• ۲۵ / فروردین ۱۴۰۰ / ۲۲:۲۳
  • شناسه خبر : 50828
  • منبع خبر: ایسنا

دلیل ابتلا به نوع شدید کرونا مشخص شد

پزشکان هشدار می‌دهند که نداشتن تحرک فیزیکی می‌تواند با خطر ابتلا به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ و مرگ ناشی از آن مرتبط باشد.

به گزارش اول فارس، نتایج یک مطالعه جدید در ایالات متحده نشان داد بی‌تحرکی و عدم فعالیت بدنی با خطر ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-۱۹ مرتبط است و می‌تواند خطر مرگ ناشی از این بیماری را افزایش دهد.

در این بررسی مشخص شد بیماران مبتلا به کووید-۱۹ که در مدت دو سال پیش از شروع همه‌گیری، کم‌تحرک بوده‌اند نسبت به سایر بیمارانی که دستورالعمل‌های فعالیت جسمی را رعایت کرده‌اند بیشتر احتمال دارد بر اثر این بیماری در بیمارستان بستری شوند، به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا کنند و یا حتی جان خود را از دست بدهند.

عوامل خطرزای متعددی در ابتلا به نوع شدیدتر بیماری کووید-۱۹ شناسایی شده است که بالا بودن سن و ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای از قبیل دیابت، چاقی و بیماری‌های قلبی از جمله آنهاست. هرچند عدم تحرک فیزیکی یکی از این موارد خطرزا نبوده اما کم‌تحرک بودن، فاکتور اثرگذار در بروز بیماری‌های متعددی از جمله بیماری‌های مرتبط با کووید-۱۹ است.

در این بررسی محققان اطلاعات ۴۸ هزار و ۴۴۰ فرد بزرگسال مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را در فاصله ماه‌های ژانویه تا اکتبر ۲۰۲۰ مورد مطالعه قرار دادند. میانگین سنی آنان ۴۷ سال بوده، نزدیک به دو سوم از آنان زن بودند و میانگین شاخص توده بدنی آنان ۳۱ بوده است که در گروه افراد چاق قرار دارند. حدود نیمی از این افراد دچار بیماری‌های زمینه‌ای نبوده‌اند.

بر اساس این گزارش به نقل از مدیکال اکسپرس، همچنین میزان فعالیت جسمی این افراد حداقل سه بار در فاصله مارس ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار گرفت. محققان آمریکایی مشاهده کردند انجام دستورالعمل‌های مربوط به فعالیت جسمی و تحرک کافی در طول روز با کاهش چشمگیر خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل ابتلا به کووید-۱۹، کاهش نیاز به دریافت مراقبت‌های ویژه و نیز کاهش مرگ و میر ناشی از آن مرتبط است

بیشتر بخوانید:

” تذکر لسانی ” کشفی جدید برای مقابله با کرونا در استان فارس
جزئیات تلخ مرگ جوان ۲۹ ساله جهرمی بر اثر کرونا
افزایش ابتلای مادران باردار ، گسترش مناطق فوق قرمز و پروتکل های کاغذی در استان فارس

ثبت دیدگاه