی باشد که به کمتر از ۱۲.۴ ولت نرسد. در غیر این صورت باتری خودرو سولفاته شده و شروع به خوردگی می‌کند.

علائم و راههای تشخیص؛ بهترین روش تشخیص برق دزدی ماشین

یکی از راههای ساده برای تشخیص برق‌دزدی در ماشین این است که در زمان خاموشی کامل خودرو و همه مصرف‌کنندگان آن، قطب مثبت باتری را قطع کنید و بین این قطب و قطب منفی یک آمپر قرار دهید. اگر جریان قابل توجهی از برق از باتری کشیده شود، یعنی برق‌دزدی قطعی است؛ چون در حالت خاموشی مطلق  نباید هرچی جریانی از باتری کشیده شود به غیر از جریانی بسیار اندک که برای کنترل یونیت‌های خودروهای جدید در حالت استندبای ضروری است.  اگر تک به تک فیوزها را بیرون بکشید می‌توانید مدار عامل برق‌دزدی را تشخیص دهید؛ در صورت بیرون کشیده شدن مدار عامل برق‌دزدی، مصرف جریان برق ناگهان کاهش پیدا می‌کند.

استفاده از آمپرمتر و لامپ تست برای تشخیص برق دزدی ماشین

اگر آمپرمتر دارید، ابتدا سر مثبت باتری را باز کنید و بین باتری و سر باتری آمپرمتر قرار دهید تا مشخص شود که آیا برق مصرف می‌شود یا خیر. همزمان فیوزها را بکشید و جا بزنید؛ اگر آمپرمتر عدد صفر را نشان داد یعنی آن فیوز مشکلی دارد.

یکی دیگر از راههای تشخیص برق دزدی ماشین استفاده از لامپ تست است؛ در این روش یکی از سر باتری‌ها جدا شده و لامپ تست به شکل سری بین سر و قطب باتری قرار داده می‌شود. در این شرایط جریان مصرفی مدارها از المنت لامپ تست عبور می‌کند و به مصرف کننده‌ها می‌رسد. اگر لامپ روشن نشود یا بسیار ضعیف باشد به معنی وجود مشکل برق دزدی ماشین است.

تشخیص برق دزدی ماشین با مولتی متر

برای تشخیص برق دزدی ماشین با مولتی‌متر باید انبرهای آن را به دو سر باتری خودرو وصل کنید و ولتاژ مشخص شده را بخوانید. برای انجام این کار باید ابتدا سیم قرمز را به قطب مثبت و سیم مشکی را به قطب منفی مولتی‌متر وصل کنید. سپس مولتی‌متر را روی ۱۰A تنظیم کنید و سوئیچ را ببندید. لازم است تمام چراغ‌ها و وسایل برقی خودرو خاموش باشد.

بعد از آن کابل منفی باتری را جدا کرده و یک سر مولتی‌متر را به قطب منفی باتری و سر دیگر را به کابل منفی وصل کنید. در کمتر از ۳۰ ثانیه  باید جریان آمپر به عددی بین ۰.۵ تا ۱ آمپر برسد؛ اعداد بالاتر از این رقم نشان دهنده وجود برق‌دزدی در خودرو است. اگر سیم‌کشی خودروی شما مالتی‌پلکس است یا به سیستم انژکتور ECU با کارت حافظه RAM مجهز شده، تمام این فرآیند باید در کمتر از یک دقیقه انجام شود، در غیر این صورت ممکن است اطلاعات حافظه از بین برود.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم همه چیز را درباره برق دزدی ماشین توضیح دهیم و راه‌های تشخیص آن را به شما ارائه دهیم. امیدواریم از خوندان این مقاله لذت برده باشید و برایتان مفید باشد.

بیشتر بخوانید:

ثبت دیدگاه

  • بیطرف

    تاریخ : ۲۲ - آذر - ۱۴۰۱

    این روش بدرد ماشینهای جدید نمیخوره!