• 29 / خرداد 1401 / 18:17
  • شناسه خبر : 87165
  • منبع خبر: خودروکار

دلیل بالا رفتن آمپر آب هنگام استفاده از کولر چیست؟

استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان در بسیاری از مواقع ضروری است اما این سیستم بی عیب نیست و گاهی هنگام استفاده از آن دمای آب داخل موتور افزایش می‌یابد.

کولر خودرو

به گزارش اول فارس به نقل از خودروکار، شاید برای شما پیش آمده باشد که هنگام استفاده از کولر خودرو آمپر آب به سرعت بالا برود. این امر در صورتی که ادامه پیدا کند در نهایت خودرو جوش می‌آورد و ممکن است دردسر اساسی برای شما ایجاد کند. اما علت این امر چیست؟

این امر می‌تواند چندین دلیل داشته باشد.

یکی از دلایل محتمل سوختن واشر سر سیلندر است. در صورتی بروز این اتفاق ابتدا از سلامت واشر سرسیلندر اطمینان حاصل کنید.

اگر واشر سرسیلندر سالم بود باید دو عضو دیگر، یعنی رادیاتور و فن خودرو را بررسی کنید.

در صورتی که رادیاتور کثیف باشد، نمی‌تواند به خوبی تبادل حرارتی انجام دهد و همین امر موجب بالا رفتن دمای آب پیشرانه می‌شود. در این مواقع رادیاتور باید باز و شسته شود.

گاهی هم رادیاتور به درستی کار می‌کند اما فن خنک کننده خودرو به خوبی عمل نمی‌کند. در این مواقع باید هر دو فن خودرو بررسی شوند و در صورت وجود ایراد می‌توان به آسانی آن را حل یا فن ها را تعویض کرد.

*یکی از نکات مهم این است که اگر خودرو در حال حرکت با دور موتور بالا است، نباید کولر را روشن کنیم. بهتر است که هنگام روشن کردن خودرو خودرو ساکن باشد و اگر هم در حال حرکت است، کلاچ را بگیرید.

∗نکته دیگر چک کردن فشنگی دمای آب و رله های کولر می باشد که از عملکرد صحیح آنها نیز غافل نمانید

و اما نکته دیگر در برخی خودروها مثل پراید هنگام کولر گرفتن یک شلنگ از جلوی اتاق خودرو و پشت موتور که تقریبا نزدیک به تسمه تایم هست مال کولر هست وبرخی اوقات از آن موقع کولر گرفتن آب خارج می شود که این کار به طور طبیعی می باشد .

بیشتر بخوانید:

شرایط فروش اقساطی هایما S5 ایران خودرو بدون قرعه کشی +جدول فروش
طرح فروش اقساطی محصولات فونیکس – مهر ۱۴۰۱
طرح فروش اقساطی محصولات MVM مدیران خودرو ویژه مهرماه ۱۴۰۱

ثبت دیدگاه

  • مهرزاد

    تاریخ : ۲۹ - خرداد - ۱۴۰۱

    کابل اتصال رو لحیم کنید واضافه کنید